Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ, φόροι και φύλλο παροχής υπηρεσιών


Recommended Posts

στο έντυπο για την καταβολη ΦΕΜ, εκεί που λέει "αξία έργου" γράφουμε την αξία του έργου σύμφωνα με το ΤΕΕ ή με την Πολεοδομία;

Ρώτησα συνάδελφο μηχανικό και μου είπε ότι γράφουμε την αξία σύμφωνα με την Πολεοδομία (δηλαδή την "μικρότερη" απο τις δυο αξίες του έργου)

Έτσι όμως τυγχάνει η αξία της αμοιβής μου να είναι μεγαλύτερη από την αξία του έργου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα η αμοιβή σου δεν έχει πάνω όριο.Μπορεί να είναι όση φανταστείς (εαν βρεις κάποιον να στη δώσει) οπότε δεν έχουν σχέση αυτά τα 2 νούμερα που συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΠΥ γράφουμε την αξία της μελέτης και κάτω ΦΠΑ 23% και στο τέλος αθροίζονται.

 

Γίνεται αναφορά για το ΦΕΜ 10%, πάνω στην ΑΠΥ;

 

Δηλαδή εαν η νόμιμη αμοιβή σύμφωνα με το ΤΕΕ είναι 1000 ευρώ και η εντολή πληρωμής βγει 1000 ευρώ και πληρωθώ 1000 ευρώ

θα γράψω στην ΑΠΥ αμοιβή 1000 ευρω + ΦΠΑ 23%, συνολο 1230 Ευρώ χωρίς να αναφέρω πουθενά το ΦΕΜ 10% ;

 

κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι πρέπει να γράψω "ΦΕΜ 10% επί της αμοιβής, 100 ευρω" πάνω στην ΑΠΥ, οπότε να φαίνεται πάνω στην ΑΠΥ αθροιστικά σύνολο

1000 (αμοιβη) + 100 (10%*αμοιβη ΦΕΜ) + 230 (23%*αμοιβη ΦΠΑ) = 1330

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο συνάδελφος που σου το είπε το παραπάνω, δεν έχει καταλάβει πως ο ΦΕΜ είναι υποχρέωση του μηχανικού και όχι του πελάτη.

Σωστά τα λέει ο manolis

Link to comment
Share on other sites

το λέει με την έννοια, να φαίνεται στην ΑΠΥ ότι η "καθαρή αμοιβή" είναι 1000 ευρώ και ο ΦΕΜ είναι επιπλέον αυτής 10%.

Έτσι η εφορία θα δει ότι η "καθαρή μου αμοιβή" είναι 1000 ευρώ.

Γιατί συμφωνα με το σκεπτικό του, εαν γράψω αμοιβή 1000 και δεν αναφέρω πάνω στην ΑΠΥ οτι υπάρχει και επιπλεον ΦΕΜ 10% , θα φαίνεται ότι η αμοιβή μου είναι 1000 ευρώ, ενώ στην πραγματικότητα θα έχω εισπράξει "καθαρή αμοιβή" 1000-100 (ΦΕΜ) = 900 Ευρω.

Δηλαδή η Εφορία θα θεωρεί ότι έχω εισπράξει μεγαλύτερη αμοιβή (1000 Ευρω ) από την "καθάρη αμοιβή" (900 Ευρω) που θα έχω βάλει στην τσέπη.

 

Υποστηρίζει οτι ο ΦΕΜ δεν συνυπολογίζεται μέσα στην αμοιβή μου που αναγράφεται στην ΑΠΥ, αλλά είναι κάτι επιπλέον αυτής όπως ακριβώς και ο ΦΠΑ και θα πρέπει να ξεχωρίζει στην ΑΠΥ όπως και ο ΦΠΑ.

 

 

Να το θέσω αλλιως το ερώτημα,

στην ΑΠΥ, πρέπει να αναγράφουμε την "καθαρή αμοιβή" την οποία θέλουμε να βάλουμε στη τσέπη, έχοντας αφαιρέσει τις κρατήσεων και το ΦΕΜ

ή την "ακαθάριστη" αμοιβή μας, μέσα στην οποία συνυπολογίζονται και οι κρατήσεις και ο ΦΕΜ που θα πρέπει να τα καταβάλλουμε αργότερα, από αυτή την αμοιβή;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Κάνει ακριβώς το λάθος που σου είπα. Ο ΦΕΜ δεν είναι αμοιβή. Στην ΑΠΥ πως θα το αναφέρεις.

Αν η αμοιβή είναι 1000€+ΦΠΑ, τότε θα κόψεις ΑΠΥ με καθαρή αμοιβή 1000€ + ΦΠΑ. Δηλαδή ο πελάτης θα σου δώσει 1230€. θα σου μείνουν όμως στο χέρι 1130€ διότι θα αποδώσεις τον ΦΕΜ στη ΔΟΥ, ο οποίος ΦΕΜ είναι δική σου υποχρέωση και θα συμψηφιστεί με τον φόρο που θα υπολογισθεί όταν υποβάλεις την φορολογική σου δήλωση..

 

Η αμοιβή σου, σού το ξαναλέω, είναι 1000€. Για αυτά θα φορολογηθείς.

 

Επίσης και οι κρατήσεις είναι υποχρέωση του μηχανικού και όχι του πελάτη.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Faethon11. Θα πρότεινα να μην τον ξανασυμβουλευθείς τον συγκεκριμένο συνάδελφό σου Paul_Mix. Είναι ανυπόστατα αυτά που σου λέει...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κόβουμε ΑΠΥ σε επαγγελματία για ποσό άνω των 300 Ευρώ, γίνεται παρακράτηση φόρου 20% από την αμοιβή μας.

Ουσιαστικά το ίδιο ακριβώς γίνεται και με το ΦΕΜ...

δεν διαφέρει σε τίποτα η παρακράτηση φόρου 20% από το ΦΕΜ 10%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.