Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

Σωτηρη....

 

Για οσους εκαναν εναρξη το 2010 και διακαιουνται 30000Ε αφορολογητο, τι αποδειξεις πρεπει να μαζεψουν????

 

 

 

1. Mε βάση το ν 3842/10 (άρθρο 1), το ελάχιστο ποσό αποδείξεων δαπανών, που απαιτείται να προσκομισθεί , ορίζεται με βάση το δηλούμενο καΙ φορολογούμενο σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα του φορολογουμένου .

2. Στον ίδιο νόμο στο άρθρο 69 εισάγονατι κίνητρα ανάπτυξης ως εξής : απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος τα κέρδη..... μέχρι 30.000 ευρώ.......

3. Λαμβανομένων υπόψιν των παραπάνω η απάντηση δεν είναι και τόσο προφανής. Το βλέπουμε και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι της γνώμης (εντελώς προσωπικής όμως) ότι οι αποδείξεις θα είναι ίδιες είτε απαλλάσσεσαι των 30000€ είτε όχι.

Βλέπω το δηλούμενο βγάζω το ποσό των απαιτούμενων αποδείξεων.

Αφαιρώ τις 30000 έχω το φορολογούμενο.

 

Άμα δεν τις μαζέψεις όλες.

Θα πληρώσεις το πέναλτι του 10% για το ποσό που υπολείπεται. Μπορεί δηλαδή να έχεις φόρο 0, αλλά λόγω υστέρησης 1000€ σε αποδείξεις να φας "πρόστιμο" 100€.

 

Άμα μαζέψεις παραπάνω.

Θα χαρείς το μπόνους του 10% έως του ποσού που θα επιστραφούν πλήρως οι προκαταβλητέοι και οι παρακρατήσεις.

Δηλαδή άμα δηλώσεις καθαρό 30000, έχεις ΦΕΜ 3000 (έξοδα μηδέν ε; κάτσαμε πάνω στον νόμο και δεν μαζεύαμε τιμολόγια από συνδετήρες, βενζίνες, χαρτιά κτλ) και έχεις 1000€ παραπάνω από το απαιτούμενο σε αποδείξεις, θα σου επιστραφούν τα 3000€. Όχι 3100€.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα εμμεσα εθιξες αλλο θεμα, το οποιο δεν το ειχα σκεφτει...

 

Οι απαιτουμενες αποδειξεις για να "χτιστει" το αφορολογητο αφιαρουνται απο το δηλουμενο εισοδημα????

 

πχ.

Εχω ακαθαριστο εισοδημα 25000Ε. Εξοδα 5000Ε. Δλδ φολογογητεο 20000Ε. Πρεπει να μαζεψω 3600Ε αποδειξεις... Αρα θα φορολογηθω για 20000-3600=16400Ε?????????

(νομιζω δεν ισχυει κατι τετοιο...Δεν υπολογιζονται ως εξοδα οι αποδειξεις αυτες..Γιαυτο και υπολογιζονται επι του φορολογητεου εισοδηματος..)

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι καταλαβαίνω ισχύει το εξής:

Έστω καθαρό εισόδημα 25.000 ευρώ και ελάχιστο ποσό αποδείξεων για κατοχύρωση αφορολόγητου 2.500 ευρώ. Έχω συγκεντρώσει ποσό αποδείξεων 3.000 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση φορολογούμαι ως εξής:

Υπολογισμός φορολογητέου εισοδήματος: 25.000-12.000=13.000 ευρώ

Ο φόρος θα υπολογιστεί βάσει της κλίμακας φορολογίας και επί του ποσού των 13.000 ευρώ. Έστω ότι υπολογίζεται στα 1200 ευρώ. Από αυτόν τον φόρο θα αφαιρεθεί ο ΦΕΜ που έχω πληρώσει και αν απομένει φόρος προς πληρωμή θα υποστεί έκπτωση 10% δεδομένου ότι έχω συγκεντρώσει περισσότερες αποδείξεις από τις αναγκαίες.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λες το εχουμε καταλαβει.... :smile:

 

Το θεμα ειναι στην περιπτωση που εχουμε αφορολογητο 30000Ε

1. Ποσες αποδειξεις πρεπει να μαζεψουμε για να πιασουμε το αφορολογητο αυτο..

2. Αν το ποσο των αποδειξεων αφαιτειται απο το φορολογητεο εισοδημα...

 

 

ΥΓ. Αν καποιος εχει φορολογητεο εισοδημα 25000Ε πρεπει να μαζεψει 5100Ε αποδειξεις και ΟΧΙ 2500Ε

Link to comment
Share on other sites

1. Εισόδημα: 30.000 ευρώ

6.000 ευρώ Χ0%=0 ευρώ εφόσον για τα πρώτα 6.000 ευρώ δεν απαιτούνται αποδείξεις σύμφωνα με την φορολογική κλίμακα

6.000 ευρώ Χ 10%= 600 ευρώ μέχρι να φτάσουμε στα 12.000 ευρώ εισόδημα αθροιστικά

18.000 ευρώ Χ 30%= 5.400 ευρώ για το υπόλοιπο ποσό μέχρι τα 30.000 ευρώ

Σύνολο 6.000 ευρώ.

2. Δεν αφαιρούνται από το φορολογητέο αλλά προκαλούν έκπτωση φόρου 10% όταν συγκεντρώσεις μεγαλύτερο ποσό από το απαιτούμενο για την κατοχύρωση του αφορολόγητου.

3. Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

1. Παλι το εκανες το λαθακι σου... ΑΝ εχεις μεχρι 6000Ε εισοδημα ΔΕΝ θες αποδειξεις...Αν εχεις απο 6001Ε-12000Ε θελεις 10%.....Δλδ 1200Ε...ΟΧΙ 600Ε....

 

2. Οκ

 

3. Τιποτα..

 

4. Οι αποδειξεις ειναι για να χτισεις το αφορολογητο των 12000Ε. Το ερωτημα μου ηταν σε περιπτωση που κανεις εναρξη το 2010 και εχεις αφορολογητο 30000Ε, ΑΝ αλλαζει κατι..

Link to comment
Share on other sites

1. Το διόρθωσα

2. Εφόσον έχεις 30.000 ευρώ αφορολόγητο και 30.000 ευρώ συνολικό εισόδημα δεν χρειάζονται αποδείξεις.

3. Αν έχεις 30.000 ευρώ αφορολόγητο και 60.000 ευρώ εισόδημα πιθανώς να απαιτούνται αποδείξεις για το ποσό από 30 έως 60 χιλιάδες ευρώ όχι όμως για χτίσιμο αφορολόγητου αλλά για επιπλέον έκπτωση από το φόρο.

4. Αν κάποιος κάνει έναρξη μέσα στο 2010 και έχει εισόδημα πλέον των 30.000 ευρώ να τον βρούμε να του κάνουμε άγαλμα στην Ομόνοια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.