Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Το γκαράζ, εμφαίνεται στην οικοδομική άδεια, είχε μετρήσει στο Σ.Δ.; Αν όχι και όχι αφορά Υ.Δ.Κ.Χ.. Αν ναι και όχι αντιστοίχως σύμφωνα με την εγκύκλιο 13 και την Ε/Α Η4 είναι υπέρβαση δόμησης Β.Χ. έστω και αν έγινε κατοικία. Δυνάμει της εγκυκλίου. εφόσον υπάρχει άδεια στο ακίνητο, επιλέγεται η χρήση της αδείας του αυθαίρετου χώρου, ( το γκαράζ είναι Β.Χ.) και δυνάμει της Ε.Α δεν είναι αλλαγή χρήσης. Νομίζω πως η διαδικασία είναι αυτή και νόμιμη αν και η Λεμπέση λέει Υ.Δ.Κ.Χ.. Την σκάλα θα την έβαζα σαν Υ.Δ. Β. Χ. και το ποιο σημαντικό το υπόγειο κατά τη γνώμη μου πρέπει μα μετρήσει στο συντελεστή εφόσον είναι ξεμπαζωμένο, ως Β.Χ εφόσον συνεχίζει να είναι και χωρίς υπέρβαση ύψους εφόσον καταλογιστεί το ξεμπάζωμα με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το γκαράζ είναι όντως στην άδεια και έχει μετρήσει ως κάλυψη. Θεωρητικά οκ για τη σκάλα να τη βάλω Υ.Δ.Β.Χ.αλλά την αποθήκη γιατί; Δεν ισχύει ότι αν έχει παραμείνει αποθήκη και είναι μπαζωμένο τελείως από 2 μεριές και με κλίση από 3η μεριά τότε μόνο αναλυτικός;

 

Υποθέτω πως αναφέρεσαι στη διάταξη περι μέγιστης κλισης εδάφους 35% στη θέση του κτίσματος (για τα εκτός σχεδίου), οπότε το υπόγειο που δεν θα μετρούσε στο ΣΔ θα ήταν το 20% της επιτρεπόμενης δόμησης?

Το υπόγειο είνα ι> 50% της δόμησης του κτιρίου, αλλά ο προηγούμενος μηχανικός δεν παρουσίασε την πραγματική κλίση, οπότε έβαλα και γω ότι όλο το οικόπεδο ξεμπα΄ζθηκε και δεν διαμορφώθηκε ποτέ σωστά. Εξάλλου η άδειά τους έχει και πισίνα που δεν έκαναν ποτέ οπότε δικαιολογείται και το τόσο σκάψιμο από μπροστά.

Γνώμες;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ότι αν έχει παραμείνει αποθήκη και είναι μπαζωμένο τελείως από 2 μεριές και με κλίση από 3η μεριά τότε μόνο αναλυτικός;

Από ποια διάταξη προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

littlejulie

 

Το υπόγειο, το οποίο ήταν στην οικοδομική άδεια ως βοηθητικής χρήσης χώρος (αποθήκη), ξεμπαζώθηκε από 2 πλευρές και παραμένει αποθήκη.

Αν η στάθμη εκσκαφής έχει τηρηθεί και η οροφή του δεν υπερβαίνει το ύψος 0.80 από τις πλευρές που έχουν διαμορφωθεί, θεωρώ πως η μόνη παράβαση είναι η επιχωμάτωση που δεν πραγματοποιήθηκε (δηλαδή αναλυτικός).

Αν δεν τηρούνται τα παραπάνω τότε ΥΔ.Β.Χ και υπέρβαση ύψους.

Το ισόγειο γκαράζ (το οποίο είχε προσμετρήσει στην κάλυψη) σήμερα είναι κατοικία, άρα εκτιμώ ότι δεν έχει εφαρμογή η Β-27 στην οπόια αναφέρεται η εφαρμογή μειωτικού συντελεστή όταν το ισόγειο έχει βοηθητική χρήση (π΄χ γκαράζ) διότι σήμερα έχει απωλέσει την βοηθητική του χρήση.Κατά τη γνώμη μου αποτελεί Υ.Δ.Κ.Χ. Για την σκάλα ο προβληματισμός είναι αυτός που σ ανέφερα σε προηγούμενο ποστ. Δηλαδή, ή θα θεωρήσεις μέρος της επιχωμάτωσης που δεν πραγματοποιήθηκε και θα το εντάξεις στην ίδια αναλυτική προμέτρηση, ή θα θεωρήσεις υπέρβαση δόμησης-κάλυψης λόγω σκάλας.

Τείνω όμως προς τον αναλυτικό, δίοτι μας ανέφερες πως στη ίδια ακριβώς θέση ήταν η μπαζωμένη σκάλα με μια μικρή διαφορά μερικών σκαλοπατιών σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε συγνώμη αλλά αν διώροφη κατοικία με υπόγειο ξεμπαζώθηκε και έχει γίνει τριώροφη με ισόγεια αποθήκη πληρώνει 500 ευρώ;

Από ποια διάταξη προκύπτει αυτό;

 

Το γκαράζ αν είναι όμορο με χώρο κύριας χρήσης κατοικίας μπορεί να δηλωθεί ως Υ.Δ.Β.Χ. νόμιμα ως ανωτέρω.

Αν είναι αυτοτελής χώρος συμφωνώ απόλυτα Υ.Δ.Κ.Χ..

