Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αίτηση ανά "αυτοτελές λειτουργικά ιδιοκτησία" - ΣΤΕΚΕΙ;;


Recommended Posts

Βάζω σε συζήτηση εδώ (συζητιόταν σε άσχετο θέμα) το θέμα που προκύπτει από τις ερωτο-απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ σχετικά με τις αιτήσεις..

 

Διαφωνώ κάθετα με το αίτηση ανά πόρτα (δεν ξέρω και αν στέκει νομικά σε κάποιες περιπτώσεις) και εξηγούμαι:

 

Η έννοια Ιδιοκτησία είναι συγκεκριμένη και πιο βαρια από το λειτουργικά ανεξάρτητη. Επίσης αυτές οι Μαλα%#$ που βγάζουν σαν απαντήσεις ούτε νομο τροποποιούν, ούτε εγκύκλιος είναι, ούτε τιποτα. Δεν μας καλύπτουν νομικά σε περίπτωση που αυτές διαφέρουν ή λένε άλλα από το ΝΟΜΟ ή την ΕΓΚΥΚΛΙΟ.

 

Σε περίπτωση που δεν έχει γίνει καμία σύσταση ιδιοκτησίας σε οικόπεδο-γήπεδο δεν νοείται ιδιοκτησία (ούτε αυτοτελής λειτουργικά ούτε τίποτα)!!

 

Άρα αίτηση και τακτοποίηση επί του συνόλου για να μπορεί και μετά την εξόφληση να γίνει σύσταση ιδιοκτησίας!! Αυτό δεν είναι και το ζητούμενο;;

 

Επίσης δεν δεχομαι με τίποτα σε μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο εκτος σχεδίου που σε ένα κτίσμα υπάρχουν 5 διαμερίσματα πχ να κάνω 5 αιτήσεις στο ίδιο όνομα!! Δηλαδή 5 παράβολα και αμοιβές κλπ x 5!!

 

Και λέει υποχρεωτικά να αναγράφεται στο Ε9. Ως τι;; Ως διαμέρισμα ή ως κτίσμα;; Και αν αναφέρεται ως κτίσμα στο Ε9 (πχ 200 τμ) τι θα παρουσιάσω ως Ε9 στις αιτήσεις για τα διαμερίσματα;;;

 

Και αν έχει αποθηκούλα 10 τμ ξέχωρη από το σπίτι τί θα κάνουμε;; Άλλη αίτηση;;;

 

Και αν έχει πληρώσει πρόστιμα για όλη την οικοδομή πώς το "κατανέμω" το ποσό στις αιτήσεις;

 

Και με τους αναλυτικούς, το BBQ και την αλλαγή περιβάλλοντος και τις πέρκολες και δε ξέρω τι άλλο που λέει στο παράδειγμα είναι λειτουργικά ανεξάρτητα. Άρα γιατί δεν πάει με 1 αίτηση ανά κατηγορία παράβασης αναλυτικού εφόσον είναι ανεξάρτητα λειτουργικά;;

 

Και ωραία, πάει έτσι ένας μάγκας και κάνει αίτηση και τακτοποιεί τον 5ο όροφο σε πολυκατοικία αυθαίρετη.. Άρα δεν μπορούν ποτέ να του κατεδαφίσουν τους κάτω ορόφους γιατί έχει δικαίωμα διατήρησης του τελευταίου για 30 χρόνια!

 

Ρε θα μας τρελάνουν τελείως;

Εγώ εμένω: ΑΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ και ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ αίτηση. Όχι ανα πόρτα. Και να πάνε να πνιγ0$%. Και ας πέσω στο 5% να με ελέγξουν και ας μου γυρισουν πισω τιποτα και θα τους παω γ@^#$ας..

 

ΥΓ: Στη ρύθμιση η/χ πέρναγε για πληρότητα από υπάλληλο. Τώρα πληρότητα παίρνεις ηλεκτρονικά και θα ελεγχούν το 5 % ως προς το εμβαδόν, τη χρήση και τη θέση των δηλούμενων χώρων.(παρ.3 αρθρ.27). Φέξε μου και γλύστρισε..

Δεν θα γυριστεί πίσω φάκελος ρε παιδιά, αυτό εκτιμάω εγώ.

 

Δε ξέρω, πείτε γνώμες...

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εμένω: ΑΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ και ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ αίτηση.

