Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

Και αν είναι αδόμητο, την ίδια βεβαίωση βγάζει; Για αυτό ρίχνουν το γέλιο της αρκούδας οι συμβολαιογράφοι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ την εξής πολιτική έως τώρα:

 

Περνάω από το σύστημα του ΤΕΕ τα στοιχεία και εκδίδω τη "βλακεία" που βγάζει, με τον αριθμό του συστήματος πάνω.

Εκδίδω τη δική μου "όμορφα" στημένη και γραμμένη με βάση τα υποδείγματα του ΥΠΕΚΑ, στην οποία γράφω και τον αριθμό του συστήματος του ΤΕΕ.

Κρατάω το "πράγμα" που βγάζει το ΤΕΕ στο αρχείο μου.

Δίνω τη δική μου στον πελάτη για τον συμβολαιογράφο.

Δεν περνάω αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ.

Δεν καταθέτω κρατήσεις (θα τις καταθέσω όταν, αν κι όπου ζητηθούν).

Κόβω ΑΠΥ με βάσει τη συμφωνηθείσα αμοιβή με τον πελάτη.

Πληρώνω τον αντίστοιχο ΦΠΑ και δεν καταβάλλω ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... και οι συμβολαιογράφοι δε ζητάνε την δήλωση του ΤΕΕ ? Τους ενδιαφέρει μόνο ο αριθμός ή μήπως δεν τους ενδιαφέρει τίποτα, οπότε δεν χρειάζεται καν να την περνάμε από το σύστημα του ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να την περνάμε από το σύστημα.

Σε περίπου 10 βεβαιώσεις, μόνο ένας συμβολαιογράφος ζήτησε και του ΤΕΕ.

Επισύναψα απλώς στη δική μου και του ΤΕΕ.

Δεν είχα καμμία άλλη ενόχληση έως τώρα.

Ούτε από τους υποθηκοφύλακες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συνάδερφοι δεν έχω καταλάβει κάτι όμως. Εφόσον οι συμβολαιογράφοι και οι υποθηκοφύλακες δέχονται το οτιδήποτε απ' ότι φαίνεται, ΠΟΙΟΣ με εξαναγκάζει εμένα ως μηχανικό να βάζω τις βεβαιώσεις στο σύστημα? Και αν δεν τις βάζω, ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? Έχω κυρώσεις? Βουρδουλιές? Ηλεκτροσόκ? Έκτακτα μέτρα εισφορών? ΤΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρακάτω και θα καταλάβεις...

 

Ανακοίνωση σχετικά με διευκρινίσεις για τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων :

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σχετικά με την διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων, διευκρινίζει τα εξής:

 

- για τη μεταβίβαση οικοπέδων και γηπέδων στα οποία δεν υπάρχει κτίσμα απαιτείται δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν υπάρχει κτίσμα, συνοδευόμενη από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τα οριζόμενα σχετικά στο άρθρο 24 παράγραφος 2β του ν.4014/2011,

 

- σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών για την παροχή των υπηρεσιών τους για την ένταξη αυθαίρετων κατασκευών στις διατάξεις του ν. 4014/2011 καθώς και για την έκδοση βεβαιώσεων για τη μεταβίβαση ακίνητων, ότι είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης των μερών, σύμφωνα με το ν. 3919/2011,

 

- διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

 

1) Διαφανείς σε ποιούς? Εγώ ξέρω ότι τη διαφάνεια πρέπει να τη "βλέπουν" όλοι, όχι μόνο το ΤΕΕ ή η πολεοδομία ή το ΥΠΕΚΑ ή όποιος έχει πρόσβαση στο σύστημα που τα καταχωρούμε.

2) Ελέγχεται η φερεγγυότητα. ΠΩΣ ? Θα στέλνουμε και τα σχέδια και τα συμβόλαια και τις φωτογραφίες και ότι άλλο έχουμε σχετικό με τη βεβαίωση που δώσαμε? Και πότε θα μας πουν τι πρέπει να δώσουμε? Εγώ πχ μπορεί να είδα τα σχέδια και να μην κράτησα τίποτα. Κατόπιν εορτής θα μας πουν τι θέλουν?

