Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση ιδιοκτησιών


Recommended Posts

πελάτης μου έχει ένα ισόγειο κατάστημα και θέλει να γκρεμίσει τους τοίχους και να κάνει ένα ενιαίο. Χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας;

 

...ή μήπως αρκεί υπαγωγή στον ν.4014; (Ρωτάω...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα...... να ρωτήσω κάτι κ εγώ σχετικό με τη συνένωση διαμερισμάτων.....

 

Έχω οικοδομή με ισόγειο κατάστημα κ 4 ορόφους...η οικοδομή είναι με άδεια του 1995 απλά στην άδεια δείξανε σε κάθε όροφο από δυό διαμερίσματα (συνολικά 8 διαμερίσματα ) που είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις για να δημιουργηθεί κ μία αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων από όσο μου είπε μια μηχανικός στην πολεοδομία. Στην πραγματικότητα έγιναν 4 οροφοδιαμερίσματα.

 

Ερχόμαστε λοιπόν στο δια ταύτα...... τακτοποιώ την αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων με το Ν3843 κ θέλουν οι πελάτες να μάθουν αν μπορώ να προχωρήσω κ στις συνενωσεις των διαμερισμάτων (είτε πολεοδομικά με έκδοση αδείας , είτε με το Ν.4014) να είναι πλέον τακτοποιημένοι με τις ιδιοκτησίες τους. Γνωρίζει κανείς αν μπορούν να γίνουν οι συνενώσεις πολεοδομικά η θα έχω πρόβλημα με την τακτοποιημένη αιθ. κοινωνικών εκδηλώσεων, η οποία πλέον έχει γίνει κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

πελάτης μου έχει ένα ισόγειο κατάστημα σε πολυκατοικία και θέλει να ενοικιάσει το διπλανό και να γκρεμίσει τους τοίχους και να κάνει ένα ενιαίο. Αυτό γίνεται; ο δίπλα ιδιοκτήτης συμφωνεί. Η πολεοδομία συμφωνεί; Χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας;

 

...ή μήπως αρκεί υπαγωγή στον ν.4014; (Ρωτάω...)

δεν γινεται η υπαγωγή ν.4014

 

καταρχάς διότι δεν έγινε πριν τον Ιούλιο του 2011

 

Θές κανονικη άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας! giwrgos1919 τελικά έβγαλες καμία άκρη με την συνένωση των οροφοδιαμερισμάτων? Το ένταξες στη ρύθμιση (ν.4014/2011) ? Εχω ακριβώς την ίδια υπόθεση και θα ήθελα να δω τι μπορω να κάνω. Άδεια ή ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.