Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικείμενες αλλαγές στον Ν.4014/2011


Recommended Posts

Αποδοχές κληρονομιάς είναι η μόνη συμβολαιογραφική πράξη που δεν απαιτεί βεβαίωση.Σε γονικές παροχές (έχω δώσει ήδη δύο βεβαιώσεις) χρειάζεται βεβαίωση.

Επίσης δεν μου ζητήθηκε ποτέ εξαρτημένο τοπογραφικό ούτε παλαιότερα από συμβολαιογράφο ούτε πρόσφατα με τις βεβαιώσεις.Τουλάχιστον για τα εντός σχεδίου που έχω κάνει.Τα εκτός δεν τα ακουμπάω ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

Αλλαζει οτι το Τοπογραφικο της αδειας (στην συντρηπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων) πλεον δεν κανει για την μεταβιβαση.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποδοχες ΣΙΓΟΥΡΑ δεν απαιτουν βεβαιωση..

(και λογικοτατα δεν απαιτουν..)

 

Φαεθον

 

Κατα τη γνωμη μου τιποτα δεν ξεκαθαριστηκε για τους ΗΧ

πχ. Σε ποια κατηγορια θα βαλλεις τον ΗΧ αν εχεις υπολοιπο ΗΧ, υπολοιπο δομησης και υπολοιπο καλυψης?????

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@terry

 

Συμφωνώ με τον Clemenza,αυτό προσπαθώ να πώ και εγώ!Επίσης θεωρώ ότι δημιουργείται τεράστιο θέμα με αυτό γιατί όλα τα εντός σχεδίου συνοδεύονται από τα τοπογραφικά της ΟΑ και είναι άδικο κοστοβόρο και χρονοβόρο να πρέπει όλοι να ξανασυντάξουν εξαρτημένα τοπογραφικά!

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 59

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από 1ης Μαρτίου

2012, εκτός από τις διατάξεις της περίπτωσης ε΄ της πα-

ραγράφου 4 του άρθρου 6 και των άρθρων 10, 12, 13, 14,

16, 17, 19, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 παράγραφοι 2, 4,

5 και 6 και 51 έως 58, καθώς και κάθε άλλη διάταξη με

την οποία παρέχεται εξουσιοδότηση για την έκδοση κα-

νονιστικής πράξης, η ισχύς των οποίων αρχίζει από τη

δημοσίευση του παρόντος.

 

Δλδ τα δικά μας τα άρθρα (όλα δικά μας είναι, αλλά λέμε για τον 4014) που είναι τα 49, 50 και 51 θα ισχύσουν από 01.03.2012 (για τα 49 και 50) και από αύριο μεθαύριο για το 51;

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

Συμφωνώ με τον Clemenza,αυτό προσπαθώ να πώ και εγώ!Επίσης θεωρώ ότι δημιουργείται τεράστιο θέμα με αυτό γιατί όλα τα εντός σχεδίου συνοδεύονται από τα τοπογραφικά της ΟΑ και είναι άδικο κοστοβόρο και χρονοβόρο να πρέπει όλοι να ξανασυντάξουν εξαρτημένα τοπογραφικά!

 

Σου ξαναπανταω οτι τα τοπογραφικο της ΟΑ ετσι κι αλλιως δεν "εκανε" εκτος αν ειναι πρωτοτυπο..Και πρωτοτυπο λεω οχι το θεωρημμενο απο την πολεοδομια, αλλα υπογεγραμμενο απο τον συνταξα μηχανικο..

(δεν ξερω για τι πραγμα μιλατε οταν λετε "τοπογραφικο ΟΑ", δλδ τι διαφορα εχει απο το "Απλο τοπογραφικο")

 

Εγω μη εξαρτημμενο δεν εχω κανει ποτε...

Τωρα αν εχετε τοπογραφικο του 2010, μη εξαρτημμενο τι να πω...

Το θεμα βρισκεται στα εντος σχεδιου, ΑΝ ζηταει εξαρτηση σε ΕΓΣΑ....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις ¨ αλλα υπογεγραμμενο απο τον συνταξα μηχανικο..¨ έχεις δίκιο.Άρα το πρόβλημα περιορίζεται στο ΑΝ ζηταει εξαρτηση σε ΕΓΣΑ....

Link to comment
Share on other sites

terry, δεν αναφέρει για τους Η/Χ όσα έχουν πει με τις απαντήσεις. Στις απαντήσεις για Η/Χ που δημιουργήθηκε αυθαίρετα λένε πως πάει με αναλυτικό.

Στο προς ψήφιση λέει πως το τοπογραφικό που πρέπει να συνοδεύει την βεβαίωση θα είναι εξαρτημένο από ΕΓΣΑ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.