Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

Εννοιείται ότι δεν θέλω να πληρώσω δυο φορές το πρόστιμο, απλά θέλω να είμαι απόλυτα σωστός γιατί θα περάσει έλεγχος από την πολεοδομία.

Μανώλη αυτό που λες ότι το "χωρίς υπέρβαση" χρησιμοποιείται μόνο για μοναδική παράβαση ύψους το λέει κάποιο ΦΕΚ, ερωτοαπαντήσεις..?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δηλώσω έναν η/υ που το έχουν κάνει υπνοδωμάτιο, στο σύστημα του τεε δηλώνω 1 παράβαση και γράφω και τα τεραγωνικά στο ΥΔΚΧ?

Έτσι όμως δεν υπολογίζεται 2 φορές το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

πως προκύπτει 2 φορές το προστιμο? Στο ΦΚ αναγράφεις στο αντιστοιχο πεδίο τα τετραγωνικά του Ημ.Χώρου (Η.Χ.) που αφορούν σε ΥΔ. ΚΧ. Μήπως έχεις βάλει εκ παραδρομής κάποια παράβαση στο πεδίο "λοιπές παραβάσεις" που αφορά τις παραβάσεις κατηγορίας 13?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό έχω κάνει! Δηλαδή θα γράψω στο φύλλο καταγραφής μόνο το μ2 στο ΥΔΚΧ? Το κλείσιμο των η/υ όμως δεν πάει με αναλυτικό προυπολογισμό?

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφεις την επιφάνεια του κλεισμένου Η.Χ (η/υ συνήθως χρησιμοποιείται για ηλεκτρονικό υπολογιστή).

Αποτελεί υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. Με αναλυτικό υπολογίζεται η αυθαίρετη κατασκευή Η.Χ. σε κάποιες περιπτώσεις όπως πχ σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει άδεια κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη αυτό που λες ότι το "χωρίς υπέρβαση" χρησιμοποιείται μόνο για μοναδική παράβαση ύψους το λέει κάποιο ΦΕΚ, ερωτοαπαντήσεις..?

Στο εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.