Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Καλά που υπάρχει και αυτό το site και τουλάχιστον μπορούμε να ... βρούμε κάποιες απαντήσεις που μας καίνε.Στοθέμα μου λοιπόν:Έχω κατοικία σε πιλωτή, στην οποία έχει γίνει ολική κάλυψη του ακαλύπτου από μεταλλική κατασκευή . Επάνω σε αυτή την αυθαίρετη κατασκευή και σε κάποιο τμήμα της , στον α' όροφο έχει κατασκευαστεί λουτρό. Πώς θα χαρακτηρίσω τον αυθαίρετο αυτό χώρο που δημιουργήθηκε στο ισόγειο σε συνέχεια της πιλωτής?

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,

γιατι εχεις "κατοικια στην πυλωτη"...και δεν εχεις "ισόγειο διαμέρισμα"...με ΟΑ ή με 3843 ή με 4014...???

και νομιζω οτι εχεις μια επεκταση στον ακαλυπτο.[για κατοικία??]

..αρα εχεις θεμα αποκλειστικης χρήσης του ακαλυπτου αλλως συναίνεσης...

και ενα λουτρο στον α' οροφο που εξυπηρετει....το ισόγειο ή τον όροφο???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη διευκρινίζω: "κατοικία επί πιλωτή" και είναι ιδιοκτησία ενός που θέλει τώρα να χωρίσει σε ξεχωριστές ιδιοκτησίες. Ωπότε δεν τίθεται θέμα συναίνεσης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατοικία σε πιλωτή, στην οποία έχει γίνει ολική κάλυψη του ακαλύπτου από μεταλλική κατασκευή . Επάνω σε αυτή την αυθαίρετη κατασκευή και σε κάποιο τμήμα της , στον α' όροφο έχει κατασκευαστεί λουτρό. Πώς θα χαρακτηρίσω τον αυθαίρετο αυτό χώρο που δημιουργήθηκε στο ισόγειο σε συνέχεια της πιλωτής?

 

Συγγνώμη διευκρινίζω: "κατοικία επί πιλωτή" και είναι ιδιοκτησία ενός που θέλει τώρα να χωρίσει σε ξεχωριστές ιδιοκτησίες. Ωπότε δεν τίθεται θέμα συναίνεσης.

 

Η κατοικία στη pilotis είναι αυθαίρετη; Έχει ρυθμιστεί;

Η μεταλλική κατασκευή στον ακάλυπτο τι είναι; Στέγαστρο ή δομημένος χώρος;

Στο ακίνητο πόσες ιδιοκτησίες βρίσκονται; Πόσοι όροφοι; Πόσοι συνιδιοκτήτες;

Πως η κατοικία της pilotis είναι "ιδιοκτησία" κάποιου; Ατύπως; Έχει συμβόλαιο;

Γιατί λες ότι, δεν τίθεται θέμα συναίνεσης;

Link to comment
Share on other sites

IAΣΟΝΑΣ: 1)Έχω διώροφη κατοικία επάνω σε πιλωτή με Ο.Α. που υπάγεται στο Ν4014 για μετέπειτα κατασκευές

2)Ημεταλλική κατασκευή:Είναι μεταλλικό στέγαστρο που καλύπτει όλο τον ακάλυπτο και φτάνει στα όρια της διπλανής ιδιοκτησίας χωρίς να έχει κτίσει ο πελάτης μου εσωτερικό τοίχο δικό του. Επομένως στο ισόγειο δημιουργείται κάποιος χώρος που όμως πώς μπορεί να χαρακτηριστεί και με τι παραβάσεις? Στον όροφο σε τμήμα αυτού του στεγάστρου έχει κατασκευαστεί λουτρό που ΟΚ! παίρνει ΥΔ και ΥΚ και Υπέρβαση πλάγιας απόστασης.

3)Στους ορόφους, ενώ η άδεια προέβλεπε μαιζονέτα, στην πράξη η μαιζονέτα χωρίστηκε σε 2 ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα. Αυτά παίρνουν "Διαμερισμάτωση"? Όλο το κτίριο είναι 100% ιδιοκτησίας με συμβόλαιο εννοείται. Τώρα θέλει να το χωρίσει και να το μεταβιβάσει, άρα γι' αυτό δεν τίθεται θέμα συναίνεσης.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, μεταλλική κατασκευή αποτελεί στέγαστρο κι ως τέτοιο ρυθμίζεται με αναλυτικό ως παράβαση κατηγορίας 13.

Δυστυχώς στις παραβάσεις της κατηγορίας αυτής δεν μπορούν στο σύστημα του ΤΕΕ να μπουν πρόσθετοι συντελεστές (π.χ. κάλυψης πλαγίων ορίων κ.λπ.).

Απλώς το αναφέρεις στην τεχνική σου έκθεση.

Για το λουτρό στον όροφο έχεις για τα τ.μ. του, όπως σωστά λες και ΥΔ και ΥΚ και ίσως υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων.

Όσον αφορά στους ορόφους δεν έχεις διαφορετική διαμερισμάτωση, αλλά έχεις επίσης παράβαση κατηγορίας 13 με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Βάζεις τη διαμόρφωση που έγινε για να γίνει η μεζονέτα των δύο ορόφων, δύο ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα (π.χ. όλες οι εργασίες κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύεται να δηλωθεί η κατασκευή εξώστη πάνω από κοινόχρηστο, αλλά απαγορεύεται: "η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης.", όπως αναφέρεται στο νόμο,

 

 

 

Καλημερα, σε βενζιναδικο εχω μεταλικο στεγαστρο το οποιο ειναι μεσα στον προκηπιο χωρο και τμημα αυτου περνα την Ρ.Γ. Το στεγαστρο βρισκεται σε επαφη με το κτισμα αλλα δεν εχει καμια αλλη χρηση περαν του στεγαστρου. ΙΑΣΩΝΑ συμφωνα με προηγουμενο μηνυμα σου μπορω να το τακτοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.