Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου εκτός σχεδίου! Ενημερωθείτε και ενημερώστε με!


Recommended Posts

Loser γράφεις για τις μάντρες:

Μετρώνται με αναλυτικό .δεν υπάρχει μαντρα σε μη άρτιο οικόπεδο εκτός σχεδίου με συμπαγές τμήμα επιτρέπεται μόνο πρόχειρο σύρμα."

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!!!

 

Αλλά από εισήγηση Λεμπέση:

 

Σε οικόπεδα η γήπεδα, με αυθαίρετα χωρίς άδεια: δεν είναι σωστό να είναι χωριστή πολεοδομική παράβαση (13) μία μάντρα ή μία πλακόστρωση του εδάφους, αφού καλύπτεται από τη συνολική επιφάνεια του αυθαιρέτου

Στις περιπτώσεις που δεν έχουν άδεια δεν πρέπει να ελέγχονται τέτοια στοιχεία, αφού το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους κλειστούς και ημιϋπαίθριους χώρους, και ο αυξητικός συντελεστής είναι 2, αλλά βέβαια πρέπει να γίνεται σωστή αποτύπωση.

 

Επίσης είπε ότι σε γενικές γραμμές για αυτόν το νόμο πρέπει να κινηθούμε με βάση το πνεύμα (???!!!) του νομοθέτη.

 

Συνάδελφοι κρίνετε.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

@loser : Δεν ξέρω, νομίζω είναι το 1050 αλλά αυτοί επιμένουν με τη ΔΕΗ στο 880... εν τω μεταξύ όπου βλέπω, είναι είτε ΧΧ00 είτεΧΧ50 η μορφή... ΧΧ80 ή ΧΧ30 ή ΧΧ60 δεν υπάρχει.. τί είναι αυτό που έβαλε η ΔΕΗ;

 

Επίσης, είσαι σίγουρος για τα ύψη; Είμαι πιο πάνω... Εχω υπόγειο αλλά στη πράξη ισόγειο, πρώτο όροφο, δεύτερο όροφο... στη πρόσοψη δηλαδή πηγαίνω σχεδόν 9.00

 

Η επικρατέστερη άποψη είναι να μή λαμβάνονται εξώστες... Πότε θα ξεκαθαριστεί αυτό ρε γαμώτο!!!

Με βλέπω να του κοπανάω το πρόστιμο να πάει να πληρώσει και μετά θα του πώ τα υπόλοιπα...

 

@georgegaleos: Αναφέρεις το πνεύμα του νομοθέτη ο οποίο μιλά για διαμορφώσεις και για BBQ και δεν μετράνε οι μάντρες; Δεν γίνεται... κάτι δεν κολλάει.. Δεν συμφωνώ με τη Λεμπέση πάντως... Πού βρήκε το "καλύπτονται με τη συνολική επιφάνεια του αυθαιρέτου" και πώς το εννοεί...

 

ΑΡΑ ΤΣΑΜΠΑ Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.... ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ....ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η Λεμπέση τα είπε αυτά στην αρχή , τώρα δεν νομίζω να επιμένει , άλλωστε υπάρχουν τα διευκρινιστικά του ΥΠΕΚΑ , μετράμε bbq πλακοστρώσεις διάβασε τον νόμο για τα εκτός σχεδίου το ΠΔ του 85 . σκέψου και το άλλο σε μη άρτιο οικόπεδο εκτός σχεδίου όλα είναι αυθαίρετα εκτός από την περίφραξη με συρματόπλεγμα , δεν ξέρω ίσως και καμία γεώτρηση , πάντα με χρήση κατοικίας . ο υπολογισμός για τις τιμές ζώνες αλλάζει με τις τελευταίες τροπολογίες , επίσης πριν τις τροπολογίες οι τιμή ζώνης στην ΑΓ μαρίνα ήταν 1050 , τα πρόστιμα δυσθεώρητα και πρέπει να είναι κάποιος τρελός για να τακτοποίησει ακίνητο 120 τμ με 30.000 ευρω με τον αυλειο χώρο . ακόμα και με δόσεις βγαίνει 800 ευρώ τον μήνα , και για χρονικό διάστημα θεσμοθετημένο συμφωνα με το 4014 / 11 και με όσα ξέρουμε μέχρι τώρα 10 χρόνια . γιατί ακουγεται ως αστείο ότι θα μπουν όλες οι περιοχές εντος σχεδίου σε 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές ότι τα πρόστιμα είναι εξοντωτικά μερικοί συνάδελφοι δεν το καταλαβαίνουν και κάνουν τις πρώτες δηλώσεις για να πάρουν πρόσταζα χωρίς να εξηγούν στον πελάτη τι τον περιμένει και ότι αν μπει στην ρύθμιση θα είναι όμηρος του Βενιζέλου , μέχρι το 2020 . Εντος 2012 έρχονται γενναίες μειώσεις συντάξεων και μισθών Δ.Υ , τρομακτική αύξηση ανεργίας , αν δεν έχει προηγηθεί γενική κατάρρευση της χώρας μας , με ποια λογική ο Α πολίτης θα πληρώσει 30.000 ευρώ στην ΑΓ μαρίνα για 10 χρόνια ;;;

Link to comment
Share on other sites

LOSER

με ποια λογική ο Α πολίτης θα πληρώσει 30.000 ευρώ στην ΑΓ μαρίνα για 10 χρόνια ;;;

 

Με την λογική ότι γεννήθηκε έλληνας, καλά να πάθει!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει το κράτος να μαζέψει χρήματα για την αβλεψία του επι 40 χρόνια θα πρέπει να ρίξει τα πρόστιμα πολύ .

