Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση συνένωσης δύο διαμερισμάτων


Recommended Posts

Και με τι παραβαση να το δηλωσεις στο 4014? Τι παραβιασεις θα εχει?

 

Μήπως η παρανομία είναι η κατεδάφιση τοίχου; Τότε, με αναλυτικό προϋπολογισμό της κατεδάφισης υπολογίζεις αριθμό παραβάσεων διαιρώντας με 5000€. Πιστεύω δηλαδή ότι με €500 παράβολο καθαρίζεις...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....

έχω κ εγώ ένα σχετικό ερώτημα αλλά μάλλον είναι ξεκάθαρο στην περίπτωση μου.

 

για μια περίοδο στις άδειες έβγαινε η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων κ καλά για τις συνελεύσεις της οικοδομής...έτσι κ στην περίπτωση μου βγήκε στην άδεια αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων κ συνενώθηκε με ένα διαμέρισμα... οπότε εκεί που ήταν η αίθουσα εκδηλώσεων 30τμ κ η γκαρσιονέρα 25τμ βγήκε ένα ωραιότατο διαμερισματάκι (ελληνικότατη πατέντα) 55τμ.

απλά ήθελα να ρωτήσω μπορώ να τακτοποιήσω αυτήν την αυθαιρεσία ?

γνώμη μου είναι πως μάλλον όχι ...αφού η αίθουσα κοιν. εκδ. θεωρείται κοινόχρηστος χώρος.απλά ήθελα μία ακόμη γνώμη για να σιγουρευτώ ...

Link to comment
Share on other sites

Faethon, καταλαβαίνω ότι η απάντησή σου αναφέρεται στο post #12. Για το αρχικό post (#1), έχεις κάποια γνώμη; (Δες και το #11 αν μπορείς).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....

έχω κ εγώ ένα σχετικό ερώτημα αλλά μάλλον είναι ξεκάθαρο στην περίπτωση μου.

 

για μια περίοδο στις άδειες έβγαινε η αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων κ καλά για τις συνελεύσεις της οικοδομής...έτσι κ στην περίπτωση μου βγήκε στην άδεια αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων κ συνενώθηκε με ένα διαμέρισμα... οπότε εκεί που ήταν η αίθουσα εκδηλώσεων 30τμ κ η γκαρσιονέρα 25τμ βγήκε ένα ωραιότατο διαμερισματάκι (ελληνικότατη πατέντα) 55τμ.

απλά ήθελα να ρωτήσω μπορώ να τακτοποιήσω αυτήν την αυθαιρεσία ?

γνώμη μου είναι πως μάλλον όχι ...αφού η αίθουσα κοιν. εκδ. θεωρείται κοινόχρηστος χώρος.απλά ήθελα μία ακόμη γνώμη για να σιγουρευτώ ...

 

Έχω κάνει αρκετές ανάλογες περιπτώσεις (κλειστός χώρος στάθμευσης που μεγάλωσε παίρνοντας μέτρα από την πυλωτή, διαμέρισμα που μεγάλωσε παίρνοντας μέτρα από τον φωταγωγό) με τον Ν.3843 και πέρασαν κανονικότατα αν και η λογική λέει ότι θα έπρεπε να δώσουν συγκατάθεση και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στους κοινόχρηστους χώρους...

Edited by giorgos4a
Link to comment
Share on other sites

@gp1

Την προσωπική μου γνώμη την έχω καταθέσει και είναι πως ναι μπορεί να ενταχθεί στον νόμο.

Διότι έχουν γίνει αυθαίρετες κατασκευές που ναι μεν δεν επηρεάζουν την δόμηση κλπ αλλά είναι το ίδιο με τις άλλες κατασκευές που μπαίνουν με αναλυτικό χωρίς να επηρεάζουν δόμηση κλπ.

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, το απάντησα και σε άλλο topic.

Δεν μπορεί να ρυθμιστεί η συνενωση δύο διαμερισμάτων σε ένα με τον Ν.4014.

Ο νόμος αυτός ρυθμίσει αυθαιρεσίες υπέρβασης δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.λπ.

Για να "ρυθμιστεί" η συνένωση απαιτείται "κανονική" οικοδομική άδεια ΣΥΝΕΝΩΣΗΣ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ, από την οικεία πολεοδομία.

Αν ενταχθούν στο Ν.4014 συνεχίζουν πολεοδομικά να είναι δύο διαμερίσματα (εφόσον βεβαίως η οικοδομική άδεια τα εμφανίζει έτσι).

Εξαιτίας αυτού δεν μπορεί να εκδοθεί ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος αν και όταν απαιτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ μπορεί να ενταχθεί στον Ν4014, η αυθαίρετη κατασκευή περίφραξης σε οικόπεδο με κτίριο που έχει Ο.Α.;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Άρα γιατί δεν μπορεί να ενταχθεί η συνένωση διαμερισμάτων;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.