Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Περίπτωση συνένωσης 2 διαμερισμάτων του ιδίου ιδιοκτήτη για τα οποία έχει γίνει σύσταση και δηλώνονται ως ένα και στα τμ της ΔΕΗ μπορούν να περιλειφθούν στον Ν4014 εφόσον στην πολυκατοικία υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες και έχει κινηθεί η διαδικασία τακτοποίησης με τον παρόντα νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Aντιθετως, ο διαχωρισμός μίας οικίας σε 2 μπορεί;

Διότι η απάντηση του υπεκα στο ερωτημα με τα τουριστικά καταλύματα, μπερδευει...

Link to comment
Share on other sites

Νικολέτα εγώ απορώ πως έχει γίνει σύσταση ενοποίησης από το συμβολαιογράφο? Κανονικά για ενοποίηση διαμερισμάτων θέλει οικοδομική άδεια. Χωρίς συνέναιση απότι ξέρω (εκτός κι αν έχεις επέμβαση σε όψη). Εγώ έχω ήδη εκδόσει μια τέτοια. Τώρα αν έχει ξεκινήσει διαδικασία με 4014 για αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστα τμήματα, αυτό πιστεύω είναι κάτι ανεξάρτητο.

Το ίδιο πιστεύω ισχύει και για την αντίθετη διαδικασία.

Το ερώτημα είναι εντάσεις στον 4014 και πας με αναλυτικό ή βγάζεις άδεια νομιμοποίησης σε 3 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση έχει δωθεί εντολή σε άλλο μηχανικό για την ενοποίηση τα σπάσαν κ ο άλλος δεν την έχει προχωρήσει αν και έχει πληρωθεί γι αυτο...Εγώ ξεκίνησα την τακτοποίηση με Ν4014 για υπερβάσεις της πολυκατοικίας που δεν σηκώνουν έκδοση αδείας...λεβητοστάσιο μέσα στο Δ, χώρος Κ.Χ. στην απόληξη του κλιμακοστασίου υπερβάσεις εμβαδού εξωστών και σκέφτηκα να εντάξω και την συνένωση η οποία δεν κοστολογείται με κάποιο τρόπο στον παρόντα νόμο όμως τα σχέδια που θα συνταχθούν μεταξύ των άλλων αυθαιρεσιών θα διορθώνουν και το συγκεκριμένο...Σωστά το σκέφτομαι....Στο ΤΕΕ 3 μέρες δεν μπορώ να πιάσω γραμμή...

 

19) Στις περιπτώσεις εσωτερικών διαρρυθμίσεων (π.χ. σε τουριστικά καταλύματα, που η άδεια προέβλεπε 3 στούντιο και κατά την κατασκευή έγιναν 4) πώς θα γίνει η τακτοποίηση ;

Από το συνδυασμό των αναφερομένων στην παρ. 3, του άρθρου 23, του ν. 1577/85 και στην παρ. 4, του άρθρου 23, του ν. 4014/11 προκύπτει οτι η διαφοροποίηση των εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν συνιστά παράβαση κατά το ν. 4014/11 και οι εκτελεσθείσες εργασίες δεν επιβάλλεται να υπαχθούν στις ρυθμίσεις του.

 

Αναφέρει οτι δεν συνιστά παράβαση και δεν επιβάλλεται να υπαχθεί...αν το βάλεις όμως? τι γίνεται? χρισμούς δίνουν....

 

#2 Hooke όταν λές οτι γίνεται το έχεις ρωτήσει κάπου..ή κάνεις και συ τον δικό μου συνειρμό??

Link to comment
Share on other sites

Ουτε η συνενωση, ουτε ο διαχωρισμος ειναι αντικειμενο του 4014...

 

Οικοδομικη αδεια κανονικα βγαινει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από ΤΕΕ Help Desk για περίπτωση που έχω όπου λόγω αλλαγής διαρρυθμίσεων σε δύο όμορα διαμερίσματα 50μ2 & 85μ2 στα σχέδια, έγιναν 65μ2 & 70μ2 στην πράξη αλλά και στη σύσταση (πήρε 15μ2 το πρώτο από το δεύτερο) με δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες: Δεν οφείλεις να το δηλώσεις με τον 4014, γιατί δεν αφορά ο νόμος εσωτερικές διαρρυθμίσεις, βγάλε Άδεια. Και συνεχίζει ο ποιητής: Αν θέλεις βέβαια μπορείς να το δηλώσεις..... Τα σχόλια δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μια ΕΕΜΚ και τελειωσες.....

 

Απο το helpDesk κοινως σου ειπανε οτι αν θελεις να πληρωσεις, ετσι για να βοηθησεις το κρατος, για κατι που δεν ειναι αρμοδιοτητα του 4014, ε δε θα σε εμποδισουνε κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.