Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση συνένωσης δύο διαμερισμάτων


Recommended Posts

γιαυτο σου είπα ότι εξαρτάται από την πολεοδόμία.Για μικρής κλίμακας κανονικά δεν ζητάνε γραπτή συναίνεση με υπογραφές κτλ , απλά αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ότι οταν δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικιάς που να το επιτρέπει(γιατι αν υπάρχει δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε) τότε οι εργασίες γίνονται με συνάινεση των υπόλοιπων. Άρα 3 τινα , αν έχει γίνει ήδη η συνένωση και δεν σου είπε κανείς τίποτα τότε βγάζεις την μικρή κλιμακα και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανενα.Αν είναι να γίνει τώρα τότε αν τα εχεις καλα με ολους βγάζεις την άδεια πάλι κανονικα΄, αν όχι τότε εξετάζεις κατά πόσο θα προκαλέσουν πολύ φασαρία στην οικοδομή οι εργασίες ώστε να ενοχληθεί κανενας περίεργος και να το κάνει θέμα.

Μιλάω πάντα για μικρης κλιμακας γιατί για κανονική άδεια είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ζητήσουν 100% συνάίνεση (τουλαχιστον μέχρι πριν 1,5 χρονο ζητούσαν )

Edited by iguana
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετές ανάλογες περιπτώσεις (κλειστός χώρος στάθμευσης που μεγάλωσε παίρνοντας μέτρα από την πυλωτή, διαμέρισμα που μεγάλωσε παίρνοντας μέτρα από τον φωταγωγό) με τον Ν.3843 και πέρασαν κανονικότατα αν και η λογική λέει ότι θα έπρεπε να δώσουν συγκατάθεση και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στους κοινόχρηστους χώρους...

Περνανε κανονικα αλλα σε περιπτωση που το αντιληφθει αλλος ιδιοκτητης οτι εχεις φαει κοινοχρηστο, μπορει να προσβαλει τη διαδικασια και να ζητηθει συναινεση απο ολους...

Αυτος να μη δωσει και να ακυρωθει.,..

Προσεξε το, μου το επισημανανε απο την πολεοδομια....

Δεν προσεχουν και πολυ τι περνανε αυτοι...

 

 

γιαυτο σου είπα ότι εξαρτάται από την πολεοδόμία.Για μικρής κλίμακας κανονικά δεν ζητάνε γραπτή συναίνεση με υπογραφές κτλ , απλά αναφέρεις στην τεχνική έκθεση ότι οταν δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικιάς που να το επιτρέπει(γιατι αν υπάρχει δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε) τότε οι εργασίες γίνονται με συνάινεση των υπόλοιπων. Άρα 3 τινα , αν έχει γίνει ήδη η συνένωση και δεν σου είπε κανείς τίποτα τότε βγάζεις την μικρή κλιμακα και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανενα.Αν είναι να γίνει τώρα τότε αν τα εχεις καλα με ολους βγάζεις την άδεια πάλι κανονικα΄, αν όχι τότε εξετάζεις κατά πόσο θα προκαλέσουν πολύ φασαρία στην οικοδομή οι εργασίες ώστε να ενοχληθεί κανενας περίεργος και να το κάνει θέμα.

Μιλάω πάντα για μικρης κλιμακας γιατί για κανονική άδεια είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ζητήσουν 100% συνάίνεση (τουλαχιστον μέχρι πριν 1,5 χρονο ζητούσαν )

Εμενα παλι μου ζητησανε να συμπληρωσω στην τεχνικη εκθεση οτι ενδεχομενη μελλοντικη απαιτηση συναινεσης ιδιοκτητων θα αναζητηθει με αποκλειστικη ευθυνη του αιτουντος...

