Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Λυόμενου και Ν.4014


Recommended Posts

Ο συνάδελφος συζητάει την περίπτωση που ο χαρακτηρισμός χωρίς άδεια βγαίνει πιο οικνμκός. Σε αυτή τη βάση απάντησα και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε φίλε μου, αυτό συζητάμε...αλλά δεν είμαστε η τράπεζα ούτε η τσέπη του κάθε ενα που αυθαιρετεί!

φαντάσου τώρα, να ερθω εγώ σαν μηχανικός ενς αγοραστή

να το ψάξω και να δω οτι είχε κάποια άδεια κλπ κλπ κλπ

Εσύ συνάδελφε για να το βγάλεις πιο φθηνά στον ΜΑΓΚΑ ελληναρά, που έφτιαξε παλάτι ενω έβγαλε άδεια για 50τμ , το δήλωσες χωρίς οικ. άδεια...

και σε καταγγείλω...τι κάνεις????

Γιατί πρέπει να φτιάχνουμε διατάξεις απο μόνοι μας σε εναν νόμο ήδη περίεργο?

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά, ότι άδεια λυομένου σε εκτός σχεδίου περιοχή από την εποχή της χούντας, χωρίς γοκ, χωρίς αποστάσεις, χωρίς ελέγχους, χωρίς χωρίς χωρίς, αποτελεί άδεια που εμείς πρέπει να βασιστούμε πάνω της για το 4014. Αυτό είναι σόφισμα των ερ/ων.

[Για τις άδειες μικρής κλίμακας δε θα μιλήσω καθόλου. Αν έχεις εξετάσει μία τέτοια περίπτωση θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα το πως την αντιμετώπισες.]

 

Η επιλογή του με/χωρίς άδεια οδηγεί την εξέταση της αυθαιρεσίας σε δύο διαφορετικούς δρόμους.

Στο χωρίς άδεια τα πράγματα είναι απλά: ότι μετρήσεις x2. Είναι ένα είδος τιμωρίας...

Στο με άδεια τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα για το μηχανικό, αλλά πιο φθηνά για τον ιδιοκτήτη: ότι μετρήσεις κατά βάση x1, αλλά αν έχεις υπερβεί τα εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη επί των οποίων βασίστηκε και συνετάχθη η άδεια τότε βάλε κάτι παραπάνω.

 

Ερώτηση κρίσεως: σε μη άρτιο σε εκτός σχεδίου περιοχή και τότε και τώρα, όπου επιτρεπόμενη δόμηση είναι 0 μ2, 10 μ2 ΥΔ με τι συντελ ΥΔ επιβαρύνονται;

Απάντηση (?): 10 μ2 / 0 = +οο > 20% άρα συντ ΥΔ = 1,9.

Θεωρείς αυτήν την απάντηση σύννομη;

 

Ο νόμος όταν λέει υπάρξη αδείας ή όχι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και εννοεί άδεια βασισμένη σε ΓΟΚ, για αυτό ζητάει και σύγκριση των πολεοδομικών μεγεθών.

Η "φτιαγμένη" διάταξη σε αυτήν την περίπτωση είναι άδειες λυομένων, κοινοτικές, άδειες περίφραξης!!! να κόβουν το πρόστιμο σε μία καθόλα αυθαίρετη κατασκευή.

 

Έχω συναντήσει συναδέρφους να κινούνται επί της παρακάτω βάσης:

Άδεια λυομένου εκτός σχεδίου -> ναι στο έχει άδεια, αλλά συντ υπέρβασης ΥΔ,Κ,Υ,Δ,Π = 1,0 !!!!!!!!!!!! Γιατί; Αφού δεν υπάρχει μέγεθος να συγκριθεί.

Αυτή η αντιμετώπιση σε καλύπτει;

 

Προσωπικά, μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις άδειας λυομένου και οι δύο πλέον εντός σχεδίου (για εκτός σχεδίου, μη άρτιο, δεν το συζητάω).

Επί αυτών προβληματίστηκα τόσο για να είμαι σύννομος, αλλά και για να μη βγάλω και καμιά πατάτα.

1) Άδεια για 35 μ2, κατασκευάστηκαν 60 μ2. Άλλο σχήμα, άλλη διαρρύθμιση. Τι να κάνω 60-35 = 25 και σε αυτά ΥΔ, ΥΚ. Και γιατί τα 35 είναι νόμιμα;;;

Το σπίτι ήταν ωστόσο κεντρικά στο οικόπεδο με κάλυψη <40%.

Αντιμετώπιση> με άδεια, ΥΔ 60μ2 και λίγο Υ πλάγιων και λίγο Υ πρασσιάς και τέλος...

2) Άδεια για 20 μ2, δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες κτίσματος ότι να ναι, γύρω στα 90 + 90 = 180 μ2, κάλυψη περίπου στο 80% (σσ σε περιοχή εξοχικής κατοικίας).

