Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για το 1, δεν γνωρίζω αν το ότι είμαι εντός οικισμού συνεπάγεται ότι είμαι και εντός σχεδίου.

Για το 2, ναι, η βεβαίωση δεν είναι από το δήμο. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ για τον 4014 να θεωρήσω ότι έχει ΟΑ?

Για το 3, μάλλον πρέπει να επιχειρήσω από το τηλέφωνο καθώς είμαι μακριά από την αρμόδια ΥΔΟΜ.

 

Τα σχέδια πρέπει μάλλον να γίνουν από την αρχή, όντως.

Link to comment
Share on other sites

E/A Θ2. Σε οικόπεδο ή γήπεδο υπάρχει κτίριο ή τμήμα αυτού το οποίο θεωρείται νομίμως υφιστάμενο, σύμφωνα με την παρ. 1, του άρθρου 23, του ΓΟΚ/85, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το Ν. 2831/00 και συγκεκριμένα υπάρχει Γ’ φάση του Ν. 1337/83 (απόφαση εξαίρεσης Νομάρχη). Έχουν εκτελεστεί κατ’ επέκταση ή καθ’ ύψος αυτού αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5, παρ. 2 και 22, παρ. 3, του ΓΟΚ/85 και μπορούν να υπαχθούν στις διατάξεις του Ν. 4014/11. Για τον υπολογισμό του προστίμου και προκειμένου για την επιλογή του τετραγωνιδίου με ή χωρίς οικοδομική άδεια έχω το δικαίωμα να υπαχθώ στην περίπτωση (α) δηλαδή ότι έχω άδεια;

 

Ναι, διότι για το υφιστάμενο τμήμα του κτιρίου (που είχε δηλωθεί με το Ν. 720/77 ή το Ν. 1337/83 και έγινε Γ’ φάση ) που δεν αντίκειται στις ισχύουσες διατάξεις ή σ’ εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, δεν απαιτείται από τις κείμενες διατάξεις η έκδοση οικοδομικής αδείας για το τμήμα αυτό, σε αντίθεση με την παρ. 8.5, του άρθρου 8, του Ν.1512/85 (δηλ. να εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός 2 μηνών από την έκδοση της σχετικής απόφασης Νομάρχη).

 

Εξαίρεση από κατεδάφιση έχουν και τα προ του 55 (δεν απαιτείτο να δηλωθούν με τον 1337/85) οπότε κατά τη γνώμη μου μπορεί να επιλέξει Ναι στην άδεια εφόσον όμως είναι σε άρτιο τεμάχιο και το οικοδόμημα δεν αντίκειται στις ισχύουσες διατάξεις ή σ’ εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει σχέδιο πόλεως για τον οικισμό είσαι ή εντός οικισμού ή εκτός οικισμού.

Αφού κάνεις δήλωση 4014, θεωρείς ότι έχεις Ο.Α. (όπως λέει κι nzerman) κι ότι είσαι εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση της Ε/Α, έχει περάσει τόσος καιρός...

 

 

.....μπορεί να επιλέξει Ναι στην άδεια εφόσον όμως είναι σε άρτιο τεμάχιο και το οικοδόμημα δεν αντίκειται στις ισχύουσες διατάξεις ή σ’ εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του.

 

Εάν αντίκειται στις ισχύουσες διατάξεις. πχ έχει υπέρβαση δόμησης σε σχέση με αυτή που θα έπρεπε να έχει αν έβγαινε άδεια, τότε τί γίνεται?

Κάνουμε τακτοποίηση και για τις υπερβάσεις αυτές ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι προ του έτους 1955 και ουρανοξύστης να είναι με κάλυψη 100% είναι νόμιμα υφιστάμενος. Δεν έχεις υπέρβαση δόμησης δηλαδή αλλά...

εξετάζεις τις πλάγιες αποστάσεις (2,50 μ ισχύει από 23) όπως και τους περιορισμούς τυχόν ρυμοτομικού ή άλλων περιορισμών στην περιοχή για να βεβαιώσεις αν αντίκειται ή όχι,

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Σωστό για όσα έχουν ολοκληρώσει τη Γ' φάση του 1337/83. Θεωρείται ότι, έχουν άδεια.

Όπου όμως υπάρχει απλώς πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προυφιστάμενο του 55 δεν νοείται ότι, το ακίνητο έχει άδεια (απλώς υφίσταται νομίμως).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού δεν έχει. Ούτε καν έναν αριθμό ΟΑ δεν έχεις για να βάλεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.