Μετάβαση στο περιεχόμενο

βοηθεια για αυθαιρετο εκτος σχεδιου!!!


nikos_paps

Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι!

Εχει ο παππους μου ενα εξοχικο στον Καλαμο αττικης, το οποιο ειναι εκτος σχεδιου!

1)εχει αδεια για λυομενο 70τ.μ. του 1973 (λεει πανω εκ βιοβετον)

2)το 1979 εγιναν αλλα 40τ.μ. και ολα αυτα (110τ.μ.) δηλωθηκε με τον τριτση (Α+Β φαση)

3)το 1985 εκανε ο πατερας μου αλλον ενα οροφο 140τ.μ.!

 

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το προστιμο, γιατι μολις πειρα το διπλωμα μου και θα ειναι η πρωτη μου δουλεια!!!

 

4)Αν εχει αδεια τι βαζω?

5)Αν εχει υπερβαση δομηση τι βαζω? (500τμ οικοπεδο ειναι και στην αδεια λεει 70τ.μ.)

6)Αν βαζω υπρβαση δομηση μηπως βαζω ορους δομησης περιοχης δηλαδη του κεντρου του καλαμου

ή αυτο που λεει η αδεια 70 τ.μ.

7)Υπερβαση καλυψης και πλαγιων αποστασεων συμφωνα με τι κριτηρια τα συγκρινω?

8-)Μηπως γνωριζει κανεις τιμη ζωνης στον καλαμο; εμενα η εφορια μου εδωσε 800ευρω!ισχυει?

Αλλοι μηχανικοι μου λενε 600-650ευρω!

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν η τιμή ζώνης είναι αυτή που σου δίνει η ΔΟΥ κατά την ημ/νία δημοσίευσης του νόμου.

Αν έχεις έγγραφα που αποδεικνύουν ότι μπήκε στον τρίτση, ασχολείσαι μόνο με το υπόλοιπο, δηλ τα 140 τ.μ. Και τα δηλώνεις ώς υπέρβαση δόμησης.

Επίσης ελέγχεις υπέρβαση ύψους σε σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχής (από πολεοδομία).

Οι υπόλοιπες παραβάσεις δε υπολογίζονται αφού δεν έχει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν η τιμή ζώνης είναι αυτή που σου δίνει η ΔΟΥ κατά την ημ/νία δημοσίευσης του νόμου.

Αν έχεις έγγραφα που αποδεικνύουν ότι μπήκε στον τρίτση, ασχολείσαι μόνο με το υπόλοιπο, δηλ τα 140 τ.μ. Και τα δηλώνεις ώς υπέρβαση δόμησης.

Επίσης ελέγχεις υπέρβαση ύψους σε σχέση με το επιτρεπόμενο της περιοχής (από πολεοδομία).

Οι υπόλοιπες παραβάσεις δε υπολογίζονται αφού δεν έχει άδεια.

Οταν λες υπερβαση δομηση τι εννοεις? ποιο συντελεστη να βαλω?

αδεια δηλαδη θα βαλω οτι δεν εχει?

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υπερβαση δομηση τι εννοεις? ποιο συντελεστη να βαλω?

αδεια δηλαδη θα βαλω οτι δεν εχει?

 

 

 

 

Συνάδελφε καλή σταδιοδρομία.

Αν με το Ν. 1337/83 δεν υπάρχει η γ΄φάση (οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση), που το πιο πιθανό ειναι να μην έγινε τότε για τη προσθήκη καθ' ύψος θεωρείς ότι δεν έχεις οικοδομική άδεια και άρα συντελεστής 2. Καλό όμως είναι να τσεκάρεις το φάκελο στην πολεοδομια (τμήμα αυθαιρέτων) για να δεις αν όντως τα υφιστάμενα κτίρια πριν την προσθήκη καθ υψος ολοκλήρωσαν την Α και Β φάση του Ν. 1337 και έτσι έχουν προσωρινή αναστολή απο την κατεδάφιση και δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Όσο αφορά στη τιμή ζώνης κοίταξα στο πρόγραμμα υπολογισμού αντικειμενικών που έχω και στο Τ.Δ. Καλάμου δίνει την τιμή 800 ευρώ.Φυσικά το διπλοτσεκάρεις και από την ΔΟΥ όπως είπε σωστότατα και ο συνάδελφος στο #2. Η άδεια λυομένου αλήθεια με βάσει ποίο ΦΕΚ έχει εκδοθεί; (με προβληματίζουν τα 70 τμ που λες γιατί συνήθως έδιναν άδειες για 50 τμ +20 σκεπασμένη βεράντα εκείνη την εποχή εκτός και αν αναφέρεσαι στην συνολική επιφάνεια περιγράμματος)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλή σταδιοδρομία.

