Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικείμενες αλλαγές στον Ν.4014/2011


Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά από την ψηφισθείσα τροπολογία, η εκχωματωμένη επιφάνεια υπογείου δεν πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή υπέρβασης ύψους, οπότε εξακολουθεί να ισχύει ο μειωτικός συντελεστής 0.50 (σε περίπτωση που υφίσταται κι άλλη παράβαση όπως υπέρβαση κάλυψης, αλλαγή χρήσης κλπ)

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

''«Στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότε-

ρους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη

ιδιοκτησία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος, για τον υ-

πολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών, που αναλογούν

στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη δεν λαμβάνονται

υπόψη οι κατασκευές που έχουν εκτελεστεί από άλλο

συνιδιοκτήτη.»''

 

Δηλαδή τα επιτρεπόμενα ανάγοντα στο ποσοστό ιδιοκτησίας του καθενός;

 

Διαφωνώ σε αυτό... το νομοσχέδιο δεν λέει κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον εγώ δεν το καταλαβάινω να λέει κάτι τέτοιο... νομίζω λέει για τα πραγματοποιούμενα μεγέθη, δηλαδή δεν εξετάζουμε τα πραγματοποιούμενα μεγέθη του γείτονα-συνιδιοκτήτη, δεν μας απασχολούν σαν τετραγωνικά μέτρα... Τα επιτρεπόμενα (δηλαδή αυτά που θα συγκρίνουμε), νομίζω ότι λαμβάνουμε του όλου οικοπέδου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε αυτό... το νομοσχέδιο δεν λέει κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον εγώ δεν το καταλαβάινω να λέει κάτι τέτοιο... νομίζω λέει για τα πραγματοποιούμενα μεγέθη, δηλαδή δεν εξετάζουμε τα πραγματοποιούμενα μεγέθη του γείτονα-συνιδιοκτήτη, δεν μας απασχολούν σαν τετραγωνικά μέτρα... Τα επιτρεπόμενα (δηλαδή αυτά που θα συγκρίνουμε), νομίζω ότι λαμβάνουμε του όλου οικοπέδου...

συμφωνω απολυτα με το συναδελφο! ωρες ωρες ρε παιδια ερμηνευετε το νόμο όπως σας βολευει και όπως θα θελατε να ισχυει με βαση τη λογικη σας! τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.δεν αλλαζει κατι σε αυτα που ισχυαν μεχρι σημερα.επι ολου του οικοπεδου υπολογιζουμε , απλα τονιζει οτι δεν μας νιαζουν τι καναν οι αλλοι!!!! Συγκρινουμε τις υπερβασεις μας ως προς τις συνολικες επιτρεπομενες του οικοπεδου , αγνοοντας τι εχουν κανει οι αλλοι συνιδιοκτητες!! ξεκαθαρο νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο αν και αυτό το κάνει μεγαλύτερο μπάχαλο... Δηλαδή σε οικόπεδο 5 ιδιοκτησιών θα μπούνε 5 μηχανικοί και όλοι θα αγνοούν τους υπόλοιπους... Ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομικά μεγέθη είναι και τα επιτρεπόμενα της περιοχής όμως.

Δε ξέρω και δεν ερμηνεύω τίποτα. Συλλογισμούς κάνω κι εγώ.

 

Πιστεύω ότι και τα δύο έχουν βάση αλλά το θέμα είναι ότι με την ερμηνεία ότι δε κατανέμουμε τα επιτρεπόμενα, τότε σχεδόν ποτέ σε πολυκατοικίες και συγκροτήματα δεν θα έχουμε υπέρβαση δόμησης πάνω από 1,00 σε συντελεστή.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο αν και αυτό το κάνει μεγαλύτερο μπάχαλο... Δηλαδή σε οικόπεδο 5 ιδιοκτησιών θα μπούνε 5 μηχανικοί και όλοι θα αγνοούν τους υπόλοιπους... Ωραία!

Με πέντε διαφορετικά Διαγράμματα Κάλυψης.

Ότι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Με πέντε διαφορετικά Διαγράμματα Κάλυψης.

Ότι να ναι...

το διαγραμμα καλυψης θα ειναι πολυ απλο. θα συγκρινουμε την προσθηκη μας μονο σε σχεση με τα επιτρεπομενα δομησης και καληψης του οικοπεδου.Προφανως στις περισοτερες φορες απο δόμηση θα έιναι στον συντελεστη 1 .και μετα και το υψος και τις πλαγιες αποστασεις! πολυ απλο διαγραμμα.δεν θα κανουμε διαγραμμα καλυψης αδειας! Μην σας πω οτι θα γραφουμε αυτους τους υπολογισμους διπλα στο σχεδιο κατοψης-τομης(κλ. 1:100) και θα ξεμπερδευουμε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το λογικό να γίνει και ίσως τελικά γίνει.

Ο νόμος όμως λέει:

Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο...

οπότε μέχρι στιγμής αυτό που λες είναι στα πλαίσια της λογικής.

 

Μαζί σου είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ειμαι υπερ του ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΔΚ..

 

Ειπαμε να κανουμε μια σωστη δουλεια..

(βεβαια σε περιπτωσεις καθετων + οριζοντιων ειναι μπερδεμα...)

Link to comment
Share on other sites

Για κανονικό ΔΚ θα έπρεπε να μπαίνει ένας μηχανικός ανά "ΔΚ"...

Αυτό φίλε terry εκτός από μηχανικός θα έπρεπε να είσαι (είμαστε) και διαιτητές μποξ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.