Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 720/77,Ν.1337/83 & 4014/11


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής. Κατοικία δύο ορόφων (ισόγειο+1ος) εντός σχεδίου, έχει άδεια εξαίρεσης κατεδάφισης για τον 1ο όροφο (78μ2) σύμφωνα με τον 720/77 και για τον δεύτερο σύμφωνα με τον 1337/83 (άλλα 78μ2).Εάν η αποτύπωση πιστοποιήσει τις επιφάνειες που γράφω παραπάνω και δεν υπάρχουν άλλες αυθαιρεσίες μπορώ να προχωρήσω στην διαδικασία βεβαίωσης μη αυθαιρεσιών ή μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου (ισόγεια κατοικία) που δηλωθηκε με τον 1337/83 βάσει της εγκυκλίου 23900/4590/36/83.Στό πίσω μέρος της δήλωσης δεν υπάρχει σφραγίδα όπως στις συνηθισμένες περιπτώσεις του Ν. 1337 ότι αυτό δηλώθηκε με βάση το αρθρ. 15 κλπ, αλλά αναγράφεται ότι ¨" καταχωρήθηκε στην υπηρεσία μας με αριθμό Β/..../25-7-83 βάσει της Ε 36/23900" (χωρίς τη γνωστή σφραγίδα της εποχής). Υπάρχει στο φάκελο του αυθαιρέτου, δήλωση μηχανικού, πληρωμένα πρόστιμα, τσμεδε, αμοιβη μηχανικου κλπ. Η δήλωση του ιδιοκτήτη αναφέρει επιφύλαξη όσο αφορά στη θέση του κτίσματος σε σχέση με τον αιγιαλό λόγω του ότι τότε δεν είχε γίνει χάραξη αιγιαλού στη περιοχή.

 

Η εγκύκλιος 23900/4590/36/83 αναφέρει τα εξής. "Σχετικά με την αφορμή των διατάξεων του Ν-1337/83 (ΦΕΚ-33/Α/83) όσον αφορά τις αυθαίρετες κατασκευές, σας πληροφορούμε ότι, υπ'ευθύνη του ενδιαφερομένου, μπορείτε να δέχεστε δηλώσεις κατά την παρ.1 του αρθ-15 του Νόμου και για αυθαίρετα, τα οποία βρίσκονται στις περιοχές της παρ.2 του ίδιου άρθρου.

Στις περιπτώσεις αυτές η υπηρεσία δεν θα χορηγεί αντίγραφο της δηλώσεως ως τίτλο προσωρινής αναστολής της κατεδαφίσεως, αλλά θα επιφυλάσσεται να απαντήσει εν καιρώ"

 

και το ερώτημα που προκύπτει είναι. Το αυθαίρετο απαιτείται να δηλωθεί με το Ν. 4014? Η δική μου άποψη είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει προσορινή έστω αναστολή απο κατεδάφιση το αυθαίρετο πρέπει να δηλωθεί εξ ολοκλήρου. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ρευματοδοτήθηκε περίπου εκείνη την εποχή. Μήπως έλαβαν υπόψη τη δήλωση ως στοιχείο νομιμότητας; Κανείς παλίος συνάδελφος να μας διαφωτίσει για το τι γινόταν με εκείνο το Νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να με βοηθήσετε στην εξής περίπτωση:

 

Μου έτυχε πελάτης ο οποίος λέει ότι έχει αποθήκη εντός του οικοπέδου του την οποία την είχε δηλώσει με τον νόμο Τριτση, αλλά πλήρωσε τις 2 δώσεις αφού η τρίτη δεν βγήκε ποτέ.! Επειδή είμαι νέος μηχανικός δεν ξέρω τις φάσεις του νόμου (Ν.1337/83 προφανώς).

Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται να ενταχθεί στον 4014/11, δηλαδή αν απαιτείται συμψηφισμός προστίμων???.

Σε μία ερώτηση του υπουργείου νομίζω αναφέρει παρόμοια περίπτωση και λέει ότι δεν χρειάζεται νέα νομιμοποίηση.

