Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση συνένωσης δύο διαμερισμάτων


Recommended Posts

'Οντως η συνένωση διαμερισματων ως αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν εντάσσεται στον 4014. Έχω περίπτωση όπου εκτός της αλλαγής εσωτερικών διαρρυθμίσεων, έχει και άλλες αυαθιρεσίες που θέλει να τις δηλώσει. Από το ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν πρέπει να τις βάλω τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, μόνο τισ άλλες αυθαιρεσίες. Έτσι όμως δεν εκδίδω ουσιαστικά βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω για τους παρακάτω λόγους:

 

1. Γιατί απλούστατα η οικοδομική άδεια με την οποία "υφίστανται" τα δύο αυτά διαμερίσματα αναφέρει ΔΥΟ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ π.χ. Α1 και Α2.

2. Γιατί επιπροσθέτως μπορεί να υπάρχουν ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ συμβόλαια, ένα για καθένα διαμέρισμα.

3. Γιατί αύριο, που θα μου δώσουν τα δύο διαφορετικά συμβόλαια και τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ να δώσω βεβαίωση μηχανικού.

4. Γιατί δήλωση αυθαιρέτου μπορώ να κάνω για κάθε ...ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.

 

Ποιός ξέρει όμως; Μπορεί να κάνω και λάθος... ...

Link to comment
Share on other sites

1&2. Το ιδιοκτησιακό που δημιουργεί πρόβλημα στην υπαγωγή στον νόμο;

3. Γιατί δεν θα μπορείς να δώσεις βεβαίωση έχοντας την τακτοποίηση με τον 4014;

4. Σήμερα είναι μία αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

θα σου θέσω ένα άλλο πρόβλημα.

Οικοδομικά άδεια εκτός σχεδίου, που ενω έχει εκδοθεί ως 2 καταστήματα έχει μετατραπεί σε μία κατοικία.

Σαν τι θα το εντάξεις στον 4014.

Σαν δύο κατοικίες με αλλαγή χρήσης ή σαν μία με αλλαγή χρήσης και αναλυτικό για την συνένωση;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω άδεια συνένωσης των δύο καταστημάτων σε ένα και στη συνέχεια θα δηλώσω την αλλαγή χρήσης με τον Ν.4014.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω άδεια συνένωσης των δύο καταστημάτων σε ένα και στη συνέχεια θα δηλώσω την αλλαγή χρήσης με τον Ν.4014.

Πότε θα προλάβεις;

Ο νόμος έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ισχύος. Μπορεί να πάρει παράταση αλλά για πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει τέτοιες περιπτώσεις με απλή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.Μου ζητήθηκε μόνο το συμβόλαιο όπου φαίνεται ότι του ανήκουν και τα 2 διαμερίσματα.Ουτέ καν κανονική άδεια δεν χρειάστηκε αν δεν έχει τρομερες αλλαγές.Φυσικά από πολεοδομία σε πολεοδομία αλλάζουν τα πράγματα αλλά στην χειρότερη να ζητήσουν κανονική άδεια.Δεν έχει νόημα να το πας να πληρώνει πρόστιμα ενώ μπορέις να βγάλει κανονική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

'Οντως η συνένωση διαμερισματων ως αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων δεν εντάσσεται στον 4014. Έχω περίπτωση όπου εκτός της αλλαγής εσωτερικών διαρρυθμίσεων, έχει και άλλες αυαθιρεσίες που θέλει να τις δηλώσει. Από το ΤΕΕ μου είπαν ότι δεν πρέπει να τις βάλω τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις, μόνο τισ άλλες αυθαιρεσίες. Έτσι όμως δεν εκδίδω ουσιαστικά βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες?

Ναι δεν μπαινει στον 4014 άλλα δεν έχουν ξεκαθαρίσει για την δήλωση.Το λογίκό θα ήταν να έβγαζεις και μια άδεια για την συνένωση και να εδινες την βεβαίωση μετά.Άλλωστε θα στο ζητήσει λογικά και ο συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι πως μάλλον όχι ...αφού η αίθουσα κοιν. εκδ. θεωρείται κοινόχρηστος χώρος.απλά ήθελα μία ακόμη γνώμη για να σιγουρευτώ ...

Έχω κάνει αρκετές ανάλογες περιπτώσεις (κλειστός χώρος στάθμευσης που μεγάλωσε παίρνοντας μέτρα από την πυλωτή, διαμέρισμα που μεγάλωσε παίρνοντας μέτρα από τον φωταγωγό) με τον Ν.3843 και πέρασαν κανονικότατα αν και η λογική λέει ότι θα έπρεπε να δώσουν συγκατάθεση και οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στους κοινόχρηστους χώρους...

Κανονικά θέλει συγκατάθεση. Μερικές πολεοδομίες δεν το κοιτάζουν καθόλου (πιθανώς λόγω παρερμηνείας του ''ελέγχου μόνο της πληρότητας του φακέλου''), άλλες όμως το κοιτάζουν (πχ η Αθήνα δήλωσε ότι δεν εξετάζει το ιδιοκτησιακό, ενώ στο Μαρκόπουλο την πάτησα και με ιδιόχρηστο χώρο). Καλύτερα βολιδοσκόπησε πρώτα στην πολεοδομία να δεις τί τρέχει και αν τους δεις χαλαρούς προχώρα. Ενημέρωσε ωστόσο τον ιδιοκτήτη για το ρίσκο της παράνομης δήλωσης και εφόσον αισθάνεσαι ότι το γράμμα του νόμου θα σε καλύψει σε μία ενδεχόμενη μελλοντική αστική διαμάχη (εγώ έκανα τη δουλειά στην Αθήνα μαζεύοντας και δηλώσεις από την πλειοψηφία των ιδιοκτητών για το αρχείο μου και απόλυτα cool κ light δεν αισθάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

.Δεν έχει νόημα να το πας να πληρώνει πρόστιμα ενώ μπορέις να βγάλει κανονική άδεια.

 

Iguana, ξέρεις ποιό είναι το νόημα; Ότι αν πας με κανονική άδεια χρειάζεται (; ) συγκατάθεση και των λοιπών συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας...

Ενώ με τον νόμο 4014 δεν χρειάζεται...

Έτσι, ο Ιδιοκτήτης καθαρίζει αμέσως...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.