 

Εμμένεις (και καλά κάνεις γιατί φαίνεται ότι ο νόμος και οι ερμηνευτικές συντάσσονται από -λίαν επιεικώς- άσχετους τόσο με το τεχνικό όσο και με το νομικό κομάτι με αποτέλεσμα το απόλυτο μπάχαλο), αλλά λανθασμένα από όσο κατάλαβα, κάνεις και το λάθος να συγχέεις την ιδιοκτησία με κάτι παρόμοιο με την "κληρονομική μερίδα". Όταν λέμε "ιδιοκτησία" αυτό που εννοούμε είναι πράγμα. Ακίνητο ή κινητό. Δεν πρόκειται πάντως σίγουρα για όλη την περιουσία που έχει στην επικράτεια ο ιδιοκτήτης. Και ειλικρινά απορώ γιατί πήγαν και το έμπλεξαν πάλι στην εν λόγω ερμηνευτική! Μια χαρά αναφερόταν ο νόμος σε ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εμμένεις (και καλά κάνεις γιατί φαίνεται ότι ο νόμος και οι ερμηνευτικές συντάσσονται από -λίαν επιεικώς- άσχετους τόσο με το τεχνικό όσο και με το νομικό κομάτι με αποτέλεσμα το απόλυτο μπάχαλο), αλλά λανθασμένα από όσο κατάλαβα, κάνεις και το λάθος να συγχέεις την ιδιοκτησία με κάτι παρόμοιο με την "κληρονομική μερίδα". Όταν λέμε "ιδιοκτησία" αυτό που εννοούμε είναι πράγμα. Ακίνητο ή κινητό. Δεν πρόκειται πάντως σίγουρα για όλη την περιουσία που έχει στην επικράτεια ο ιδιοκτήτης. Και ειλικρινά απορώ γιατί πήγαν και το έμπλεξαν πάλι στην εν λόγω ερμηνευτική! Μια χαρά αναφερόταν ο νόμος σε ακίνητα.

Σιγά - σιγά θα μας αναγκάσουν να γίνουμε και συμβολαιογράφοι! πάνω στο θέμα της ιδιοκτησίας: έχω δύο ακίνητα με μία Α.Ο. (το 2ο προσθήκη στο 1ο),σε οικόπεδο με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που όμως τα κτίσματα δεν έχουν χωριστεί με συμβόλαια κλπ!!!! Οι ιδιοκτήτες είναι 2. Θα κάνω μία αίτηση για όλες τις αυθαιρεσίες αφού έχω μία κοινή Α.Ο., όμως θέλω να δηλώσω και τους 2 ιδιοκτήτες. Τί ποσοστά συνιδιοκτησίας θα δηλώσω στη φόρμα του ΤΕΕ? Αυτά του οικοπέδου ή 50-50?!Μήπως σε αυτή περίπτωση πρέπει να γίνει πρώτα σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για τα ακίνητα και μετά να προχωρήσουν σε τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Η οποία σύσταση δεν θα έχει ισχύ για τον Ν4014 αν γίνει σήμερα.

Δηλαδή έχεις μία οριζόντια σύσταση όπου ιδιοκτήτες και στους δύο ορόφους είναι και οι δύο από 50%;

Άρα θα κάνεις μια κοινή δήλωση με 50% το πσοστό του καθενός.

 

υ.γ. Οριζόντια σύσταση σε οικόπεδο δεν μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

<p>

σε οικόπεδο με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που όμως τα κτίσματα δεν έχουν χωριστεί με συμβόλαια κλπ!!!! ...............Μήπως σε αυτή περίπτωση πρέπει να γίνει πρώτα σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για τα ακίνητα και μετά να προχωρήσουν σε τακτοποίηση?

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς! Υπάρχει τελικά σύσταση και αν ναι, τι είδους; Οριζοντίου ή μήπως καθέτου ιδιοκτησίας; Τι εννοείς "τα κτίσματα δεν έχουν χωριστεί με συμβόλαια";
Link to comment
Share on other sites

Παντως ότι και να υπάρχει τώρα δεν μπορεί να αλλάξει γιατί δεν γίνεται συμβολαιογραφική πράξη χωρίς τη βεβαίωση νομιμότητας και αφού θες να κάνεις δήλωση μάλλον έχουν αυθαιρεσίες.Οπότε βαδίζεις έτσι όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.