Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω βγαλει 4 βεβαιωσεις μεσω της σελιδας του ΤΕΕ και σημερα διαβαζω ανακοινωση του ΤΕΕ κεντρικης Ελλαδας οτι πρεπει πριν βγαλουμε βεβαιωση να περναμε απο το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ για να παιρνουμε Α/Α εργου.

Ξερεις τιποτα σχετικα με αυτο?

Αν οντως ισχυει αυτο τι μπορω να κανω για τις βεβαιωσεις που ηδη εβγαλα?

Τι ελαχιστη αμοιβη βγαζει το συστημα αμοιβων?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ρώτησα το ΤΕΕ Αθήνας μου είπαν ότι για τις βεβαιώσεις δεν υπάρχουν νόμιμες (πρώην ελάχιστες) αμοιβές. Βάζεις τη συμφωνηθείσα αμοιβή και το σύστημα την δέχεται τη δήλωση, όπως είδες και εσύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απο την αλλη εχω την εξης απορια.

Βαζω εγω μια αμοιβη στο συστημα για να μου βγαλει την βεβαιωση

Και μετα παω στην Εθνικη πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ και παω και στο ΤΕΕ και πληρωνω και το ΤΕΕ (3% και 2%)

Πως γινετε αντιστοιχιση αναμεσα στην βεβαιωση και στις αποδειξεις των εισφορων χωρις Α/Α εργου πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πας τράπεζα για κατάθεση αμοιβής, τουλάχιστον για την αμοιβή της βεβαίωσης

 

Δεν έχουν πει ακόμα αν η αμοιβή για τη βεβαίωση θα έχει εισφορές για τεε και τσμεδε

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι δικοί μας εδώ κάνουν μαγκιες δηλαδή?

Δείτε εδώ όσοι θέλετε.

http://www.teelar.gr/site/currentissues/199-diaxeirish.html

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πώς ανακοινώνουν τέτοια πράγματα μονομερώς... υποψιάζομαι ότι πετάνε φωτοβολίδες με την άτυπη έγκριση του κεντρικού ΤΕΕ και όποιος τσιμπήσει... εις βάρος της σφραγίδας μας θέλουν να τσιμπήσουν και αυτοί "τυράκι"...

Πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτό το πανηγυράκι του ΤΕΕ Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας που ανακοινώνει ότι του "σφυριξει"...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ΤΕΕ Θεσσαλίας αποφασίζει μόνο του για τη διαδικασία, ενώ το κεντρικό δεν ανακοινώνει τίποτα; Αδιανόητα πράγματα. Τουλάχιστον βέβαια κάτι κάνει (αν και δεν ξέρω αν είναι προς το συμφέρον των μηχανικών).

 

ΑΡΑ, γίνεται κοινά αντιληπτό ότι, από τη στιγμή που, δεν έχει υλοποιηθεί το, προβλεπόμενο από τον Ν.3919/2011, νομοθετικό πλαίσιο (Π.Δ.- Υπουργικές Αποφάσεις) και, δεν έχει προσδιορισθεί η εκ του νόμου δυνατότητα «έγκρισης από το ΤΕΕ εύλογης και επαρκώς αιτιολογημένης μείωσης επί της νόμιμης αμοιβής», ο μηχανικός οφείλει να αποδίδει τις προβλεπόμενες παντός είδους κρατήσεις επί της «νόμιμης αμοιβής». Κάτι για το οποίο, τόσο από το ΤΕΕ όσο και από το Υπ. Οικονομικών θα ελέγχεται (βάσει του Ν.3943/2011- ΠΟΛ.1193 & ΠΟΛ.1194).

 

κατά τα άλλα ελεύθερες οι αμοιβές....

 

 

@kontegr τι εννοείς όποιος τσιμπήσει. αν σου λέει ο επίσημος φορέας σου έτσι θα κάνεις αφού είσαι μέλος μου, τι άλλο να κάνεις;

 

 

και κάτι άλλο για τα συμφωνητικά γιατί έχω ψιλομπερδευτεί. Πλέον χρείαζεται συμφωνητικό για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ υπηρεσία (μεσω ΑΠΥ) παρέχουμε σε πελάτη; πχ αναζήτηση φακέλου, "τεχνικές" συμβουλές κτλ ή μιλάμε μόνο για ότι περνάει στο σύστημα αμοιβών/αυθαιρέτων;

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι εκει στη Λαρισα δεν πανε καλα...

Τι τον ενδιαφερει τον Συμβολαιογραφο η ΑΠΥ μας και οι κρατησεις μας, το δελτιο καταθεσης της αμοιβης κλπ....?

 

Ωρες ωρες νομιζω πως μας θεωρουν καθυστερημενους και προσπαθουν να μας εκφοβισουν με πραγματα που και ο πιο ηλιθιος δε θα ελαμβανε υποψιν του....

Απο που κι ως που θα μας "ελεγξει" ως προς τη νομιμοτητα της διαδικασιας της εκδοσης της βεβαιωσης νομιμοτητας ενας Συμβολαιογραφος...?

Απο που κι ως που θα επισυναψει στο συμβολαιο του τις κρατησεις μας και την ΑΠΥ μας προς τον πελατη...?

 

Ποιος μας υποχρεωνει ΥΠΕΥΘΥΝΑ να κοβουμε τις βεβαιωσεις απο το συστημα, μενοντας 100% εκτεθειμενοι απο τον τροπο που τις εκδιδει, μονο και μονο για να εχει εναν αριθμο πανω...?

 

Οτι να ναι.... Και να πεις πως εχει ζεστη και τους βαρεσε στο κεφαλι....

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς όλα γίνονται για να μπορεί να γίνει "φορολογικός" έλεγχος από παντού στον ελ. επαγγελματία (και κάπως έτσι να προκύπτουν νέες περαιώσεις... λίγο πριν την αλλαγή του φορολογικού νομοσχεδίου ας πούμε...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.