Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στη ρύθμιση αυθαιρέτων του Ν.4014/11 ως 14/9/2012


ΟΩΝ

Recommended Posts

ΕΤΑ=112,5 πλέον

 

Κοίταξε λίγο και την απαλλαγή:

Θέλει άτυπη δωρεά της αμοιβης σου (στη ΔΟΥ)

Στη συνέχεια ενέργειες στο ΤΕΕ και κατάθεση επι τόπου της εισφοράς υπέρ ΤΕΕ

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κοιτάξει και αυτό με την απαλλαγή αλλά μου είπαν ότι λόγω γραφειοκρατιάς θα τα φάω σε βενζίνες. Οπότε θα προτιμήσω να βάλλω μια χαμηλή αμοιβή. Κάτι ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι θα ήθελα να έχω όσο το δυνατό γρηγορότερα τη βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας στα χέρια μου (για να ζητηθεί ρεύμα για την οικοδομή). Μπορώ να προχωρήσω τη διαδικασία και να φτάσω στην οριστική υποβολή, ακόμα και αν εκρεμμούν π.χ τα σχέδια να κατατεθούν ηλεκτρονικά ? Και σε ότι αφορά την πολεοδομία, πρέπει να κατατεθεί ο φάκελος και να προχωράει η διαδικασία παράλληλα ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις στην κατοχή σου τα πάντα και θα τα ανεβάσεις και να κάνεις οριστική υποβολή.

 

Για την απαλλαγη κανένας κόπος. 1 φορά στη ΔΟΥ και 1 στο ΤΕΕ και τέλος. Το έχω κάνει πρόσφατα για ανέγερση - έυκολο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα αναφέρεται σε "παράταση", ... να άλλη μία, αυτή τη φορά για τη β' φάση, που πάει πλέον 30.09.2012...

Δείτε κι εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/28386-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%AD/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι μου έτυχε μια περίπτωση υπαγωγής στον 4014...

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον νόμο και θα ήθελα να με ενημερώσετε αν μπορώ να ξεκινήσω τώρα τη διαδικασία ή έχει λήξει η προθεσμία. Από ότι διάβασα λίγο παραπάνω συμπέρανα ότι δεν έχει λήξει αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

1.Δεν την καταθέτεις πουθενά.Την έχεις μέχρι νεωτέρας.

2. Οχι .Μπορείς να βάλεις και μικρότερη αλλά μπορείς να πάρεις και απαλλαγή από το ΤΕΕ λόγω συγγένειας.

3 Το Α/Α μπαίνει υποχρεωτικά όταν θέλουμε να κάνουμε οριστική υπαγωγή.Δεν ζητειται νωρίτερα

 

Μπορείς σε παρακαλώ να με κατατοπίσεις που αναφέρεται ότι το Α/Α έργου μπαίνει υποχρεωτικά μόνο όταν θέλουμε να κάνουμε οριστική υπαγωγή;

Δηλαδή αν το συμπληρώσεις αυτόματα θα πας για οριστική υπαγωγή;Όταν έχεις άδεια νομιμοποίησης & την καταθέσεις μετά από 3 χρόνια, θα συμπληρώσεις το Α/Α έργου μετά από 3 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί στην νομοθεσία και στην μετάφραση.

Έχω βγάλει παράβολο πριν από 10 ημέρες. Αύριο θα το πληρώσει και κάνω την προσωρινή υποβολή.

Την 1η δόση πρέπει να την πληρώσει ένα μήνα μετά την ημερομηνία της προσωρινής υποβολής.

Σωστά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.