Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α/Θ με ενδοδαπέδια ή fan coil?


geros81

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την θέρμανση σε ένα σπίτι τι είναι ποιο καλύτερο για μια μονοκατοικία 125 τμ ενδοδαπεδια η φαν κοιλ?? Ποιες εταιρίες έχουν φαν κοιλ ινβερτερ? Το σύστημα θα λειτούργει με Α/Θ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας παραθέτοντας μου τις απόψεις/εμπειρίες σας.

Έχω διαβάσει ήδη παλαιότερα θέματα.

Λοιπόν, αυτή την περίοδο χτίζουμε σπίτι για ιδιοκατοίκηση στη Ρόδο. 2 όροφοι περίπου 130 τετραγωνικά συνολικά.

Το ερώτημα λοιπόν είναι τι θέρμανση-ψύξη να επιλέξουμε. Λέμε λοιπόν για αντλία θερμότητας. Και τι επιλέγουμε? Ενδοδαπέδια για θέρμανση? Fan coils για θέρμανση - ψύξη ή ένα συνδιασμό και των 2? Κάποια άλλη επιλογή? Θεωρείται την ενδοδαπέδια υπερβοιλή για τα δεδομένα της Ρόδου? Βέβαια το κόστος για την 3η επιλογή ανεβαίνει αρκετά δηλ 4000€ περίπου η ενδοδαπέδια + 6000 fan coils με αντλία. Τί προτείνετε;

 

*Μόνωση δεν έχουμε αποφασίσει ακόμη αν θα κάνουμε τη συμβατική τούβλο -φελιζόλ - τούβλο ή θερμοπρόσωψη. Πρέπει να ερευνήσουμε το κόστος πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, έχω ήδη διαβάσει τα θέματα από τα πιο παλιά μέχρι τα πιο πρόσφατα. Το ερώτημα μου όμως είναι αν θεωρείται πως ενδείκνυται η ενδοδαπέδια για την περιοχή μου ή αν τελικά τα φαν κοιλς για θερμανση αρκουν.

 

το μόνο που ξγνωρίζω εγώ είναι πως το aircondition όταν το βάζω για θέρμανση με ζαλίζει μετά από κάποια ώρα. Τα φαν κοιλς νερού συμπεριφέρονται το ίδιο; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο.

 

Ο καλύτερος συνδυασμός με Α.Θ. είναι το ενδοδαπέδιο, επειδή απαιτεί την χαμηλότερη θερμοκρασία νερού.

 

Για την ψύξη απαιτούνται και FCU (λιγότερα ή μικρότερα, αν συνεργάζονται με ενδοδαπέδιο)

 

Σε συνεργασία με το μηχανολόγο που θα κάνει τις απαραίτητες μελέτες, θα έχετε ακριβείς εκτιμήσεις κόστους αγοράς-εγκατάστασης αλλά και κόστους λειτουργίας, για κάθε περίπτωση.

 

Κάντε σε αυτόν όλες τις ερωτήσεις πριν να καταλήξει μόνος του σε κάποιο σύστημα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Έχουμε κάνει την έρευνα μας, έχουμε πάρει προσφορές. Για αντλία θερμότητας + φανκοιλς το κόστος είναι περίπου 6000€.

Αν βάλουμε και ενδοδαπέδια το κόστος ανεβαίνει στα 6000€ (αντλία+φαν κοιλς) + 4000€ (ενδοδαπεδια)

 

Με ενδοδαπέδια θα κερδίζουμε το χνόνο 100€ από την κατανάλωση ρεύματος. Δηλ απόσβεση σε 40 χρόνια!!!

Αλλά από θέμα ποιότητας θέρμανσης-απόδοσης...εκεί μπερδεύομαι. Καποιοι υποστηρίζουν "Έλα μωρε στη Ρόδο είσαι, πόσο κρύο κάνει".... άλλοι πάλι "Σαφώς και πρέπει να βάλεις ενδοδαπέδια, δε έχει καμία σχέση με τα φαν κοιλς" 

 

Και επειδή δεν έχω μπει σε σπίτι που να τα έχει δεν μπορώ να συγκρίνω για να καταλάβω.

:confused:  :confused:

Edited by rhodos
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ποιότητα θέρμανσης με ενδοδαπέδιο είναι πολύ ανώτερη.

 

Αν υπάρχει δυνατότητα συνδυάζεται και με ηλιακούς συλλέκτες, που βέβαια ανεβάζει κάπως το κόστος εγκατάστασης αλλά στη Ρόδο σχεδόν μηδενίζει το κόστος θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα πω τον λαθος τροπο σκεψης σας,Εχετε κανει ολες τις ερευνες για θερμανση /ψυξη και δεν εχετε δει την μονωση?

τραγικο λαθος πιστευω.Απο εκει ξεκινας πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ποιότητα θέρμανσης με ενδοδαπέδιο είναι πολύ ανώτερη.

 

Αν υπάρχει δυνατότητα συνδυάζεται και με ηλιακούς συλλέκτες, που βέβαια ανεβάζει κάπως το κόστος εγκατάστασης αλλά στη Ρόδο σχεδόν μηδενίζει το κόστος θέρμανσης.

Δεν το έχω ψάξει καθόλου για ηλιακούς συλλέκτες,θα το δω και αυτό. ίσως θα μπορούσα να γίνει στο μέλλον. Λόγω κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα πω τον λαθος τροπο σκεψης σας,Εχετε κανει ολες τις ερευνες για θερμανση /ψυξη και δεν εχετε δει την μονωση?

τραγικο λαθος πιστευω.Απο εκει ξεκινας πρωτα.

Μόνωση.. άλλο επίπονο κεφάλαιο. Λοιπόν, ο μηχανικός μας είναι υπέρ του παραδοσιακύ τρόπου μόνωσης δηλ τούβλο, φελιζόλ πεντάρι και τούβλο. Επίσης ντύνουμε και τις κολώνες. Δεν συχζητάει καν το θέμα της θερμοπρόσοψης διότι λεει δεν έχει εφραμοστεί στη Ρόδο πάνω από 10 χρόνια για να δει πως συμπεριφέρεται. Εμείς όμως βλέπουμε πως αρκετοι φτιάχνουν τα σπίτια τους με θερμοπρόσοψη. Οπότε σε 1η φάση κάνουμε έρευνα κόστους σε σύγκριση με την παραδοσιακή μέθοδο. Αν δεν έχουν μεγάλη διαφορά θα πρέπει να ψάξουμε για συνεργείο-τεχνίτη. Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να μην υπάρχει κάποιος αξιόλογος στη Ρόδο. 

 

Έχω πάρει προσφορά από Knauf για υλικά και εργασία για 230 τμ επιφάνει στα 7.300€. Είναι καλή εταιρεία? Η τιμή πως σας φαίνετε? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.