Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εταιρεία μηχανικών, τι διακανονισμός γίνεται;


sundance

Recommended Posts

βλεπω καποιες εταιριες ή ακομα και απλα τεχνικα γραφεια οπου 2-3 μηχανικοι συνεργαζονται.

 

σε αυτες τις περιπτωσεις ξερει καποιος τι διακανονισμος γινεται ως προς τους πελατες?

δηλαδη αν ο πελατης ειναι του ενος πως διανεμεται το κερδος της δουλειας?

 

απο την εμπειρια σας αξιζει μια τετοια κινηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ξερω!απλα ρωταω,επειδη δεν εχω συζητησει με ατομα που το εχουν κανει,μηπως ξερετε συνηθως πως 'παει'...

Link to comment
Share on other sites

1/3 για αυτόν που κάνει τη μελέτη,

1/3 για αυτόν που υπογράφει,

1/3 για αυτόν που φέρνει τη δουλειά.

 

Πώς σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια τακτική, όπως λέει ο Χάρης, στην περίπτωση ευρύτερων συνεργασιών ιδιαίτερα και κατά την άποψή μου αρκετά δίκαια.

Αν η συνεργασία είναι στενή -άτυπη εταιρία- μπορεί να είναι όλα σε ίσα μερίδια και εννοώ έσοδα-έξοδα-ποσά τιμολογίων που κόβει ο καθένας - εφορίες - κρατήσεις - εργοδοτικές εισφορές - ασφάλειες κλπ.

Στις περιπτώσεις αυτές για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και προβλήματα το θέμα είναι να καθορίσεις εξαρχής τον τρόπο κατανομής για όλες τις περιπτώσεις (ακόμη και αυτές που ίσως θεωρείς αυτονόητες) γιατί διαφορετικά θα υπάρξει μουρμούρα κάποια στιγμή. Θέλει προσοχή και καθαρή εξήγηση από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ισχύει σε εμένα και τον αδερφό μου είναι ότι μπαίνει μέσα / 2.

Ακόμα και αν μία μελέτη δεν την έχει ακουμπήσει κάποιος ούτε έφερε και τον πελάτη.

Βέβαια είμαστε αδέρφια και δεν παραπονιέται κανείς.

 

καλό θα είναι να μην κάνετε και οι 2-3-4 όσοι είναι εν πάση περιπτώσει, την ίδια δουλειά, αλλά να υπάρχει μία εξειδίκευση. Πχ. άλλος τα φορολογικά και την ετοιμασία φακέλου, άλλος τρέξιμο σε υπηρεσίες, άλλος στο τεχνικό κομμάτι, άλλος στα προσχέδια και μελέτες κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

1/3 για αυτόν που κάνει τη μελέτη,

1/3 για αυτόν που υπογράφει,

1/3 για αυτόν που φέρνει τη δουλειά.

 

καλη μοιρασια.μου βαζεις ιδεες. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

για να αναγραψεις στη πινακιδα του γραφειου σου:

 

μπομπος μπουρμπουριδης & συνεργατες

 

απαιτειται κατι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εκτός αν εννοείς καμία τεράστια ταμπέλα (σα διαφήμιση) όπου κανονικά χρειάζεσαι άδεια από την πολεοδομία.

Και φυσικά δε μπορείς να γράφεις ψέματα. Πχ Πολιτικός Μηχανικός και να εννοείς ΤΕ χωρία να το διευκρινίζεις. Και στις κάρτες το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

τα ξερω αυτα.δεν εννοουσα κατι τετοιο.

 

γι'αυτο τονισα το & συνεργατες

 

αυτο μπορω να το προσθεσω ανετα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.