Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Συνάδελφοι ζητώ την βοήθεια όποιου γνωρίζει: Σε κτίριο κατάστημα που ειμαστε υποχρεωμένοι για τν υπαγωγή του στο νόμο των αυθαιρέτων να κάνουμε μελέτη στατικής επάρκειας γνωρίζει κάποιος που δηλώνουμε την συγκεκριμένη μελέτη στο σύστημα σε ποια επιλογή μελέτης? έχω βρει μια επιλογή που γραφει ''μελέτη υπάρχοντος σε στατικά φορτια'' άλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι η σωστή επιλογή. Παρακαλω όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτό το βάζεις στις αμοιβες και μόνο.

Στην φορμα δηλώσης του αυθαιρετου δεν εχει καποια επιλογη.

Αρα, στις αμοιβες βαζεις αμοιβη στατικών (οπως αποτυπωσης αρχιτεκτονικων + τοπογραφικού) και υπολογιζεις αποτυπωση + μελέτη υπάρχοντος σε στατικά φορτια + μελέτη υπάρχοντος σε δυναμικά φορτια.

Link to comment
Share on other sites

"Θεωρώ ότι τα "πράγματα" είναι απλά.

Δηλαδή:

Ο νόμος λέει ότι, όταν η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία, κάνουμε Δελτίο ελέγχου δομικής τρωτότητας.

Όταν η επικρατούσα χρήση είναι π.χ. καταστήματα, κάνουμε Μελέτη στατικής επάρκειας."

 

Ιασονα που ακριβως λεει για την επικρατουσα χρηση???

Ειναι πολυ σημαντικο αυτο γιατι εχω περιπτωση κτιριου (ισογειο καταστημα , α+β+γ κατοικιες )οπου εχουν κλειστει ηχ και στις 3.Στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να κανω μελετη στατικης επαρκειας??

Επισης μια αλλη πολυ συνηθισμενη περιπτωση οπου στο ισογειο υπαρχει καταστημα , στους 2 απο πανω οροφους 5 διαμερισματα ( καλυψη 200μ2 ) και εχει κατασκευαστει στο δωμα και αλλη μια αυθαιρετη κατοικια επιφανειας 70μ2.Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση??

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να αναμένουμε διευκρινήσεις.

Καταρχήν πχ όταν προστίθεται πατάρι σε κατάστημα κάτω από πολυκατοικία έχουμε δημιουργία ορόφου και άλλων δυσμενών συνεπειών σε όλο το κτίριο άρα λογικά θα θέλει μελέτη στατικής επάρκειας.

Εφόσον όμως σε πατάρι κλείσεις ΗΧ και αλλάξεις χρήση υπογείου σε κατάστημα τότε τη μελέτη στατικής επάρκειας να κάνεις εφόσον δεν επηρεάζει κρίσιμα το σύνολο της πολυκατοικίας.

Ας το ξεκαθαρίσουν αυτό με τη χρήση για να είμαστε καλυμμένοι γιατί άλλες ευθύνες λαμβάνεις με τη μελέτη στατικής επάρκειας όπου απαιτείται ενδελεχής έλεγχος και άλλες ευθύνες με το Δελτίο στατικής τρωτότητας όπου απαιτείται οπιτκός και μακροσκοπικός έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να αναμένουμε διευκρινήσεις.

Καταρχήν πχ όταν προστίθεται πατάρι σε κατάστημα κάτω από πολυκατοικία έχουμε δημιουργία ορόφου και άλλων δυσμενών συνεπειών σε όλο το κτίριο άρα λογικά θα θέλει μελέτη στατικής επάρκειας.

...

...

Έχει ξεκαθαρίσει αυτό?

Με βάση ποια συνθήκη θα γίνει η μελέτη στατικής επάρκειας?

Φερόμενης ημερομηνίας κατασκευής? Ή αν έχει οικοδομική άδεια, με τους κανονισμούς του τότε?

Ή με τους κανονισμούς του σήμερα?

Δεν νομίζω να περναει σε στατική επάρκεια το 90% των κιτριών έστω και προ 15 ετών, αν υπολογιστεί με τα σημερινά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκαθαρίσει αυτό?

Με βάση ποια συνθήκη θα γίνει η μελέτη στατικής επάρκειας?

Φερόμενης ημερομηνίας κατασκευής? Ή αν έχει οικοδομική άδεια, με τους κανονισμούς του τότε?

Ή με τους κανονισμούς του σήμερα?

Δεν νομίζω να περναει σε στατική επάρκεια το 90% των κιτριών έστω και προ 15 ετών, αν υπολογιστεί με τα σημερινά δεδομένα.

 

Με τον αντισεισμικό κανονισμό της άδειας οικοδόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αρκετά θέματα να λύσουμε αυτή τη στιγμή, έως την ώρα που θα ζητηθεί η στατική μελέτη ή το δελτίο.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γνωριζουμε γιατι παιζει ρολο στις αμοιβες μας.Αλλο να πεις στο πελατη 2000 πχ η ρυθμιση για την αυθαιρεσια του και αλλο μετα να του πεις +5000 για στατικη μελετη επαρκειας.Και εγω να ημουν στην θεση του ιδιοκτητηθα ηθελα να ξερω τι εχω να πληρωσω , εστω μια ταξη μεγεθους.Εχω περιπτωση που η μελετη στατικης επαρκειας βγαζει την παραπανω αμοιβη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.