Αν με το Ν. 1337/83 δεν υπάρχει η γ΄φάση (οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση), που το πιο πιθανό ειναι να μην έγινε τότε για τη προσθήκη καθ' ύψος θεωρείς ότι δεν έχεις οικοδομική άδεια και άρα συντελεστής 2. Καλό όμως είναι να τσεκάρεις το φάκελο στην πολεοδομια (τμήμα αυθαιρέτων) για να δεις αν όντως τα υφιστάμενα κτίρια πριν την προσθήκη καθ υψος ολοκλήρωσαν την Α και Β φάση του Ν. 1337 και έτσι έχουν προσωρινή αναστολή απο την κατεδάφιση και δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Όσο αφορά στη τιμή ζώνης κοίταξα στο πρόγραμμα υπολογισμού αντικειμενικών που έχω και στο Τ.Δ. Καλάμου δίνει την τιμή 800 ευρώ.Φυσικά το διπλοτσεκάρεις και από την ΔΟΥ όπως είπε σωστότατα και ο συνάδελφος στο #2. Η άδεια λυομένου αλήθεια με βάσει ποίο ΦΕΚ έχει εκδοθεί; (με προβληματίζουν τα 70 τμ που λες γιατί συνήθως έδιναν άδειες για 50 τμ +20 σκεπασμένη βεράντα εκείνη την εποχή εκτός και αν αναφέρεσαι στην συνολική επιφάνεια περιγράμματος)

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Ο φακελος δεν υπαρχει για να δω αν οντως ειναι 50+20!παντως στο σχεδιο μεσα στην αδεια δειχνει ενα κουτακι μονο!Επειδη και εμενα μου ειπαν 800ευρω αρα αυτο ειναι το σωστο!

Εχουν ολοκληρωσει και την β' φαση, καθως εχω επικυρωσει και την υπευθυνη δηλωση που γινοταν για την β'φαση και οτι ειχε προσκομιστει μεσα!

Αρα παω χωρις Ο.Α. και τους υπολοιπους συντελεστες δεν τους πειραζω!!!

Μηπως γνωριζεις αν γινεται να παω και κανω συμπληρωματικη δηλωση στο Ε9 και αλλαξω χρονολογια και βαλω πως και τα υπολοιπα τετραγωνικα ειναι πριν το 83?

Επισης καπου διαβασα πως για να αποδειξεις με αεροφωτογραφιες την παλαιοτητα απλως πρεπει να κανεις μια υπευθυνη δηλωση μαζι με την αεροφωτογραφια και να στην επικυρωσουν, δηλαδη αν εγω εχω ενα συγγενη σε κεπ και μου το επικυρωσει ειμαι καλυμενος?οεο?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου...!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Κατά την αυτοψία σου θα πρέπει να τσεκάρεις ότι όντως έχει εφαρμοστεί η δήλωση του Ν. 1337 και το συνημμένο τοπογραφικο-κάτοψη-τομή που απαιτούσε ο τότε Νόμος στη β΄φάση. Επίσης να πρέπει να ελεχθεί εαν έχει πληρωθεί το πρόστιμο. Αφού όλα συμφωνούν για το υπάρχον τότε δηλώνεις το αυθαίρετη προσθήκη καθ΄ υψος με συντελεστη 2, η οποία προφανώς είναι μεταγενέστερη του 1983 αφού τότε δεν είχε καν κατασκευαστεί. Αν δεν κάνω λάθος το Ε9 εφαρμόστηκε από το 95 (;) Δές αποδεικτικά παλαιότητας για τα 140 τμ. Λόγικα θα είσαι ανάμεσα στο 1983 και το 2003 (0.80 συντελεστης). Αυτά από μένα και πολύ μεγάλη προσοχή στα αυθαίρετα. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Kαλησπέρα, ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα ακίνητο στην Ανάβυσσο εκτός σχεδίου με άδεια λυομένου που έχει χτιστεί τελικά κανονικά και έξτρα 40τμ. Υπολογίζω όλα τα τμ ως υπέρβαση δόμησης (αυτό το γνωρίζω), βάζω όμως και υπέρβαση κάλυψης ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και στο άλλο ίδιο ερώτημά σου. Ναι βάζεις για τα extra.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ................έχω μια παρόμοια περίπτωση, άδεια λυομένου βιομπετον όπως αποδυκνύεται με το συμβόλαιο εκδοθείσα μεταξύ 1972 και 1974, δεν μπορούμε να υπολογίσουμε με ακρίβεια την ημερομηνία.

Το διαγραμμα κάλυψης και όλα τα σχέδια έχουν χαθεί, θα κάνω ανασύσταση φακέλου, και βάσει ποιών διατάξεων ισχύαν τότε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ανασύσταση φακέλου για ένταξη στον 4014.

Αφού έχεις το στέλεχος, φτιάχνεις νέα σχέδια και υποβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.