Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου Πυλωτης με το Ν4014/11


Recommended Posts

Έχω καιρό να διαβάσω και έχω μείνει στα παλιά..... Ποια είναι η σωστή θα το αποφασίσουν τα πιθανά δικαστήρια....

Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Τι ηταν αυτο τωρα; Ευχη η καταρα; :???:

 

Γραφεις για το συγκεκριμενο θεμα; Δεν συμφωνεις;

 

Ηθελα επισης να ρωτησω στην περιπτωση που παιρνουμε την αυθαιρετη πυλωτη σαν επιφανεια, θα την πολλαπλασιασουμε μονο με το συντελεστη υπερβασης Καλυψης ( αν εχουμε εξαντλησει ολη την Καλυψη στην αδεια ) και οχι με συντελεστη Δομησης. Σωστα;

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις υπέρβαση κάλυψης αλλά όχι μόνο αν έχει εξαντληθεί ο επιτρεπόμενος, αλλά επειδή υπερβαίνει τον εγκεκριμένο.Θα διαιρέσεις με τον επιτρεπόμενο για να δεις σε τι ποσοστό θα μπει , <20% ή >20%

Edited by Manolis gon
διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συνάδελφοι.

Σε αργοτεμάχιο εκτός σχεδίου με Ο.Α. στην οποία έχω υπέρβαση δόμησης αφού το ισόγειο garage (βάση αδείας) έχει μετατραπεί σε κατοικία,

καθώς και υπέρβαση ύψους από 2,70(άδεια) σε 3,20.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον βοηθητικό συντελεστή 0,50, αφού η αρχική χρήση ήταν βοηθητική?

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Για να πάρει 0,5 χώρος με κύρια χρήση πρέπει να είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Για να πάρει 0,5 χώρος με κύρια χρήση πρέπει να είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα.

 

αυτό δεν ισχύει, π.χ. 0,5 μπορεί να μπει και σε ισόγεια αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν ισχύει, π.χ. 0,5 μπορεί να μπει και σε ισόγεια αποθήκη.

Σωστά αλλά ο sagiasd λέει για χώρους κύριας χρήσης που παίρνουν 0,5. Σε ισόγειους πρέπει να είναι βοηθητικής χρήσης για να το πάρουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι , επανέρχομαι στο θέμα της PILOTIS.

Έχω Εκτός Σχεδίου, χωρίς Οικοδομική Άδεια αυθαίρετο κτίσμα που στο ισόγειο είναι pilotis και έχει και ένα κλειστό χώρο βοηθητικής χρήσης και στον 1ο όροφο έχει κατοικία με εξώστες.

Πως να αντιμετωπίσω την pilotis? Σκέφτομαι να μην την βάλω καθόλου στο πρόστιμο όπως και τους εξώστες...Στη χειρότερη να τα έβαζα όλα αυτά με αναλυτικό αλλά δεν έχω πεισθεί για κάτι τέτοιο? Μήπως κάποιος έχει ξεκάθαρη άποψη επί του θέματος?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου απαγορεύεται η κατασκευή κτιρίου σε pilotis. Άρα σίγουρα αντίκειται στις διατάξεις και μια καλή ιδέα, σε συνδυασμό και με την ΣΤ7, θα ήταν ο υπολογισμός προστίμου με αναλυτικό, θεωρώντας ότι ο χώρος της Pilotis είναι Η.Χ. σύμφωνα με τον ορισμό του άρθρου 2 παρ.32 του ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.