Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Η αρνητικη ψηφος πηγε στις ειρωνιες...

Ειρωνιες αλλου φιλαρακι, οπως σου φερονται να φερεσαι.

Ειδαλλως δε σε υποχρεωνει κανεις να απαντησεις...

 

Δε μπηκα στον κοπο, ντε, ο μαλακας να διαβασω 22 σελιδες (τις οποιες εχω διαβασει ολες μια προς μια στο παρελθον, οπως και σχεδον ολα τα sections, αλλα δεν ειναι δυνατον να τα θυμαμαι ΟΛΑ, ουτε για καθε απορια μου, λες και σε πρηζω καθημερινα με ερωτησεις, να καθομαι να διαβαζω ολο το φορουμ)

 

Αρχιζω διαβασμα, λοιπον, και συγνωμη αν σε κουρασα

 

Θα περιμενω να μου δωσεις τα ΣΕΚ και τα ΜΕΚ γιατι δεν ξερω τι ειναι...

Εκτος κι αν αναφερονται κι αυτα μεσα στις 22 σελιδες που θα διαβασω

Link to comment
Share on other sites

+1 ... εξισορροπώντας τα πράγματα!!! Οι εντάσεις δεν κάνουν καλό στο ...στομάχι!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, αν και ο νομός λέει ότι πέραν της Ρ.Γ δεν επιτρέπεται τίποτα να ταχτοποιηθεί και κατεδαφίζεται, επιτρέπει τις προβολές εξωστών να υφίστανται .Τα λέω σωστά? Αυτό λοιπόν μπορεί να ισχύσει και για προβολή στεγάστρου πάνω από πεζοδρόμιο. Δηλαδή στέγαστρο με τις κολόνες και τμήμα της επιφάνειας του στεγάστρου στην πρασιά και μικρό τμήμα του στεγάστρου πάλι, πάνω από το πεζοδρόμιο, δηλαδή πέραν της Ρ.Γ. Γίνεται???????

Link to comment
Share on other sites

μια τέτοια κατασκευή καταλαμβάνει κοινόχρηστο χώρο πόλης, άρα δεν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του ν. 4014 για τακτοποίηση. Για τους εξώστες αναφέρει συγκεκριμένα στο αρθρο 23 παρ 3 δ (κατασκευές επί εξωστών πάνω από κοινόχρηστο χώρο δεν μπορούν να υπαχθούν στη ρύθμιση).

Προσωπικά, δεν θα τακτοποιούσα το τμήμα πέραν της ρυμοτομικής γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

το ρυμοτομούμενο δεν μπορεί να έχει αναστολή κυρώσεων. Θεωρητικά σε μια μεταβίβαση για να εκδώσεις βεβαίωση θα πρέπει να γκρεμιστεί το τμήμα πέραν της Ρ.Γ.

Ως ενιαία κατασκευή όμως αυτό δεν είναι δυνατόν. Το τοπίο ακόμη είναι "ομιχλώδες" στο θέμα των ρυμοτομούμενων.

Σαν εναλλακτική λύση υπάρχει και η κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε προεκταση ενος ισογειου κτιριου εχει κατασκευαστει στεγασμενη περγκολα η οποια εχει κλεισει απο τις 2 πλευρες της .Δηλαδη εχει 3 κλειστες πλευρες:μια του κτιριου(17μ) και δυο της περγκολας(17 και 4μ αντιστοιχα).Το θεμα ειναι οτι η διαστασεις της περγκολας ειναι 17χ4 και ειναι ανοιχτη μονο μια πλευρα των 4 μετρων(το κτισμα ειναι 17μ).Ο χωρος δεν ειναι κλειστος αλλα δεν εχει και προδιαγραφες ημιυπαιθριου.Θα μπορουσα να τον τακτοποιησω με αναλυτικο;;;

Link to comment
Share on other sites

κατά ΓΟΚ ο ΗΧ οριζόταν ως ο στεγασμένος χώρος με μια τουλάχιστον πλευρά σε κοινόχρηστο ή ακάλυπτο χώρο, που προορίζεται για την μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων. Η διάταξή που έδινε το 20% του ΣΔ, σε Η.Χ που να μην προσμετρούν στο Σ.Δ είναι άλλο θέμα.

 

2 πιθανές επιλογές υπολογισμού

α) αναλυτικός

β) ΥΔΒΧ με Υ.Κ και ενδεχομένως Δ.

 

σχετικές ερωτοαπαντήσεις Δ6,ΣΤ2,ΣΤ6

Προσωπικά στη περίπτωση που περιγράφεις θα επέλεγα το β

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω βεβαιωμενο προστιμο θα το ξεκινησω σαν ηχ με την γενικη ενοια του ορου οπως λες και θα δω πως θα παει στην πολεοδομια.Αν μου ακυρωσουν το προστιμο θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.