Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

Oλο και κάποια σχέση έχει.

Περιληπτικά ισχύουν 1) Στη φορολογία εισοδήματος η επιχορήγηση του ΟΑΕΔ στους νέους ελέυθερους επαγγελματίες (όπως περιγράφονται στο ν 1262/1982) δεν φορολογείται από 01/01/2003.

επιμένω πως δεν έχει σχέση

υπάρχουν ένα σορο προυποθέσεις για τον ΟΑΕΔ που δεν τις πληρούν όλοι οι νεοι ελέυθεροι επαγγελματίες

 

ασε που για να λάβεις πρέπει πρώτα να ξοδέψεις

----

το 2 δεν ξέρω τι είναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν παρω την επιδοτηση καλως, αν δεν την δικαιωμαι τοτε τι???

 

Δεν εχω ΚΑΜΙΑ ευνοικη μεταχειρηση...Αλλα και παλι δεν εχει να κανει με τη φορολογια...

 

Γτ και εγω που θα παρω την επιδοτηση και ο αλλος που δεν θα την παρει παλι το ιδιο θα φορολογηθουμε...

 

Ειναι σαν να μου λετε οτι "Ξερεις υπαρχει και το τζοκερ....Αν σου κατσει.."

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι, αν δεν υπάρχει διαχρονική πολιτική (σταθερή) κάποιοι θα είναι ευνοημένοι από την συγκυρία και κάποιοι άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν μας εξηγησες...

 

Τελικα υπαρχει παλιοτερη ευνολικη φορολογηση (πχ μεγαλυτερο αφορολογητο οριο) για εμας... Για οσους δεν εκαναν εναρξη το 2010 τελοσπαντων...

Link to comment
Share on other sites

Οχι!

 

Αλλά και να υπήρχε, εφόσον πλήρωσες τους φόρους σου για τις περασμένες χρονιές θα στο είχαν περάσει στο εκαθαριστικό σου. Ακόμα και να το ξεχασαν, πόσο εύκολο το κόβεις να σου επιστραφούν λεφτά απο περασμένες χρονιές? Εδω την επιστροφη του 2009 δεν έχουν επιστρεψει σε πολλούς...

 

 

Υγ. Πίστεψε με, εάν υπήρχε κάτι για το 2008 και μετά θα το είχα ανακαλύψει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δε λεω να παρω λεφτα απο περασμενες χρονιες...

 

Λεω αν πχ υπηρχε διαταξη "30000Ε για την πρωτη χρονια + 2 ακομα" και παλιοτερα...

 

Οποτε να με επαινε και μενα που ειμαι στην τριτη χρονια..

Τις περασμενες μπορει να μην το χρειαστηκα γτ ημουνα στο αφορολογητο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι!

 

Αλλά και να υπήρχε, εφόσον πλήρωσες τους φόρους σου για τις περασμένες χρονιές θα στο είχαν περάσει στο εκαθαριστικό σου. Ακόμα και να το ξεχασαν, πόσο εύκολο το κόβεις να σου επιστραφούν λεφτά απο περασμένες χρονιές? Εδω την επιστροφη του 2009 δεν έχουν επιστρεψει σε πολλούς...

 

 

Υγ. Πίστεψε με, εάν υπήρχε κάτι για το 2008 και μετά θα το είχα ανακαλύψει.... :)

 

 

 

Αν υπήρχε και δεν εφαρμόστηκε (πχ διαφορετική φορολογική κλίμακα) και αν με την εφαρμογή του προέκυπτε μικρότερη φορολογική επιβάρυνση θα μπορούσε να ζητήσει νέα εκκαθάριση εφόσον δεν είχε περαιώσει τη συγκεκριμένη χρονιά ή ήταν μέσα στο όριο της πενταετίας που απαιτείται για την παραγραφή των απαιτήσεων έναντι του δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.