Τι συντ να βάλω; Με τι να συγκρίνω; Με τους συντ (με άδεια) το πρόστιμο έβγαινε 40 € λιγότερο από το χωρίς άδεια.

Αντιμετώπιση> χωρίς άδεια, επεξήγηση στην ΤΕ (δεν πρόκειται να με "ξεσκεπάσει" κανείς) και τέλος.

 

Αν έχεις αντιμετωπίσει παρόμοιες περιπτώσεις (δηλ. περίεργης "άδειας") σε παρακαλώ, δωσε μου κάποιο παράδειγμα. Μπορεί να σφάλω τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον εγώ σκέφτηκα το εξής.Δεν γίνεται κάποιος ο οποίος έχει κτίσει σε εκτός σχεδίου μη άρτιο μη οικοδομήσιμο οικόπεδο χωρίς καμμία άδεια να πληρώνει το μισό πρόστιμο από κάποιον ο οποίος έχει έστω και μία άδεια λυομένου. Έγώ ώς ένα ακόμη κενό του νόμου το αντιλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

επίσης μη ξεχνάμε ότι δεν είμαστε εμείς οι μηχανικοί που επέτρεψαν να υπάρχουν αυτές οι άδειες σε εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο...Βγήκαν με βάση νόμου του 69 αν δεν κάνω λάθος και είναι Π.Δ ή Β..Δ...

Καλώς ή κακώς η άδεια υπάρχει και το αν θα έπρεπε όντως να υπάρχει ή όχι, δεν με αφορά........ Επομένως σε καμία περίπτωση εγώ δεν θα επέλεγα την μη ύπαρξη της...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά, ότι άδεια λυομένου σε εκτός σχεδίου περιοχή από την εποχή της χούντας, χωρίς γοκ, χωρίς αποστάσεις, χωρίς ελέγχους, χωρίς χωρίς χωρίς, αποτελεί άδεια που εμείς πρέπει να βασιστούμε πάνω της για το 4014. Αυτό είναι σόφισμα των ερ/ων.

[Για τις άδειες μικρής κλίμακας δε θα μιλήσω καθόλου. Αν έχεις εξετάσει μία τέτοια περίπτωση θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα το πως την αντιμετώπισες.]

 

Η επιλογή του με/χωρίς άδεια οδηγεί την εξέταση της αυθαιρεσίας σε δύο διαφορετικούς δρόμους.

Στο χωρίς άδεια τα πράγματα είναι απλά: ότι μετρήσεις x2. Είναι ένα είδος τιμωρίας...

Στο με άδεια τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα για το μηχανικό, αλλά πιο φθηνά για τον ιδιοκτήτη: ότι μετρήσεις κατά βάση x1, αλλά αν έχεις υπερβεί τα εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη επί των οποίων βασίστηκε και συνετάχθη η άδεια τότε βάλε κάτι παραπάνω.

 

Ερώτηση κρίσεως: σε μη άρτιο σε εκτός σχεδίου περιοχή και τότε και τώρα, όπου επιτρεπόμενη δόμηση είναι 0 μ2, 10 μ2 ΥΔ με τι συντελ ΥΔ επιβαρύνονται;

Απάντηση (?): 10 μ2 / 0 = +οο > 20% άρα συντ ΥΔ = 1,9.

Θεωρείς αυτήν την απάντηση σύννομη;

 

Ο νόμος όταν λέει υπάρξη αδείας ή όχι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και εννοεί άδεια βασισμένη σε ΓΟΚ, για αυτό ζητάει και σύγκριση των πολεοδομικών μεγεθών.

Η "φτιαγμένη" διάταξη σε αυτήν την περίπτωση είναι άδειες λυομένων, κοινοτικές, άδειες περίφραξης!!! να κόβουν το πρόστιμο σε μία καθόλα αυθαίρετη κατασκευή.

 

Έχω συναντήσει συναδέρφους να κινούνται επί της παρακάτω βάσης:

Άδεια λυομένου εκτός σχεδίου -> ναι στο έχει άδεια, αλλά συντ υπέρβασης ΥΔ,Κ,Υ,Δ,Π = 1,0 !!!!!!!!!!!! Γιατί; Αφού δεν υπάρχει μέγεθος να συγκριθεί.

Αυτή η αντιμετώπιση σε καλύπτει;

 

Προσωπικά, μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις άδειας λυομένου και οι δύο πλέον εντός σχεδίου (για εκτός σχεδίου, μη άρτιο, δεν το συζητάω).

Επί αυτών προβληματίστηκα τόσο για να είμαι σύννομος, αλλά και για να μη βγάλω και καμιά πατάτα.

1) Άδεια για 35 μ2, κατασκευάστηκαν 60 μ2. Άλλο σχήμα, άλλη διαρρύθμιση. Τι να κάνω 60-35 = 25 και σε αυτά ΥΔ, ΥΚ. Και γιατί τα 35 είναι νόμιμα;;;

Το σπίτι ήταν ωστόσο κεντρικά στο οικόπεδο με κάλυψη <40%.

