Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω διαβάσει τόσα θέματα και ακόμη δεν εχω καταλάβει το εξής:

αποτύπωση και αμοιβή αυτής είναι απαραίτητη σε οποιαδήποτε περίπτωση?Δηλαδή αν το ακίνητο έχει άδεια και έχει κλείσει αυθαίρετα ένα κομμάτι υπαίθριο, τα σχέδια που υποβάλλω είναι τα εγκεκριμένα με σημειωμένη την αυθαιρεσία τύπου ν3843/10, ή πρέπει να κάνω τα σχέδια από την αρχή (κατόψεις,τομές κλπ)?και στις αμοιβές πέρα από τα ημερομίσθια θα βάλω και αμοιβή αποτύπωσης?για 14τμ κλείσιμο υπαιθριου χώρου?με τι προυπολογισμο?

 

Προς το παρον η αμοιβες που έχω βγάλει ειναι μόνο με τα ημερομισθια με τη ρυθμιση ν4014 και προσωπικα εχω την εντυπωση οτι το να βαλω και αμοιβη αποτυπωση ειναι υπερβολικο...

Link to comment
Share on other sites

Στις διευκρινήσεις για τις αμοιβές του ΤΕΕ γράφει:

 

Αφού λέει πως υπολογίζεται το τοπογραφικό ΕΓΣΑ κτλ σημειώνει:

 

''Το ίδιο ισχύει, αν απαιτείται αποτύπωση του κτιρίου ή μελέτη στατικής επάρκειας.''

 

Αναφέρεται σε αποτύπωση κτιρίου και όχι αυθαιρεσίας.

 

Οπότε πιστεύω δε πρέπει να μπαινει αυθαιρεσία, έτσι θα είχαμε αποτύπωση και στον Ν3843, γιατί τότε το ΤΕΕ να κάνει ''έκπτωση'' σε εκείνον το νόμο; Πάλι σχέδια πάνω στα επίσημα δεν κάναμε θεωρητικά;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να καταλάβω, αποτύπωση κανεις σε περιπτωσεις οπου πχ δεν υπάρχει οικ.άδεια για το αυθάιρετο, και στις περιπτώσεις που εχει άδεια το ακινητο σημείωνουμε την αυθαιρεσία επί του υπάρχοντος σχεδίου οπως στον ν3843?δεν έχω καταλάβει πότε απαιτείται αποτύπωση και κατ'επέκταση αμοιβη αυτης, εξου και ο προβληματισμός μου...

Link to comment
Share on other sites

Και γώ αυτό έχω καταλάβει. Αποτύπωση θέλει μόνο αν δεν έχει άδεια. Τώρα για αποτύπωση ενός δωματίου 15τμ , το αν πρέπει να μπει στο σύστημα αμοιβών σαν αποτύπωση, άγνωστο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ σημαντικο η αμοιβη αποτυπωσης σε περιπτωση αναλυτικου προυπολογισμου (κατηγορια 13).

Ή παμε με αναλυτικο ή το κανουμε γαργαρα???

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πιάνω! Τι εννοείς? Αν βάζουμε στις αμοιβές για αποτύπωση στην περίπτωση που έχουμε μόνο αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.