Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

Έτσι, το μόνο που αλλάζει οι κρατήσεις δεν είναι? Αλλάζει και κάτι άλλο (με δεδομένη την ήδη συμφωνημένη αμοιβή μας) ?

Μας "μπλέκει" κάπου εάν βάλουμε αποτύπωση και για τον αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γτ μονο 200Ε???

Δες ποσο βγαινει αμοιβη αποτυπωσης 100τμ κατοικιας...

Βαλλε και τοπογραφικο οπου απαιτειται..

Για τα 200Ε αναφερόμουν σε εντός σχεδίου με ΟΑ που θα απαιτηθεί αποτύπωση μικρού αυθαίρετου χώρου 20-30τμ (δώμα, κλειστός ΗΧ, αποθήκη).

 

Έτσι, το μόνο που αλλάζει οι κρατήσεις δεν είναι? Αλλάζει και κάτι άλλο (με δεδομένη την ήδη συμφωνημένη αμοιβή μας) ?

Μεγαλώνει το ποσοστό της έκπτωσης και παραμονεύει ο κίνδυνος να σε καλέσουν για εξηγήσεις! Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θα σου απαντήσω... ξεφτιλίστηκες τιμές δεν κάνω!!! Αλλά, δε μπορώ και να κοιμάμαι-ξυπνάω με το φόβο του πειθαρχικού. Ίσως είμαι νέος ακόμη και δεν ξέρω τι μου γίνεται και πρέπει όντως να φοβάμαι το πειθαρχικό, αλλά προς το παρόν δεν ΜΠΟΡΩ !!! Τώρα ξεκινάω ως μηχανικός και πρέπει να έχω τουλάχιστον κάποια στάνταρ (χαχαχα) χρήματα για το γραφείο και προσωπικά έξοδα. Δε μπορώ να κάνω μόνο 10 και 20 % έκπτωση για να είμαι ΟΚ με τυχόν πειθαρχικό. Ας με καλέσει. Να το ζήσω κι αυτό από τα πρώτα μου χρόνια ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη ατακα σημερα στο σεμιναριο του ΤΕΕ ΤΚΜ περι αυθαιρετων....

 

Παιρνει το λογο ενας συναδελφος και ρωταει ποια θεωρειται λογικη εκπτωση και ποια λογικη τεκμηριωση σε περιπτωση παραπομπης στο πειθαρχικο για υπερβολικη εκπτωση....

 

Και η απαντηση ερχεται απο αλλον συναδελφο.... Δεν εχουν να φανε τα παιδια μου... Ειναι επαρκες αυτο κυριοι εισηγητες? Η θα τιμωρηθω για αυτο....?

 

Φυσικα επεσε χειροκροτημα...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, οι εισηγητές τι απάντησαν? Τι αντίδραση είχαν?

 

Inzaghi άξιζε το σημερινό? Διελεύκανες τίποτα? Την προηγούμενη βδομάδα που είχε για ΑΜ ήθελα να πάω, αλλά τελικά το προηγούμενο βράδυ αποφάσισα ότι απλά θα χάσω την ώρα μου, οπότε ήρθα στο γραφείο και έκανα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτω απλώς την άποψή μου.

1. Όπου υπάρχει οικοδομική άδεια, άρα υπάρχουν και τα αντίστοιχα σχέδια, απλώς πάνω στα υπάρχοντα (με άλλο χρώμα) σημειώνουμε τις αυθαιρεσίες. Προφανώς θα υποβάλουμε ηλεκτρονικά, είτε αυτά με τις αυθαιρεσίες, είτε και τα της άδειας. Στην περίπτωση αυτή στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ δεν βάζουμε αποτύπωση.

2. Όπου δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, φτιάχνουμε όλα τα ζητούμενα από το νόμο σχέδια (κατόψεις, διάγραμμα κάλυψης, τομές) και τα υποβάλουμε. Χρεώνουμε αποτύπωση.

3. Τέλος, σε περίπτωση που υπάρχει οικοδομική άδεια και έχει χαθεί κάποιο ή κάποια σχέδια, κάνουμε αποτύπωση και τα υποβάλουμε. Χρεώνουμε αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Τι προυπολογισμός μπαίνει στην αποτύπωση των αρχιτεκτονικών;

 

Βρίσκουμε στα μέτρα της αυθαιρεσίας τον προυπολογισμό πχ κατοικίας τάδε μέτρα και μετά αυτόν περνάμε στις εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σε ενα αυθαιρετο οροφο που δεν βγαινει ΟΑ δεν θα υπολογισεις αποτυπωση??

 

Το υποπτευόμουν ότι δεν το έγραψα σωστά.

Θα υπολογίζω ότι θα υπολόγιζα αν το έβγαζα άδεια. (άσχετα αν βγαίνει η δεν βγαίνει άδεια)

Αλλά όσα λένε στις απαντήσεις πως πάνε με αναλυτικό θα τα υπολόγιζα με αναλυτικό.

 

Δηλαδή 100μ² ΠΥ=13.000€

Λοιπές κατασκευές ΠΥ=9.520€

Συνολικός ΠΥ αποτύπωσης : 22.520€

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να βάλουμε εξτρα αμοιβή για αρχιτεκτονικά? Η ρύθμιση του 4014 έχει νόμιμη αμοιβή 1569 και κάτι ευρώ. Έστω παίρνω 1000 ή 1569 ή 1200 ή 900 καθαρή αμοιβή για τη ρύθμιση. Η ρύθμιση συμπεριλαμβάνει αυτοψία, καταγραφή, φωτογραφίες, κάτοψη, τομή, τεχνική έκθεση, ηλεκτρονική υποβολή και διαχείριση-παρακολούθηση της εξέλιξης της διαδικασίας, (αν πω και τοπογραφικό ακόμα και εκτός σχεδίου θα είμαι υπερβολικός?). Σιγά μη βάζω κάθε εργασία ξεχωριστά. Αφού λες έργο : ρύθμιση Ν.4014/2011 τέλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.