Αντιμετώπιση> με άδεια, ΥΔ 60μ2 και λίγο Υ πλάγιων και λίγο Υ πρασσιάς και τέλος...

2) Άδεια για 20 μ2, δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες κτίσματος ότι να ναι, γύρω στα 90 + 90 = 180 μ2, κάλυψη περίπου στο 80% (σσ σε περιοχή εξοχικής κατοικίας).

Τι συντ να βάλω; Με τι να συγκρίνω; Με τους συντ (με άδεια) το πρόστιμο έβγαινε 40 € λιγότερο από το χωρίς άδεια.

Αντιμετώπιση> χωρίς άδεια, επεξήγηση στην ΤΕ (δεν πρόκειται να με "ξεσκεπάσει" κανείς) και τέλος.

 

Αν έχεις αντιμετωπίσει παρόμοιες περιπτώσεις (δηλ. περίεργης "άδειας") σε παρακαλώ, δωσε μου κάποιο παράδειγμα. Μπορεί να σφάλω τελικά...

 

σε οσα γράφεις έχεις μάλλον δίκιο, το βλέπω λιγο πιο "κλειστά" έγω, γιατι δεν έχω αντιμετωπίσει κατι τόσο περίεργο! (ακομα)

αλλά το 196χ και το 197ψ κατασκευάζονταν κτίρια με ΓΟΚ..και κάπου κάτι θα υπήρχε και τότε....

αν συναντήσω κάτι περίεργο θα το κουβεντιάσουμε. Να έχω και εγώ κάποια εμπειρία...(έχω αρχίσει να περιμένω κατι περίεργα να σκάσουν)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ας υποθέσουμε ότι βάζουμε ναι κουτάκι της ο.α. Τότε σύμφωνα με το παράρτημα της εγκυκλίου 13 (13/10/2011) στην υπέρβαση δόμησης συγκρίνουμε με την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο συγκεκριμένο οικόπεδο. (Εγώ αντιλαμβάνομαι με ότι έλεγε η άδεια ή με οτι έχει ρυθμιστεί με τον 720/77 ή με Τρίτση).

Ως προς το ύψος και την κάλυψη συκρίνουμε (λέει η εγκύκλιος) με το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος και τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη της περιοχής. (Εδώ δεν καταλαβαίνω ποια είναι τα επιτρεπόμενα για μη άρτια γήπεδα εκτός σχεδίου).

Ως προς Δ και προκήπιο δεν διευκρυνίζει τίποτα σχετικά με το τί τα συγκρίνουμε.

Χάος??????

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πράγμα που μπορείς να ελέγξεις είναι το ύψος σύμφωνα με το μέγιστο της περιοχής.Τίποτα άλλο.Οπότε καταλαβαίνεις λοιπόν το βαθμό ασάφειας που καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις, Συνεπώς κατά τη γνώμη μου εσύ θα αποφασίσεις τον τελικό τρόπο υπολογισμού του προστίμου και νομίζω πως δε θα μπορούν να σου πουν και τίποτα αν βασίζεται στη λογική (όχι τη δικιά τους γιατί αυτοί "έχουν ξεφύγει..")

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά ακόμα και για το ύψος, ποιό είναι το μέγιστο ύψος της περιοχής όταν μιλάμε για εκτός σχεδίου περιοχές στις οποίες έχουμε δόμηση όχι στα 4 στρέμματα ή στα 2 ή σε κάποιες άλλες παρεκλίσσεις αλλά σε γήπεδα της τάξης των 200τ.μ.???

Link to comment
Share on other sites

To 196Χ το κράτος αποφάσισε να δίνει άδειες λυομένων σε εκτός σχεδίου γήπεδα κατεβάζονας πολύ χαμηλά το όριο αρτιότητας για τις περιπτωσεις αυτές.

Στην συνέχεια , το κράτος αποφάσισε να καταργήσει αυτήν την διάταξη.

Οσες όμως άδειες εκδόθηκαν είναι κανονικές άδειες που ισχύουν.

Αρα , εφ'όσον το αρχικό κτίριο είναι λυόμενο ως κατασκευή , η επιλογή μας πρέπει να είναι "με άδεια"

Σε ότι αφορά τα μεγέθη υπέρβασης εγώ θα πρότεινα ως όριο να ληφθεί το τι ίσχυε τότε.

 

Τελικά όπως βλέπετε το πρόβλημα δεν είναι το λυόμενο. Είναι η αλλαγή του ορίου αρτιότητας , κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί όμως και σε "κανονικά " κτίρια.

 

Παράδειγμα : Kτίριο με άδεια σε γήπεδο με εμβαδόν 750 M2 κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμο με το ΦΕΚ 270 Δ' σε περιοχή που σήμερα πλέον έχει καταργηθεί η παρέκκλιση αυτή. Ποια είναι τα επιτρεπόμενα μεγέθη ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.