 

Τη σκάλα αν την καταλογίσεις με Υ.Δ.Β.Χ. και πιο οικονομικά βγαίνει συνήθως και πιο σωστά είναι σύμφωνα με την εγκύκλιο 13 καθότι αντιστοιχεί σε επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Από ποια διάταξη προκύπτει αυτό;

http://www.michanikos.gr/topic/29411-o%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD/

"β. δεν έχει τηρηθεί η στάθμη τελικά δισμορφωμένου εδάφους (ξεμπάζωμα)

i παραμένει αποθήκη ->Κατ 13"

δεν ισχύει αυτο;

Η παράβασή του είναι η μη ολοκλήρωση του περιμετρικού επιχώματος το οποίο είναι παραβαση κατ.13

Σχετικά παραδείγματρα στην Εγκύκλιο 13.

Επίσης στην Β25 όπου απαντώντας σε άλλο ερώτημα αναφέρει ότι η μη ολοκλήρωση περ.χώρου είναι παράβαση κατ.13

Στην Η4 λέει ότι το πρόστιμο υπέρβασης δόμησης ΒΧ μπαίνει λόγω της μετατροπής του υπογείου από ΒΧ σε ΚΧ αλλά εγώ δεν έχω μετατροπή

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τι να πω... Σχεδόν με πείθεις είναι γεγονός αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό καθότι αυτά που λες δυστυχώς προκύπτουν εξ' αντιδιαστολής των δύο Ε/Α.

Κατά τη γνώμη μου υπόγειος χώρος για να μη μετρά στο Σ.Δ. πρέπει ταυτοχρόνως να συντρέχουν οι εξής λόγοι :

1.) Να ευρίσκεται απ'ο 1,50 m και κάτω από την οριστική στάθμη εδάφους.

2.) Να έχει βοηθητική χρήση.

3.) Το εσωτερικό ελεύθερο ύψος να είναι κάτω από 3 m.

Διαφορετικά συντρέχουν λόγοι υπέρβασης δόμησης. Χρίζει διευκρίνησης το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χριστόφορε καλό νυχτοπούλι είσαι και του λόγου σου.

Συμφωνώ με littlejulie.

Έχω αποφασίσει να σταματάω στην παράβαση που βρίσκω, χωρίς να ελέγχω "παρενέργειες".

Δε μιλάμε για ΝΟΚ.

Μιλάμε για τον 4014 και τον αντιμετωπιζούμε ως ένα εργαλείο υπολογισμού προστίμων.

Το αν το υπόγειο αυτό, σε περίπτωση νομιμοποίησης θα έπρεπε να μετρήσει στον συντελεστή, είναι ένα άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό το ομολόγησα. Είναι όμως αρκετό. Λες πως καταλογίζεις κατά 4014 και όχι κατά ΝΟΚ, τα έχουμε ξαναπεί δεκάδες φορές, συμφωνώ.

Βεβαίωση νομιμότητας με ποιες διατάξεις δίνεις; Όταν ζητηθεί δε μπορεί ο/η συνάδελφος να μη τη χορηγήσει, θα βεβαιώνει δε πως στο ακίνητο που το διώροφο που έγινε τριώροφο δεν υπάρχει υπάρχει υπέρβαση δόμησης και όλα είναι σύννομα δυνάμει της τακτοποίησης της εκχωμάτωσης. Δε θα ένιωθα πολύ άνετα σ΄αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τι να πω... Σχεδόν με πείθεις είναι γεγονός αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετό καθότι αυτά που λες δυστυχώς προκύπτουν εξ' αντιδιαστολής των δύο Ε/Α.

Κατά τη γνώμη μου υπόγειος χώρος για να μη μετρά στο Σ.Δ. πρέπει ταυτοχρόνως να συντρέχουν οι εξής λόγοι :

1.) Να ευρίσκεται απ'ο 1,50 m και κάτω από την οριστική στάθμη εδάφους.

2.) Να έχει βοηθητική χρήση.

3.) Το εσωτερικό ελεύθερο ύψος να είναι κάτω από 3 m.

Διαφορετικά συντρέχουν λόγοι υπέρβασης δόμησης. Χρίζει διευκρίνησης το θέμα.

 

1)Η οροφή του υπογείου είναι κάτω του 1,5 αλλά πάνω του 0,8 - αλλά ο εξωτερικός χώρος δεν έχει διαμορφωθεί

2)Έχει βοηθητική χρήση - μάλιστα είναι ακόμα μπετά εσωτερικά

3)Το ελεύθερο ύψος είναι 2,8

Από μπροστά είναι όλο έξω με 2 μπαλκονόπορτες στη θέση των παραθύρων αλλά αν συγκρίνεις με το όμορο - στο ίδιο οικόπεδο φαίνεται ξεμπαζωμένο του πελάτη μου και μάλιστα πιο χαμηλά απο του γείτονα η τοποθέτηση του κτιρίου - ενώ στα σχέδια είναι στο ίδιο ύψος. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν είναι 0,8 από πίσω αλλά 1,2 αν και χαλίκι. Να τους έβαζα να το κάνουν 0,8;

 

Χριστόφορε καλό νυχτοπούλι είσαι και του λόγου σου.

Συμφωνώ με littlejulie.

Έχω αποφασίσει να σταματάω στην παράβαση που βρίσκω, χωρίς να ελέγχω "παρενέργειες".

Δε μιλάμε για ΝΟΚ.

Μιλάμε για τον 4014 και τον αντιμετωπιζούμε ως ένα εργαλείο υπολογισμού προστίμων.

Το αν το υπόγειο αυτό, σε περίπτωση νομιμοποίησης θα έπρεπε να μετρήσει στον συντελεστή, είναι ένα άλλο θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να τους βάλουν να πληρώσουν μετά για υπέρβαση αν βγει τέτοια διεκρίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.