Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α/Θ με ενδοδαπέδια ή fan coil?


geros81

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Με ενδιαφέρει κυρίως η αίσθηση που δίνει...ειδικά στη θέρμανση! Μήπως ξηραίνει τον αέρα όπως πχ κάνει το αιρκοντισιον; Ενώ το νεράκι δίνει και την κατάλληλη υγρασία; Γιατί αν είναι όντως η αίσθηση η ίδια (εδώ είναι που θα ήθελα την εμπειρία σας), τότε συμφέρει να εγκαταστήσουμε VRV για όλους τους λόγους που αναφέρατε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε με ´το νερακι δινει υγρασιά¨

 

Οταν εχετε FCU με ΑΘ αερα νερου το νερο κυκλοφορει στο εσωτερικο των σωληνων και της σερπαντινας του FCU.

 

Δεν υπαρχει καμμια απωλεια νερου αρα καμμια υγρασια προς τον χωρο, αν εννοειτε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος μου, δεν ήμουν σαφής. Προσπαθώ να καταλάβω αν η διαφορά στην θέρμανση-ψύξη / κλιματισμό είναι διαφορετική σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε την αντία θερμότητας με νερό ή το VRV. Ναι μεν τα fancoils φυσάνε αέρα αλλά δίνουν την ίδια αίσιηση και στις 2 περιπτώσεις; Μήπως πχ το VRV ξηραίνε την ατμόσφαιρο στο χώρο ενώ με την ανλία νερού είναι πιο "γλυκιά" η αίσθηση που μας δίνει; Ακούω διάφορες απόψεις και η αλήθεια είναι  πως δεν έχω άμεση εμπειρία γι ανα καταλάβω..

Link to comment
Share on other sites

είναι ακριβώς το ίδιο γιατί χρησιμοποιούν την ίδια αρχή λειτουργίας, την εξαναγκασμένη μεταφορά θερμότητας...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

3. Η μελετη του δικτυου γινεται απο τον προμηθευτη του συστηματος, οποτε δεν απαιτειται μελετη απο μηχανολογο, εκτος φυσικα της μελετης απωλειων θερμοτητας-ψυκτικων φορτιων. Το διαγραμμα σωληνωσεων, που θα δοθει απο τον κατασκευαστη-αντιπροσωπο, πρεπει να ακολουθηθει πιστα.

 

 

Την μελέτη μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε έχει διαβάσει το installation manual του συστήματος. Υπάρχουν και λογισμικά που βοηθούν στην μελέτη.

 

Ως προς την αίσθηση, ένα "μέσο" εσωτερικό μηχάνημα vrv έχει πολύ καλύτερη προσαρμογή στο απαιτούμενο φορτίο του χώρου από ότι ένα "μέσο" fan coil.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε, ομως για να ισχυει η εγγυηση επιβαλεται απο τους αντιπροσωπους η πληρης εφαρμογη του διαγραμματος που σου δινουν, αρα δεν βλεπω το λογο να ασχοληθει καποιος με αυτο.

 

Αυτο μου εχει συμβει με δυο πολυ γνωστες εταιριες που ετυχε να εγκαταστησω μηχανηματα τους.

Link to comment
Share on other sites

... αρα δεν βλεπω το λογο να ασχοληθει καποιος με αυτο.

 

Μερικοί λόγοι:

 

Να έχεις εξαρχής εικόνα των διατομών και να κοστολογήσεις κιόλας αν χρειαστεί (δε χρειάζεται να απασχολείς τρίτους, δηλ τον αντιπρόσωπο για να κάνεις απλά μία κοστολόγηση).

Αν μαζί με το σχεδιασμό των οδεύσεων κάνεις και την εκλογή των διατομών, μπορεί αν χρειαστεί να τροποποιήσεις τις οδεύσεις ώστε να αποφύγεις αύξηση διατομής λόγω μεγάλου μήκους κάποιου τμήματος.

 

Σαφώς μπορεί να γίνει και όπως λες, αλλά δεν μου πολυαρέσει...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.