Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εταιρεία μηχανικών, τι διακανονισμός γίνεται;


sundance

Recommended Posts

Οι συνεργασίες είναι γενικά δύσκολες υποθέσεις.

Τις περισσότερες φορές, δυο δεν φτάνουν και τρεις πολλοί είναι. Δες το κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι συνεργασίες είναι γενικά δύσκολες υποθέσεις.

Τις περισσότερες φορές, δυο δεν φτάνουν και τρεις πολλοί είναι. Δες το κι αυτό.

 

Συμφωνώ εκτός αν είναι από διαφορετικές ειδικότητες.

Σκεφτείτε επαγγελματικές συναντήσεις.Πάντα κάποιος παίρνει μαζί του και μια κοπέλα από το γραφείο ή ένα καλό στέλεχος για να δείξει ότι δεν δουλεύει μόνος του αλλά υπάρχει μία ομάδα πίσω από αυτόν και το γραφείο του έχει μια δυναμική.

Σημαντικό είναι να μειώνεις τις νεκρές περιόδους , δηλαδή τα άτομα που απασχολείς να έχουν συνέχεια δουλειά και τα λειτουργικά σου έξοδα να μοιράζονται στα δύο.Επίσης αν έχεις πιο πολλές εργολαβίες θα μπορείς να απασχολείς κάποια συνεργεία σε πιο μόνιμη βάση και να πετύχεις καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι είναι λάθος οι συνεργασίες, αλλά ότι είναι δύσκολες. Θα πρέπει να γνωρίζονται μεταξύ τους καλά και να υπάρξει μία περίοδος δοκιμαστικής συμβίωσης στον ίδιο χώρο πριν γίνει το οποιοδήποτε καταστατικό που θα ρυθμίζει τις σχέσεις. Καλό θα είναι το καταστατικό να αναθεωρείται ανά τακτά διαστήματα ώστε να υπάρχει η δυνατότητα προσαρμογής στα νέα κάθε φορά δεδομένα. Μιλάμε για εταιρία και το στήσιμο της δεν είναι απλή υπόθεση. Αυτοί που θα τα καταφέρουν να την στήσουν σίγουρα θα είναι μπροστά και θα βγουν κερδισμένοι. Αυτό το καλαμπούρι που γίνεται σήμερα, κάθε μηχανικός και μαγαζάκι κάθε γωνιά και μηχανικός, η γνώμη μου είναι ότι δεν θα κρατήσει πολύ ακόμη. Δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι είναι σημαντικό κατά τη γνώμη μου να υπάρχει και σχέδιο λύσης της συνεργασίας.

Έχω ακούσει για πολλές συνεργασίες που διαλύθηκαν έπειτα από λίγα ή και πολλά χρόνια. Ακόμα και όταν οι συνεργάτες ήταν συγγενείς, κολλητοί φίλοι, κουμπάροι κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν καμένος από συνεργασίες σας λέω .......

 

μοναχικός καβαλάρης και τίποτα άλλο.

 

αν θέλω βοήθεια θα πάρω υπάλληλο.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

πόσο πιο λιανά???

 

αναγκαζομαι να το σχολιασω.

 

οχι μονο δεν προωθεις την κουβεντα αλλα δεν με σεβεσαι με αυτο το σχολιο.

 

στην τελικη στον SIRADRAB απευθυνομουν!

 

ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

'Ισως να φταίω κι εγώ που δεν απάντησα αλλά νόμισα ότι με το 2ο σχόλιό μου ξεκαθάριζα τα πράγματα.

 

ετερον εκατερον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.