3) Ευθύνες. Οκ, αυτό το καταλαβαίνω!!! ...αλλά ας ελέγξουν και πολλά άλλα!!!!

 

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, δεν έχω πρόβλημα να περνάω τις αιτήσεις στο σύστημα, αλλά να μπορώ να γράφω τα έξτρα που θέλω και "φυλάω τα νώτα μου" στην ίδια δήλωση που παίρνει ο ιδιοκτήτης!!!

 

Βέβαια, αργότερα, ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ όπως πάντα σε αυτό το κράτος, μπορούν να πουν ότι οι βεβαιώσεις (που έχουμε ήδη περάσει στο σύστημα) έχουν νόμιμη αμοιβή, τσμεδε, φεμ, κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, αλλά στη βεβαίωση δεν βγάζει κανένα αριθμό και κανένα ειδικό σήμα ότι είναι από το σύστημα του ΤΕΕ.

 

Τον αριθμό και το κλειδί τα βγάζει στη δήλωση.

 

Οπότε μήπως πρέπει να δίνουμε στο συμβολαιογράφο και τη δήλωση όπου και φαίνεται το σήμα του ΤΕΕ και υπάρχουν όλοι οι σχετικοί αριθμοί που παίρνει το ακίνητο μετά την υποβολή στο σύστημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λογο να εκδιδουμε τετοια βεβαιωση, απο τη στιγμη που την ιδια δινουμε ετσι κι αλλιως χωρις να την περναμε στο συστημα...?

Δεν καταλαβαινω...

 

Σε word τη βγαζει...?

 

Σε pdf τη βγάζει αλλά εγώ τη μετέτρεψα σε γουόρντ μήπως κανένας από εδώ τη ζήλεψε και θέλει να την πάρει και να την εμπλουτίσει καλύτερα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και, συγνωμη, η φορμα ειναι ακριβως η ιδια που εδειξες...?

Δεν δειχνει κανενα διακριτικο του ΤΕΕ πανω, κλειδαριθμους κλπ?

Τιποτα?

 

Αν ειναι ετσι, τοτε να κανω κι εγω οτι λεει ο συναδελφος

 

 

Εγώ ακολουθώ την εξής πολιτική έως τώρα:

 

Περνάω από το σύστημα του ΤΕΕ τα στοιχεία και εκδίδω τη "βλακεία" που βγάζει, με τον αριθμό του συστήματος πάνω.

Εκδίδω τη δική μου "όμορφα" στημένη και γραμμένη με βάση τα υποδείγματα του ΥΠΕΚΑ, στην οποία γράφω και τον αριθμό του συστήματος του ΤΕΕ.

Κρατάω το "πράγμα" που βγάζει το ΤΕΕ στο αρχείο μου.

Δίνω τη δική μου στον πελάτη για τον συμβολαιογράφο.

Δεν περνάω αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ.

Δεν καταθέτω κρατήσεις (θα τις καταθέσω όταν, αν κι όπου ζητηθούν).

Κόβω ΑΠΥ με βάσει τη συμφωνηθείσα αμοιβή με τον πελάτη.

Πληρώνω τον αντίστοιχο ΦΠΑ και δεν καταβάλλω ΦΕΜ.

Μ αρεσε ως ιδεα... Βεβαια δεν ξερω τι σοι κυρωσεις ενδεχομενως να εχει ενας Μηχανικος κανοντας αυτο, μηπως θεωρουν οτι κανουμε καποιο ειδος "πλαστηογραφησης" μεταφεροντας τον κωδικο του ΤΕΕ σε καποιο αλλο ιδιωτικο εγγραφο

που δεν εχει εκδοθει απο τον ιδιο φορεα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.