Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενιαία σκυροδέτησης ραντιέ θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σε μια κατοικία 250 μ. ισόγειο (κατοικία) και 150 μ. υπόγειο (κατοικία), ο πελάτης μου ζητάει να 'πέσει' το υπόγειο ενιαία, δηλαδή η θεμελίωση ραντιέ και τα τοιχία που υπολογίστηκαν στα στατικά μαζί, με ύψος υπογείου 3.10 (μικτό). Σαν μια δεξαμενή, ή πισίνα δηλαδή (με μεγάλο ύψος όμως). Ο λόγος που επικαλείται είναι να επιτύχει καλύτερη προστασία από την υγρασία. Τα συνεργεία μου διαφωνούν και βλέπουν κινδύνους ... Ποια είναι η γνώμη σας?

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά πως θα γίνει αυτό? που θα μπουτελιάρης τα τοιχεία? στον αέρα? αν είναι και μονόπλευρα το θέαμα θα είναι επικό. όταν ξεκινήσεις τη σκυροδέτηση πάρε με τηλ. να'ρθω να κινηματογραφήσω

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης μου ζητάει να 'πέσει' το υπόγειο ενιαία, ...... Τα συνεργεία μου διαφωνούν και βλέπουν κινδύνους ... Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Για άλλη μια φορά, ο πελάτης έχει δίκιο. Τα συνεργεία πάντα τα σέβομαι. Από που θα μπει η υγρασία; Έχω κάνει πολλές (πάρα πολές κατασκευές) μόνιμες μέσα σε νερό, τέτοιο πράγμα δεν ξανάδα.

Όπως είπε και ο ilias, υπάρχουν μπετονιτικά κορδόνια και μάλιστα ένας τύπος που δέχεται και σιμεντενέσεις ακόμα και εκ των υστέρων. Θέλει όμως απόσταση 8-10cm από την παρειά, γιατί με την διόγκωση του μπεντονίτη θα σου πετάξει την επικάλυψη. Φυσικά αυτό σημαίνει αλλαγή διαστάσεων και τα εξ΄ αυτού προκείπτοντα. Πάντως, όπως άφησε να εννοηθεί η sovatzou, καλή τύχη με την δόνηση του σκυροδέματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να αυξήσει το κόστος του κυβικού κατά 32Ε και δεν θα χρειαστεί ούτε δόνηση ούτε κορδόνια ούτε υγρασία. Να λυθεί το θέμα με το μποτελιάρισμα με το ανάλογο κόστος και γίνεται. Τζάμπα δεν γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει σε πισινα, εχω δει να γινεται και σε υπογειο καταστηματος 30*18μ..

 

Στην πισινα ειχα "κρεμασει" το μεσα καλουπι με λατακια που παταγανε αριστερα-δεξια της εκσκασης..

Επισης και οι ντιζες κραταγανε το μεσα καλουπι..

 

Στο καταστημα, επειδη ειχα δει τη σκυροδετηση..

Ειχαν "δεσει" το μεσα με το εξω καλουπι με τις ντιζες και ειχαν βαλλει και κλαπακια στην βαση του μεσα καλουπιου για να εχει το κενο που απαιτειται μεταξυ τοιχωματος και κοιτοστρωσης..

Εριξαν περιμετρικα την κοιτοστρωση, στην συνεχεια αφου το σκυροδεμα ειχε τραβηξει λιγο, εβγαλλαν τα κλαπακια, το καλουπι πατησε στο σκυροδεμα, εριξαν και την υπολοιπη κοιτοστρωση και συνεχισαν με τα τοιχωματα..

Το συγκεκριμενο εχει Υ.Ο. στο -0.5 και τωρα 7-8 χρονια δεν εχει κανενα προβλημα..

 

Εγω τη δευτερη λυση δεν θα την προτιμουσα..

Σε ολες τις περιπτωσεις με κορδονια (ακομα καλυτερα βουτιλικα) κανεις μια χαρα δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

στην συνεχεια αφου το σκυροδεμα ειχε τραβηξει λιγο, εβγαλλαν τα κλαπακια, το καλουπι πατησε στο σκυροδεμα, εριξαν και την υπολοιπη κοιτοστρωση και συνεχισαν με τα τοιχωματα..

 

 

θεέ μου, διαβάζουν και νεώτεροι από εμάς που είμαστε νέοι και θα λένε, όλα γίνονται αρκεί να είσαι κωλόφαρδος. και αφήσαν τις τελευταίες σανίδες μέσα? επίσης μου άρεσαν τα αναρτημένα μπουτέλια. αυτές οι παπαριές γίνονται στα εργοτάξια και εγκατέλειψα το επάγγελμα και είμαι αγρότης πλέον. κοιμάμαι ήρεμος τα βράδυ. το μόνο άγχος που έχω είναι μην πέσουν τα δημητριακά τώρα που κονομάω γερά.

 

Λοιπόν να αυξήσει το κόστος του κυβικού κατά 32Ε

αυτό δεν είναι αύξηση, χαράτσι κανονικό είναι. λεφτά υπάρχουν

Edited by terry
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:smile:

 

Σου ειπα οτι το ειδα να γινεται..

ΚΑΜΙΑ σανιδα δεν εμεινε μεσα.., αντε να εμειναν 2 εκ απο την πρωτη σανιδα...

Εγω δεν θα το εκανα..

 

Το κρεμαστο το εχω κανει σε απλη κατασκευη (πισινα) με λογικο ανοιγμα (4μ)..

Που ειναι το προβλημα στην περιπτωση αυτη???

Δεν κουνιεται τιποτα...

 

Στην περιπτωση πεδιλοδοκου πως κανεις το καλουπι του κορμου???

Κρεμαστο δεν το κανεις??

Link to comment
Share on other sites

κουστούμι πεδιλοδοκό δεν ρίχνω. άσε που δεν κάνω (σχεδόν ποτέ) πεδιλοδοκούς. το έχω πει ίσα με 500 φορές. όταν μάθω που πάνε οι ροπές και ανοίξουν και οι δουλειές θα κάνω συχνότερα. το υπόσχομαι

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.