Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσοι εχουν τις 42000 αφορολογητο χρειαζονται μονο 1200 σε αποδειξεις για αυτο το ποσο;Ρωταω για να δωσω στους γονεις μου τις πλεοναζουσες που εχω.

 

Αφού τσεκάρεις το 019, το αφορολόγητο σου γίνεται 42000 και χρειάζεσαι αποδείξεις 1200.

Σε περίπτωση που δεν τις προσκομίσεις, έχεις "πέναλτι" 120€.

Link to comment
Share on other sites

Τι παέι να πει ομοφωνία απόψεων ? Δηλαδή αν κάποιος διαφωνήσει δεν ισχύει ? Το αντίθετο αν συμφωνήσουν όλοι ισχύει ?

Πάντως πληροφοριακά ναι ισχύει γιατί προκύπτει από το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο κουραστικό να ζητάτε συνεχώς κάποιοι, ανάλυση, στοιχεία και "αποδείξεις" "από που προκύπτει το ένα" και "από που προκύπτει το άλλο" (δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτό, αλλά και σε καθαρά θέματα του κλάδου μας). Πολλές φορές η απάντηση σε κάτι γενικόλογο (γιατί μάλλον γενικόλογο είναι αυτό που θέτεις), υπάρχει μόνο κατόπιν έρευνας σε ένα πλήθος παραμέτρων το οποίο είναι αδύνατο να αναλύεται κάθε φορά που κάποιος θυμάται να το ζητήσει. Έχει αναλυθεί στο παρελθόν στα κατάλληλα θέματα του φόρουμ. Και εγώ προσωπικά έχω μπει στη διαδικασία αρκετές φορές να ψάχνω να ανοίγω και να ξανανοίγω ΦΕΚ και εγκυκλίους μόνο και μόνο για να παραθέτω ξανά και ξανά άρθρα και παραγράφους που ζητούνται από κάποιον "ουρανοκατέβατο" που μπήκε στη συζήτηση κατόπιν εορτής και δεν κάνει τον κόπο να ψάξει καν. Αποφάσισα να το κόψω γιατί κουράστηκα. Απάντησε ένας άνθρωπος ο οποίος δηλώνει στο ίνφο του "ΛΟΓΙΣΤΗΣ" και έχει κοντά 1000 μηνύματα πλέον στο φόρουμ. Νομίζω σαν τροφή για έρευνα (για όποιον έχει όρεξη να κάτσει να ερευνήσει τέτοιο ασήμαντο θέμα) είναι αρκετή αυτή η απάντηση. N. 3842/2010.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

με το την απαλλαγή από το φόρο εισοδήματος όμως ισχύει κανονικά, δηλαδή το αφορολόγητο παραμένει 30.000+ 9,000 (κάτω των 30 ετών )??

Η μονη επιβάρυνση θα είναι 3% * 39000 = 1.170 . (αλληλεγγύη)

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.