 

Η ερώτηση του υποργείου είναι η εξής:

17)Αυθαίρετη κατασκευή εκτός σχεδίου με ακαι βφάση του ν. 1337/83, χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με την τρίτη φάση, εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4014/11;

Εξαιρείται και δεν απαιτείται υποβολή δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Νέος μηχανικός είμαι και ήθελα τα φώτα σας.

Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο εκτός σχεδίου έχουν τακτοποιηθεί τα 80 τμ ισόγειας κατοικίας με το ν. 720/1977 και τα υπόλοιπα 30 τμ είναι αυθαίρετα.

Για τον υπολογισμό του προστίμου βάζω ή όχι οικοδομικλή άδεια;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και από μένα:

 

Εάν σε οικοδομική άδεια προσθήκης Α & Β' ορόφου,

αναφέρει ότι το ισόγειο είναι "υπάρχον" χωρίς να προσδιορίζει την νομιμότητά του, αυτό σημαίνει

ότι σίγουρα το ισόγειο είναι νομιμοποιημένο από παλαιότερα, διότι ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι το

νομιμοποίησε με τον Ν. 720/77 ή υπάρχει περίπτωση να είναι αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Spyneer: Aπό τα μέχρι τώρα που έχουν συζητηθεί αυθαίρετο το οποίο δηλώθηκε με το Ν. 1337/83 και ολοκλήρωσε τις 2 φάσεις δεν χρειάζεται να ξαναδηλωθεί με το Ν. 4014. Εννοείται ότι οι επιπλέον προσθήκες πρέπει να δηλωθούν εαν υπάρχουν.

 

Γιώργο: Εφόσον υπάρχει η δεύτερη φάση με τη σφραγίδα να γράφει "τίτλος οριστικής εξαιρέσως από κατεδάφιση..." τότε δεν χρειάζεται να δηλωθεί η κατοικία παρά μόνο τα επιπλέον 30 τμ με συντελεστή 2 (χωρίς Ο.Α.)

 

gamvro: O ιδιοκτήτης μπορεί όντως και να τα λέει σωστά. Μια βόλτα στην πολεοδομία για να βρείς το φακελό του θα ήταν πιο ασφαλές. Συνήθως σε προσθήκες μέσα στο φάκελο θα υπάρχουν στοιχεία νομιμότητας του υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι καθόλου σίγουρος. Έχω και εγώ άδεια, όπου το υφιστάμενο κτίσμα το δείχνει απλά ως υπάρχον, χωρίς να αναφέρει τίποτα περί της νομιμότητάς του.

Link to comment
Share on other sites

......

gamvro: O ιδιοκτήτης μπορεί όντως και να τα λέει σωστά. Μια βόλτα στην πολεοδομία για να βρείς το φακελό του θα ήταν πιο ασφαλές. Συνήθως σε προσθήκες μέσα στο φάκελο θα υπάρχουν στοιχεία νομιμότητας του υπάρχοντος.

 

Έχουν γίνει δύο προσθήκες καθ' ύψος, με δύο αντίστοιχα άδειες,

όμως σε καμία δεν αναφέρει αν είναι νόμιμο ή όχι παρά μόνο "Υπάρχον".

 

Το θέμα είναι μπορούσε ποτέ να βγει άδεια χωρίς νομιμοποίηση των υφισταμένων κτιρίων;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει δύο προσθήκες καθ' ύψος, με δύο αντίστοιχα άδειες,

όμως σε καμία δεν αναφέρει αν είναι νόμιμο ή όχι παρά μόνο "Υπάρχον".

 

Το θέμα είναι μπορούσε ποτέ να βγει άδεια χωρίς νομιμοποίηση των υφισταμένων κτιρίων;

 

Από το φάκελο των αδειών προσθήκης αν τους ανασύρεις από το αρχείο της πολεοδομίας ισώς κάτι να βρεθεί που να παραπέμπει σε στοιχεία νομιμότητας του υπάρχοντος.Ίσως κάποιο παλιό συμβόλαιο να περιγράφει κάτι. Κάποια ένδειξης σε διάγραμμα κάλυψης; Για αυθαίρετο ισόγειο δε νομίζω, αλλά στη χώρα που ζούμε να μην αποκλείουμε τίποτα.Νόμιμα τουλάχιστον δεν θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο. Αν ο τότε ελεκτής έκανε παράβαση καθήκοντος ποιός το ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.