Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Θέλουμε να αποδείξουμε την χρήση του υπογείου ως διαμέρισμα που έχει ηλεκτροδοτηθεί ως οικία από την ΔΕΗ... Μπορούμε να ζητήσουμε μία τέτοια βεβαίωση από την ΔΕΗ και να την χρησιμοποιήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει ξεμπαζώθει το υπόγειο κι έχει δημιουργηθεί ράμπα εισοδου. Αυτό σημαίνει κι άλλη παράβαση ή θα πάει όλο μαζί σαν μία;

Αυτό σημαίνει και άλλη παράβαση. Έχω την υποψία ότι με τον νέο νόμο θα πηγαίνει με μία... με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα 4ο:

To άλλο με τον Τοτό το καταλάβατε;;;;; Δηλαδή, το συνολικό πρόστιμο για τη ρύθμιση π.χ. μίας και μοναδικής παράβασης κατηγορίας 13 με τον καινούργιο νόμο, ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ και από 500 ευρώ συνολικά που είναι σήμερα, γίνεται 750 ευρώ (παράβολο 250 και πρόστιμο 500)!!!!!

 

Για όσους δεν το κατάλαβαν ακόμα δίδεται δωράκι 15.000 ευρώ προϋπολογισμός για ΜΙΑ παράβαση κατηγορίας 13 ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ όσες και να υφίστανται στο συγκεκριμένο ακίνητο.....

Με γειά τους!!!! Να το χαίρονται!!!! Σε καλή μεριά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου πεί: αυθαιρεσίες που έχουν γίνει μετέπειτα σε οικόπεδο με παλιά προσφυγική κατοικία που είχε δοθεί στους πρόσφυγες του '23, θα το θεωρήσω με Ο.Α.? Έχω "φάει" τον κόσμο να βρώ κάποιο στοιχείο για αυτές τις κατοικίες που να μεν είχαν κατασκευαστεί από το Ελληνικό Δημόσιο (λογικά νόμιμα), αλλά τίποτα περί αδειών δεν μπόρεσα να βρώ. Να θεωρήσω ότι έχουν Ο.Α., αν δεν έχω όμως αριθμό το σύστημα δεν προχωρά στην διεξαγωγή του προστίμου. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρει κάποιος συνάδελφος να μου πεί: αυθαιρεσίες που έχουν γίνει μετέπειτα σε οικόπεδο με παλιά προσφυγική κατοικία που είχε δοθεί στους πρόσφυγες του '23, θα το θεωρήσω με Ο.Α.? Έχω "φάει" τον κόσμο να βρώ κάποιο στοιχείο για αυτές τις κατοικίες που να μεν είχαν κατασκευαστεί από το Ελληνικό Δημόσιο (λογικά νόμιμα), αλλά τίποτα περί αδειών δεν μπόρεσα να βρώ. Να θεωρήσω ότι έχουν Ο.Α., αν δεν έχω όμως αριθμό το σύστημα δεν προχωρά στην διεξαγωγή του προστίμου. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει?

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι αντίστοιχο... Αλλά αεροφωτογραφία προ του '55;;; Υπόθεση κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί από τα αρχεία του κράτους τα παραχωρητήρια από την Πρόνοια πρός τους πρόσφυγες ιδιοκτήτες, αναφέρονται τα ονόματα των ιδιοκτητών, και επίσης έχω βρεί το τοπογραφικό διάγραμμα που περιγράγονται τα διανεμηθέντα οικόπεδα με τις αντίστοιχες κατοικίες, αλλά με τίποτα δεν μπορώ να βρώ άδεια κατασκευής των κατοικιών.Δηλαδή , δεν έχω κολλήσει στην παλαιότητα , αυτή αποδεικνύεται, κολλάω στην Ο.Α.. Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση, τα βάζω με Ο.Α.(στο παραχωρητήριο έχω αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία: χρησιμοποιώ αυτά ως άδεια), ή τα υπολογίζω χωρίς οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα με άδεια και εκεί που ζητάει την άδεια θα έβαζα τον αριθμό του παραχωρητηρίου.

Αλήθεια αν κάποιος θέλει να βγάλει κάποια άδεια στο εν λόγω κτίσμα πως θα γίνει; Η ΥΔ τι θα ζητήσει; Δεν ρωτάς και εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει και άλλη παράβαση. Έχω την υποψία ότι με τον νέο νόμο θα πηγαίνει με μία... με επιφύλαξη.

 

Εννοείς μία παράβαση το ξεμπάζωμα με τη ράμπα και μία η αλλαγή της υπόγειας αποθήκης σε γκαράζ έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.