οι επόμενες μέρες θα είναι ακόμα πιο δυσκόλες . τα χρήματα δεν μαζευονται με εκβίασμους αλλα με ανταποδοτικά μετρα και με καλύτερο έλενχο και επόπτεια των περιοχών , κωδικοποιηση νομοθεσίας , η οποία θα ειναι διαυγης και σταθερή για πολλα χρόνια και πολλα πολλα αλλα .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι μας κυβερνάνε αυτοί που μας αξίζουν... ή τουλάχιστον στη μεγάλη πλειοψηφία... μην είσαι απόλυτος σε αυτό... Δηλαδή η αβλεψία του κράτους θα πρέπει να αντισταθμιστεί με έλεγχο; Και αν ισχύει εδώ θα ισχύει και παντού; σε κάθε δοσοληψία και δραστηριότητα;

Οι μισοί να φυλάνε τους άλλους μισούς;

Σαφέστατα είναι μεγάλη ευθύνη της πολιτείας η καθυστέρηση της ένταξης περιοχών στο σχέδιο... Η ατιμωρισία... Οι φωτογραφικές διατάξεις.....

Αλλά νομίζω ότι άλλος μεγάλη και άλλος πιο μικρή, έχουμε όλοι ευθύνη... Συγχωροχάρτι στους εαυτούς μας που ως μηχανικοί,τεχνικοί,δικηγόροι κλπ δεν επιβάλλαμε το σωστό δεν γίνεται να δώσουμε... Μπορεί ο καθένας μας ατομικά να σκέφτεται τη κλασσικη δικαιολογία του ότι θα έχανε τη δουλειά αλλά συλλογικά αν το δούμε, έχουμε όλοι ευθύνη....

Οσο για τη νομοθεσία και τα διάφορα... μπορεί να βρίζω τον ΥΠΕΚΑ ως άσχετο και άχρηστο αλλά δεν νομοθετεί αυτός γιατί δεν γνωρίζει... Ολοι λοιπόν οι τριγύρω του είναι άχρηστοι και αδιάφοροι... και αυτοί είναι επίσης συνάδελφοι μηχανικοί που μάλιστα περνιώνται και για μεγάλα κεφάλια!

Ολοι αυτοί που δεν έχουν αρθρώσει μια ξεκάθαρη απάντηση είναι συνάδελφοί σας/μας...

Υπάρχουν προσωπικές ευθύνες για τη βλακεία και την ανευθυνότητα που ζούμε... δεν βγαίνουν οι διατάξεις από κάποιο PC... Ανθρώπινα μυαλά και μάλιστα εκπαιδευμένα τις βγάζουν!

 

Αλλά για να μη ξεκινήσουμε κάτι οφφ τόπικ, ας το λήξουμε εδώ.... Να πληρώνει ο πελάτης κύριοι!!! Αυτός το χαίρεται το αυθαίρετο!!! (Αστειεύομαι...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ απορία που φυσικά δεν είμαι και ο μόνος αλλά και πολλοί συνάδελφοι......στα εκτός σχεδίου εξαδιαιρέτου αγροτεμάχια στα οποία απαγορεύεται η σύσταση καθέτου πότε θα βγεί μια εγκύκλιος ''αν φυσικά βγει'' ώστε να μπορεί να καλύπτεται έστω και ο ένας ιδιοκτήτης όταν υπάρχει συνιδιοκτησια ό οποίος θέλει να ρυθμίσει το αυθαίρετό του.....(όλη η χαλκιδική είναι αγροτεμάχια εξαδιαιρέτου και έχουν κολήσει χιλιάδες ακίνητα και δεν μπορούν να ρυθμιστούν.

Ευχαριστώ πολύ. 'Εστω αν υπάρχει και μία τεχνικά αποδεκτή λύση θα μου ήταν πολύ χρήσιμη..!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ απορία που φυσικά δεν είμαι και ο μόνος αλλά και πολλοί συνάδελφοι......στα εκτός σχεδίου εξαδιαιρέτου αγροτεμάχια στα οποία απαγορεύεται η σύσταση καθέτου πότε θα βγεί μια εγκύκλιος ''αν φυσικά βγει'' ώστε να μπορεί να καλύπτεται έστω και ο ένας ιδιοκτήτης όταν υπάρχει συνιδιοκτησια ό οποίος θέλει να ρυθμίσει το αυθαίρετό του.....(όλη η χαλκιδική είναι αγροτεμάχια εξαδιαιρέτου και έχουν κολήσει χιλιάδες ακίνητα και δεν μπορούν να ρυθμιστούν.

Ευχαριστώ πολύ. 'Εστω αν υπάρχει και μία τεχνικά αποδεκτή λύση θα μου ήταν πολύ χρήσιμη..!

 

το θεμα εχει συζητηθει σε αλλο topic

http://www.michanikos.gr/topic/23755-%CE%9C%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9/page__st__660

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.