Και ολα αυτα για εργασιες που πραγματοποιηθηκαν κατα την κατασκευη της οικοδομης και δεν αυξαναν το εμβαδον του διαμερισματος μου αλλα το μειωνανε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ,

 

Στη δική μου περίπτωση 3 διαμερίσματα συνενώθηκαν σε 2. Τα 2 διαμερίσματα δεν έχουν κοινό ιδιοκτήτη. Οποτε σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να εκδόσω άδεια χωρίς τη συγκατάθεση του άλλου ιδιοκτήτη και δεν μπορώ να δόσω και βεβαίωση αν δεν τακτοποιηθεί το ζήτημα της συνένωσης ετσι;

 

Στην πολεοδομία που ρώτησα μου είπαν να απευθυνθώ στο τεε και να ρωτήσω για το πως θα δηλωθεί αυτο το θέμα.Δεν απέκλεισαν πάντως τον 4014, με τον οποίο έτσι και αλλιώς πρέπει να δηλώσω παράνομους εξώστες και κλειστό ημιυπάιθριο που έχει το διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε κατάστημα που έχει και άλλες υπερβάσεις, έχει γίνει και συνένωση δύο ορόφων (χεχωριστές ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη) με εσωτερική σκάλα, πως το αντιμετωπίζουμε;

 

Εμπίπτει η συνένωση στην κατηγορία που πρέπει να εκδοθεί ΟΑ εντός 3ετίας;

 

Η΄ αναλυτικός και 4014/11.

 

Eπίσης, χρειάζεται 1 φάκελος ή 2;

 

 

Σημειώνω ότι επειδή έχω βγάλει άδεια συνένωσης διαμερισμάτων μου ζητήθηκε συναίνεση συνιδιοκτητών αν και δεν είχε επηρρεαστεί κοινόχρηστος χώρος και όψεις. Επίσης ζητήθηκε και κανονισμός της πολυκατοικίας που να μην απαγορεύει την συνένωση.

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κάπου είχα ακούσει ότι τακτοποίηση συνένωσης δυο διαμερισμάτων με τον ν.4014 γίνεται, πληρώνοντας €500 πρόστιμο. Νομίζω είχε βγει μια εγκύκλιος (; ) σχετικά, αλλά δεν θυμάμαι. Γνωρίζετε κάτι;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλως σας βρηκα παιδια και ελπιζω να μην γραφω σε λαθος θεμα..Εχω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.Σε πολυκατοικια του 1979 υπηρχαν δυο γκαρσονιερες πρωτου οροφου 35 τ.μ η καθεμια οι οποιες ανηκαν στον ιδιο ιδιοκτητη.Ο οροφος εχει αλλα δυο διαμερισματα που ανηκουν στον αδελφο του.Αυτος εριξε εναν εσωτερικο τοιχο και τις ενωσε σε ενα διαμερισμα..Δεν το δηλωσε σαν ενα αλλα το δηλωνει σαν δυο γκαρσονιερες ενω στην δεη εκανε ενοποιηση απο την πρωτη στιγμη..Τωρα που πρεπει να το δηλωσει λογω εφοριας τι διαδικασια πρεπει να ακολουθηθει?Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει άλλο ρολόι δεν μπορεί, οπότε διαμερισμάτωση. Τα υπόλοιπα πιθανά προβλήματα, είναι νομικά και λογιστικά...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, να κάνει δήλωση 4014 για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου..... (μηχανικός).

Στη συνέχεια να διορθώσει τα συμβόλαια...... (συμβολαιογράφος).

Και να το δηλώνει ως ένα πλέον διαμέρισμα..... (λογιστής).

Link to comment
Share on other sites

να μου επιτρεψετε...να διαφωνησω

 

το 1979 ενας αδελφος πηρε δυο γκαρσονιέρες

Η ΟΑ ηταν για δυο χωρους, το συμβολαιο ειναι για δυο χωρους...

 

πλήν

αυτο που έκανε ειναι οτι γκρεμισε την "μεσοτοιχια"

Θεωρω οτι αυτο δεν ειναι διαφορετικη διαμερισματωση...διοτι και η ΟΑ και τα συμβολαια ειναι "ιδια"

αρα,

Θα τακτοποιησει το γκρεμισμα της μεσοτοιχιας [μηχανικος]

και θα κανει τροποποιηση της συστασης, δλδ. θα προχωρησει στην συνενωση των δυο χωρων..

με ενιαιο εμβαδον και ποσοστα. [συμβολαιογραφος]

και διορθωση του Ε9 [λογιστης].....αν βεβαια τα δηλωνει ακομα "δυο"...

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αυτο δεν ειναι διαφορετικη διαμερισματωση...διοτι και η ΟΑ και τα συμβολαια ειναι "ιδια"

 

Καλημέρα φίλε...

Και η πραγματικότητα (αυτοψία) η οποία δείχνει ένα διαμέρισμα αντί δύο;;;;;

Αυτή είναι η διαφορετική διαμερισμάτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.