Μετάβαση στο περιεχόμενο

N.3843 ή 4014?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Μια περίπτωση περίεργη... Ιδιοκτήτης τακτοποίησε τον Φεβρουάριο με 3843 τμήμα πυλωτής που το έκανε κατάστημα-έγινε και περαίωση. Τώρα θέλει να τακτοποιήσει στην ίδια πυλωτή, δηλαδή στο ίδιο μαγαζί!, κάποια εξτρά τετραγωνικά (τύπου 50μέτρα) πάλι με 3843. Ότι υποτίθεται τώρα έκανε την αλλαγή χρήσης. Αυτό γίνεται?? Η' να πάει με 4014 καλύτερα? Γιατί στην πρώτη περίπτωση θα γυρίσουν να σου πουν ότι επίτηδες δεν έβαλες όλα τα μέτρα για να πας με μειωμένο συντελεστή στον υπολογισμό του προστίμου. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

και ποιος θα το πει αυτό;;;;;

έτσι και αλλιώς με τον 3843 ο ιδιοκτήτης δηλώνει τον χρόνο κατασκευής/αλλαγής χρήσης της αυθαίρετης κατασκευής, συνεπώς θα δηλώσει διαφορετικό χρόνο για τον νέο χώρο

εσύ δες με ποιον νόμο του βγαίνει πιο φτηνό το πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... δες με ποιο νομο σε συμφερει καλυτερα...

Δεν υπαρχει ουτε μιση πιθανοτητα να ψαξει κανεις και να βρει οτι ο ιδιος ιδιοκτητης στο ιδιο ακινητο ειχε κανει κι αλλη δηλωση στο παρελθον για να ισχυριστει αυτο που λες....

Συνηθως ο 4014 ειναι πιο ακριβως, συν τοις αλλοις και λογω μεγαλυτερης αμοιβης μηχανικου συγκριτικα με 3843....

Αλλες ευθυνες βεβαια....

 

Εμενα μου ετυχε περιπτωση υπογειου σε αδεια που φαινεται ενας ενιαιος χωρος χωρις κουφωματα, χωρις τιποτα, προφανως βοηθητικος χωρος, να εχει γινει διαμερισμα κανονικο...

Ο 3843 εβγαζε προστιμο 4.000€ και ο 4014 450€....

Ηταν του 65 οικοδομη...

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης υπάρχει ηλεκτρονικό αρχείο των φακέλων που τακτοποιούνται με 3843. Αν πατήσουν κατά την κατάθεση το επίθετο και τη διεύθυνση δεν θα δυσκολευτούν να το βρουν!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.... Και ποιος πιστευεις θα μπει σε αυτην τη διαδικασια....?

Αλλα ακομα και να μπει, απο που κι ως που ειναι παρανομος ο διαχωρισμος του προς τακτοποιηση τμηματος σε 2 επιμερους με τους αντιστοιχους φακελους...

 

Πλακα πλακα μου εδωσες ιδεα να τακτοποιησω ετσι ενα υπογειο 50τ.μ. που βγαζει προστιμο 4.000€ :smile:

 

Μη μπλεκουμε με τον 4014 που ειναι και χρονοβορος....

Link to comment
Share on other sites

............ απο που κι ως που ειναι παρανομος ο διαχωρισμος του προς τακτοποιηση τμηματος σε 2 επιμερους με τους αντιστοιχους φακελους.............

 

Την ακριβώς αντίθετη περίπτωση έχω εγώ.

Είναι δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα (που προέκυψαν από κλειστά γκαράζ) και ρυθμίστηκαν με τον Ν.3843,

όμως αντί για δύο αιτήσεις έγινε μία αίτηση με το σύνολο των εμβαδόν.

 

Τώρα πως μπορεί να γίνει διόρθωση και να φαίνονται δύο διαμερίσματα;

Ίσως με εκ νέου ρύθμιση με τον Ν.4014 συμψηφίζοντας τα πρόστιμα;

Επιτρέπεται αυτό την στιγμή που έγινε περαίωση με τον Ν3843;

Link to comment
Share on other sites

Την ακριβώς αντίθετη περίπτωση έχω εγώ.

Είναι δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα (που προέκυψαν από κλειστά γκαράζ) και ρυθμίστηκαν με τον Ν.3843,

όμως αντί για δύο αιτήσεις έγινε μία αίτηση με το σύνολο των εμβαδόν.

 

Τώρα πως μπορεί να γίνει διόρθωση και να φαίνονται δύο διαμερίσματα;

Ίσως με εκ νέου ρύθμιση με τον Ν.4014 συμψηφίζοντας τα πρόστιμα;

Επιτρέπεται αυτό την στιγμή που έγινε περαίωση με τον Ν3843;

 

σε παρόμοια περίπτωση (επειδή το ψάχνω κι εγώ) σκέφτομαι να προχωρήσω σε ακύρωση φακέλου (σε μένα δεν έχει πληρώσει καμία δόση στο πρόστιμο) και να τον περάσω στον Ν4014 όπου και η αλλαγή χρήσης -και λόγο παλαιότητας- συμφέρει.

 

Το θέμα μου είναι αν μπορεί να ακυρωθεί ο φάκελος και πως γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.