Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Στο κείμενο της δικής μας βεβαίωσης, σε "περίοπτη" θέση (εγώ το βάζω κάτω από τη θέση της ημερομηνίας αυτοψίας, αναφέρουμε αφού γράψουμε τον κωδικό αριθμό ότι, ο αριθμός αυτός αναφέρεται στη βεβαίωση που δηλώθηκε στο σύστημα του ΤΕΕ κι αφορά στο συγκεκριμένο ακίνητο κ.λπ.

Δεν "πλαστογραφούμε" κάτι.

Είναι σαν να γράφουμε ένα οποιοδήποτε δικό μας κείμενο και απλώς ν' αναφέρουμε π.χ. ...μπλα μπλα με βάσει την εγκύκλιο Α1 του Ν. Β2 κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ κάνεις και συμφωνητικό? Επίσης, συμπληρώνεις την συμφωνηθείσα αμοιβή στο σύστημα του ΤΕΕ ?

 

Σκέφτομαι για περιέργεια και μόνο να περάσω μια από τις βεβαιώσεις που έχω ήδη (εδώ και καιρό) δώσει, για να δω τι βγάζει. ... Άραγε όταν βάλω για αυτοψία την ημέρα που όντως την έκανα και τη γράφω στη βεβαίωση που έδωσα τότε, τώρα να μην τη δέχεται επειδή είναι "παλιά" ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση να κανω:

 

Αν δεν εχουν πληρωθει ολες οι δοσεις του προστιμου, αλλα δηλωσω στο συστυμα πως εχω στη κατοχη μου ολα τα σχεδια κλπ, μπορω να εκδοσω βεβαιωση για συμβολαιγραφικη πραξη? (συσταση οριζ. ιδιοκτησιων) ή πρεπει να αποπληρωθει το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αποπληρωθεί το ειδικό πρόστιμο για να πάρεις το έντυπο της οριστικής υπαγωγής, το οποίο χρησιμοποιείτε για τα συμβόλαια...

Link to comment
Share on other sites

3) Ευθύνες. Οκ, αυτό το καταλαβαίνω!!! ...αλλά ας ελέγξουν και πολλά άλλα!!!!

Μετά από μερικές τακτοποιήσεις

αρχίζω να πιστεύω πως αυτό με τις "ευθύνες μηχανικού" είναι κάτι το άτοπο στην χώρα μας.

 

Με καλούν να τακτοποιήσω -σοβαρές - υπερβάσεις

οι οποίες έγιναν κατά την διάρκεια της κατασκευής του κάθε έργου.

Έργα τα οποία στην συνέχεια συνδέθηκαν με ΔΕΗ με ψευδή υπεύθυνη δήλωση του επιβλέποντα! (ότι και καλά εφαρμόστηκε η άδεια...)

 

Έχετε δει να έχουν υπάρξει κυρώσεις για κανένα μηχανικό?

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά έτυχε μία φορά να γίνω πολύ -μα πάρα πολύ - κακός με ιδιοκτήτη

και του φάνηκε περίεργο και ακαταλαβίστικο όταν του μίλησα για ευθύνες. Και τώρα με τις τακτοποιήσεις αρχίζω και συνειδητοποιώ πως ίσως να είχε αυτός δίκιο....

Κανονικά, αν θέλουμε να μιλήσουμε για ευθύνες μηχανικών, τροποποιήσεις και υπερβάσεις που αποδεδειγμένα και πασιφανέστατα (π.χ. με εξ αρχής τροποποίηση του Φ.Ο.) έγιναν κατά την διάρκεια κατασκευής

θα έπρεπε να χρεώνονται στους επιβλέποντες!

Διαφορετικά ας σφραγίζουμε βεβαιώσεις για συμβόλαια από το γραφείο μας!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα κι εγω με μια συναδελφο να βγαλουμε μια βεβαιωση νομιμοτητας απο το συστημα και βγηκε ενα εκτρωμα κανονικο...

Δεν αναφερεται πουθενα κανενας κωδικος, δεν αποδεικνυεται με κανεναν τροπο οτι ειναι απο ηλεκτρονικη καταχωρηση

Τους αριθμους δηλωσης κλπ μπορουμε να τους γραψουμε και στη δικη μας βεβαιωση...

 

Περαν αυτων, παρατηρησα και κατι ακομα...

 

 

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ) στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

 

· Δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

· Kατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχει εγκατασταθεί οποιαδήποτε αυθαίρετη χρήση.

· Το μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελής ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) , δεν υπάγεται σε καμία από τις περιπτώσεις της §3 του άρθρου 23 του Ν. 4014./2011 και υφίσταται νομίμως. (Κατά την παρ.1 του άρθρου 23 του Ν.1577/1985 , ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ)

 

Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

 

 

· Δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

· Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

 

Αυτο βγαζει εφοσον διαλεξεις την περιπτωση που το διαμερισμα ειναι καθαρο και δεν ειχε καμια αυθαιρεσια που να ρυθμιστηκε με καποιο νομο...

 

Αλλα τα υπογραμμισμενα τα επαναλαμβανει 2 φορες, μια πανω και μια κατω, ενω απο το προτυπο του ΥΠΕΚΑ γινεται ΣΑΦΕΣ οτι ΟΛΑ τα κοκκινισμενα ανηκουν στη 2η περιπτωση... Οπου ΑΦΟΤΟΥ δηλωσεις οτι ολες οι αυθαιρετες κατασκευες εμπιπτουν στις εξαιρεσεις της παρ2 κλπ, περαν των ανωτερω δηλωνεις και αυτα....

 

Τοσο δυσκολο ηταν να το αντιληφθουν δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αποπληρωθεί το ειδικό πρόστιμο για να πάρεις το έντυπο της οριστικής υπαγωγής, το οποίο χρησιμοποιείτε για τα συμβόλαια...

Βρες μου σε παρακαλω που το αναφερει αυτο στον 4014 ή των ερωταπαντησεων

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βάζεις και τη συμφωνηθείσα αμοιβή (καθαρό ποσό χωρίς ΦΠΑ).

Όχι δεν κάνεις συμφωνητικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω μάλλον εδώ μπαίνει μιας και έχει να κάνει με τη βεβαίωση...

 

Στην τροποποίηση του νόμου, στο άρθρο 49 παράγραφος 15 λέει:

"Η βεβαίωση του μηχανικού που προβλέπεται στο άρθρο 23 παρ. 4 στου 4014/11, συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων."

 

Το τοπογραφικό αυτό, το χρειάζεται ο συμβολαιογράφος για να κάνει τα συμβόλαια και πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ εξαρτημένο?

Εάν το τοπογραφικό πρέπει να συνοδεύει τη βεβαίωση, αμέσως αποκλείονται όσοι μηχανικοί δε μπορούν να κάνουν τοπογραφικά!!!

 

Δλδ εγώ ως ΑΜ, δε θα μπορώ να δίνω βεβαίωση, γιατί δε θα μπορώ να τη συνοδέψω με τοπογραφικό!

 

Πού κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι δε σου λεει κανενας οτι πρεπει να φερει ιδια υπογραφη και το τοπογραφικο και η βεβαιωση απο τον ιδιο Μηχανικο...

 

Σου αναθετουν εσενα βεβαιωση με εξαρτημενο τοπογραφικο.

Δωσε το τοπογραφικο με την υπογραφη αυτου σε οποιον μπορει να το κανει και βεβαιωσε εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.