Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορείς Εκπαίδευσης Ενεργειακών Επιθεωρητών


gapidianak

Recommended Posts

Ανάλογα που είσαι μέλος, αριθμό μητρώου.

ΠΕ---ΤΕΕ,

ΤΕ----ΕΕΤΕΜ.

Αν δεν είσαι πουθενά είσαι αυτόνομος :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μένα,

 

να σας πω και να ρωτήσω ταυτοχρόνως....

μου είπαν σε έναν από του πολλούς φορείς που επικοινώνησα, πως πρέπει να αποδείξουμε την εμπειρία για κάθε τομέα ξεχωριστά (κτίριο, λέβητες και κλιματισμό

), είτε με τιμολόγια, είτε με στελέχη Ο.Α., είτε με βεβαιώσεις κλπ....

 

Το ξέρει κάποιος άλλος αυτό; Δηλαδή πως θα αποδείξω εμπειρία σε λέβητες και κλιματισμό;

Και η απόδειξη εμπειρίας λέει, θα ελέγχετε αφού δώσουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ (και επιτύχουμε φυσικά). Δηλαδή μπορεί να πληρώσουμε το 4ψήφιο ποσό που στοιχίζει η όλη διαδικασία, να έχουμε χάσει και το χρόνο και μετά μπορεί να μας απορρίψουν λόγω εμπειρίας;;;

Και από το ΤΕΕ εγώ δεν έχω ακόμη καμία σαφή απάντηση για την αξιολόγηση του τρόπου απόδειξης εμπειρίας....

 

Ξέρει κάποιος/α κάτι παραπάνω να μου πει, γιατί έχω απογοητευτεί λίγο... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάθατε τίποτα για τα σεμινάρια?

Έχει αρχίσει κανένας?

Έχουν πει τίποτα για τις εξετάσεις?

 

Εγώ απ'όσο ξέρω τα σεμινάρια θα αρχίσουν στις 20/02/2012, πήραν μία παράταση (ήταν να ξεκινήσουν 13/02) γιατί καθυστέρησε το ΤΕΕ στη διανομή του υλικού.

Και επιπλέον για την ώρα μπορούμε να δηλώσουμε μόνο για τα κτίρια στο υπουργείο.Για λέβητες και κλιματισμό όχι ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, εγώ έχω ξεκινήσει τα σεμινάρια αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω διετή αποδεδειγμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία...απλά πριν 2,5 χρόνια έκανα έναρξη επιτηδεύματος. Μου είχαν πει ότι αυτό αρκεί,δε ξέρω πως μπορώ να δείξω αποδεδειγμένη?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις 2ετη αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία, δεν έχεις το δικαίωμα να λάβεις μέρος στις εξετάσεις και συνεπώς να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής. Μπορείς βέβαια (αφού μπήκες στο "τρυπάκι") να τελειώσεις με τα σεμινάρια και όταν με το καλό συμπληρώσεις την απαιτούμενη εμπειρία να δώσεις εξετάσεις, χωρίς να χρειαστεί να παρακολουθήσεις εκ νέου σεμινάρια....

Εν συντομία

  • Η 2ετής εμπειρία δεν τεκμηριώνεται από το χρόνο κτήσης του διπλώματος ή πτυχίου ή την απόκτηση Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος, αλλά πρέπει να αποδεικνύεται σαφώς εμπειρία που αφορά αποκλειστικά σε θέματα μελέτης ή/και επίβλεψης ή/και κατασκευής κτιρίων ή/και συστημάτων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων ή/και ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων και ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων ή/και ενεργειακών επιθεωρήσεων. Εμπειρία επί άλλων αντικειμένων δεν προσμετρείται.

2. Η εμπειρία αποδεικνύεται με σχετικές βεβαιώσεις, όπως Δελτία Παροχής Υπηρεσιών, αντίγραφα στελεχών Οικοδομικών Αδειών, βεβαιώσεις του φορέα απασχόλησης συνοδευόμενη από βεβαιώσεις του φορέα ασφάλισης

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μια ερωτησούλα......

 

Έκανα λοιπόν τα σεμινάρια για τα κτήρια και πήρα και ΚΑΣ...... (Διευκρινίζω ότι δεν είμαι προσωρινός).

 

Σήμερα συνδέθηκα στο buildingcert και έχει ένδειξη : Επιτυχής εξέταση.

 

Στο φορέα εκπαίδευσης έχει τα στοιχεία του ΚΕΚ που πήγα καθώς και ημερομηνίες έναρξης και λήξης της εκπαίδευσης.

 

Καλά ως εδώ.

 

Δίπλα γράφει: Ημερομηνία έναρξης ισχύος κωδικών και λήξης κωδικών (08/10/2012 και 22/10/2012) αντίστοιχα.

 

Και το ερώτημα είναι το εξής: Ποιους κωδικούς εννοεί ο ποιητής;;;;;; Αυτούς του buildingcert;;;; Και γιατί να λήξουν στις 22/10/2012;;;; Έτσι και αλλιώς δεν είμαι προσωρινός επιθεωρητής.

 

Όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.