Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

αλλά από σύνταξη τοπογραφικού δεν γνωρίζω.

 

Διάβασε το επισυναπτόμενο που σου έχω αναρτήσει πιο πάνω και ειδικά τις πρώτες γραμμές (δες και τα περιεχόμενα και τι ψαξιμο πρεπει να κάνεις για τα εκτός σχεδίου). Μετά βρες και τις ευθύνες του 651/77

 

Το έχουμε ξεφτιλήσει το μηχανηλικι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά σου λέει να προσέχεις τι υπογράφεις..... κι αυτό δεν εξασφαλίζεται από τη φήμη του μακαρίτη του τοπογράφου....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Απλά σου λέω ότι αν υπογράφεις έτσι, δώσε μου τηλέφωνα επικοινωνίας γιατί έχωμερικές περιπτώσεις για σκότωμα...

 

Συνάδελφε, δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά μου φαίνεσαι μικρός. Πρόσεχε τι υπογράφεις και αν θες να παιρνεις ρίσκα τουλάχιστον να γνωρίζεις τις επιπτώσεις τους.

Στη δική σου περίπτωση δεν θα με πείραζε τόσο πολύ για τις ΕΓΣΑ αν και θα είχα καποιες ανησυχίες αλλά για τη δήλωση 651 θα τα έψαχνα όλα μόνος μου από την αρχή. Εκτός και αν δώσεις τοπογραφική αποτύπωση χωρίς 651,ο.δ. στοιχεία περιοχής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπογράφω καθόλου ότι νανε. Προσέχω παρα πολυ και για αυτο τι ψάχνω πριν απαντήσω στον πελάτη. Αλλα αν τα βάλουμε κάτω, άλλο μία στατική μελέτη και άλλο ένα τοπογραφικό που είναι να μπει για τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά είναι ότι με τα λάθος στατικά σκοτώνονται και άνθρωποι.....

Αν και τώρα που το σκέφτομαι... ακόμα και για ιδιοκτησιακές διαφορές μπορεί να σκοτώνονται....

 

Πέρα από την πλάκα.... με ένα λάθος τοπογραφικό μπορεί να σέρνεσαι επί χρόνια στα δικαστήρια από ιδιοκτησιακές διαφορές και απαιτήσεις αποζημιώσεων.....

 

Πρέπει να προστατεύεις τον εαυτό σου σε κάθε περίπτωση...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

ένα τοπογραφικό που είναι να μπει για τακτοποίηση

 

επαναλαμβάνω για τελευταια φορά.

Το τοπογραφικό είναι τοπογραφικό με ότι συνέπεια έχει. Για να καταλάβεις σε λίγο καιρό το μόνο που θα ελεγχουν οι πολεοδομίες δηλαδή το κρατος, σε περίπτωση έκδοσης νέας άδειας, θα είναι το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης. σου λεει κάτι αυτό; Επίσης όλα τα συμβόλαια συντάσονται βάσει τοπογραφικού. ποιος σου λεει οτι ο πελατης σου δεν θα το χρησιμοποιησει στο κτηματολογιο, σε αγοροπωλησίες κοκ επειδή εσυ θα του το δώσεις μονο για τακτοποιηση 4014/11.

εκτός και αν δεν υπογραψεις 651 και του παραδόσεις μονο σκαρίφημα με συντεταγμένες.

 

Αυτά.

 

 

edit: Διάβασα σε άλλο νήμα το παρακάτω:

 

Στον Ν. 4030/2012 αναφέρει για τις κυρώσεις:

 

- Για τον μελετητή: 3 έως 12 μήνες αφαίρεση της του δικαιώματος εκπόνησης και υπογραφής μελέτης για έγκριση και άδεια δόμησης καθώς και επίβλεψης εργασιών για εργασιών για υποβαλλόμενες μελέτες που δεν εκπονήθηκαν σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις ή σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος και του διαγράμματος δόμησης.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζι σας. Δεν διαφωνώ. Για αυτο ρωτάω και το ψάχνω. Δεν έχω απαντήσει. Θέλω να δώ που μπλεκω. Όσο για την ηλικία μου σου λέω μόνο ότι ασχολούμαι 15 χρόνια με στατικές μελέτες. Το οικόπεδο θα το δώ πριν απαντήσω και εάν έχω αμφιβολίες θα φωνάξω φίλο μου τοπογραφο να με βοηθήσει ( ο οποίος όμως δεν γνωρίζει για αμοιβές τοπογραφικου για αυθαίρετα. Γιατι στην τακτοποίηση αυθαιρέτων δεν αναλαμβανουμε ευθύνες άλλων μηχανικών επι αμοιβής; Τέλος πάντων. Το ερώτημα μου όμως δεν απαντήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Στα 20+ χρόνια, δύο από τα πράγματα που έμαθα είναι πως δεν υπογράφω ποτέ στατικά άλλου και τοπογραφικά.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.