Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Σου εξήγησα παραπάνω. Το στηρίζω στην θ4 Ε/Α. 

Γιατί σ' απασχολεί τόσο πολύ το θέμα; 
Πόσα τ.μ. είναι; 
Αν σου ζητηθεί βεβαίωση νομιμότητας για το ακίνητο μόνο κατ' αυτό τον τρόπο θα είσαι καλυμμένη, Υ.Δ.Β.Χ..
Τη γνώμη μου λέω πάντα... 
Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ πολύ, εννοείται τη γνώμη μας λέμε εδώ. Απλά άλλο είναι να δηλώσω 5 τ.μ. άλλο να δηλώσω 10 τ.μ....Και έχω αναλάβει 3 ιδιοκτησίες με την ίδια αυθαιρεσία.  Επιπλέον με απασχολεί οτιδήποτε βάζω την υπογραφή μου. Αν έχω στο αρχείο μου έγγραφα, νόμους κι εγκυκλίους που να δικαιολογούν τον τρόπο που αντιμετωπίζω τα αυθαίρετα νιώθω πολύ καλύτερα...γι αυτό και ρωτάω αν γίνεται να βάλω μόνο τα τετραγωνικά της τουαλέτας ή και του διαδρόμου. Τέλος πάντων, μάλλον δεν το έχει κάποιος υπόψιν του οπότε θα το αφήσω κι εγώ όπως το έχω δηλώσει με όλα τα τετραγωνικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

ΟΑ 1972 Ισόγειο κατάστημα μεθ' υπογείου.

Ιδιο εμβαδόν, και το υπόγειο υπολογισμένο στον συντελεστή δόμησης.

Διαμπερές κεκλιμένο οικόπεδο και η τομή της άδειας το δείχνει ξεμπαζωμένο προς τον χαμηλώτερο δρόμο.

Στο υπόγειο δεν περιγράφεται η χρήση του.

(τώρα τα ανακάλυψα όλα αυτά βάσει μιας αναθεώρησης της άδειας)

 

1.Το μισό υπόγειο είναι κατοικία.

Πως υπολογίζω πλέον το πρόστιμο; Εχω συντελεστή ΥΔ;

 

2.Κατασκευάστηκαν 2 υπόγειες αποθήκες εντός της απόστασης Δ , κολλάνε στα πλαινά όρια,και ευρίσκονται κάτω από τις σκάλες-πλατύσκαλα που οδηγούν στο πίσω μέρος του οικοπέδου.

Γίνεται νομιμοποιήση με το άρθρο 26 και έκδοση ΟΑ; η μόνο τακτοποιήση;

Link to comment
Share on other sites

1. Στα σχέδια (κατόψεις)  δεν υπάρχουν βοηθητικά στοιχεία για να φανεί ποια είναι η χρήση του υπογείου? Υπήρχε ένωση με το ισόγειο κατάστημα με εσωτερική σκάλα? Είναι φανερό από τα σχέδια ότι δεν ήταν το υπόγειο κατοικία?

Αν πουθενα δε φαίνεται η χρήση του υπογείου να είναι κατοικία τότε αφού αλλάζει τώρα σε τέτοια χρήση και αφού από την αρχή μέτραγε στη δόμηση το υπόγειο θα είναι κατα τη γνώμη μου αλλαγή χρήσης χωρίς υπέρβαση δόμησης δηλ <50% με συντελεστή 1.Ομως ίσως εδώ να έπρεπε να δηλωθεί με ΝΑΙ η αλλαή χρήσης πράγμα που θα αυξήσει πολύ το πρόστμο.Θέλει μάλλον ψάξιμο η παλιά άδεια για να βρεθούν βοηθητικά στοιχεία για να μειωθεί το πρόστιμο.

 

2. δε νομίζω να είναι σε ισ΄χυ τώρα το άρθρο 26. Αν είσαι ήδη μέσα στο νόμο κατι μπορεί να γίνει.Να νομιμοποιηθούν οι υπόγειες αποθήκες χωρίς όροφο από πάνω μάλλον θα πρέπει να τσεκάρεις υπόλοιπο σ.δ. και κάλυψης.Αυτά επειδή αναφέρεις οικόπεδο άρα εντος οικισμού-σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

1.Στα σχέδια υπήρχε κλιμακοστάσιο αλλά δεν κατασκευάστηκε,συνδέεται όμως με ασανσέρ με τους υπερκείμενους ορόφους που είναι κατοικίες.

Στην δόμηση προσμετρήθηκε σε μεταγενέστερη αναθεώρηση υπογείου,χωρίς να καθορίζεται η χρήση του.

 

2.Ειμαι ήδη στον 4014 και έχω και υπόλοιπο δόμησης και κάλυψης

 

 

Μανώλη αυτό ισχύει; Με βοηθάει στην έκδοση άδειας των υπογείων;;

 

Από ΝΟΚ

Η επέκταση υπογείου:

i. Σε οικόπεδα μέχρι 300 τ.μ. γίνεται έως τα όρια του οικοπέδου και δίδεται η δυνατότητα εξαγοράς

των υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης που δεν καλύπτονται.

ii. Σε οικόπεδα από 300 τ.μ. έως και 600 τ.μ. γίνεται μέχρι το 50% του υποχρεωτικώς ακαλύπτου και

δίδεται η δυνατότητα εξαγοράς του 30% των υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης. Σε περίπτωση

που στα οικόπεδα αυτά δεν εξασφαλίζονται από τη μελέτη οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης

στον πρώτο υπόγειο όροφο, μπορεί να επεκτείνονται όλοι οι υπόγειοι όροφοι έως και 80% του

υποχρεωτικώς ακαλύπτου χώρου. Στην περίπτωση αυτή, επιτρέπεται η εξαγορά των θέσεων

στάθμευσης που δεν εξασφαλίζονται από τη μελέτη, σε ποσοστό έως και 15% του συνόλου των

απαιτουμένων θέσεων.

iii. Σε οικόπεδα εμβαδού άνω των 600 τ.μ. επιτρέπεται επέκταση των υπογείων έξω από το

περίγραμμα της κάλυψης του κτιρίου σε ποσοστό έως και 50% του υποχρεωτικώς ακαλύπτου

χώρου. Στην περίπτωση αυτή, δεν επιτρέπεται εξαγορά θέσεων στάθμευσης.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

1.Δεν είχα καταλάβει ότι υπήρχαν και άλλοι όροφοι από πάνω από το ισόγειο κατάστημα.Λογικά λοιπόν δεν χρειάζεται να μπει ο συντελεστής αλλαγής χρήσης του υπογείου (1,4) ώστε να αυξηθεί το πρόστιμο.Αυτό βέβαια θα ο σιγουρέψουμε αν ανακαλύψουμε τη χρήση του υπογείου που μέτρησε στη δόμηση.Πάντως και να μην  τη μάθεις ποτέ εσύ μη βάλεις το συντελεστή αυτό.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να νομιμοποιήσουμε με το ΝΟΚ γιατί πολλές ευεργετικές διατάξεις του θα αφαιρούσαν πολλά από τα πρόστιμα.(κλιμακοστάσια, σοφιτες, πατάρια....)

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος που δεν ανέφερα 2 μεταγενάστερες άδειες κατοικιών.

 

Anyway,η αναθεώρηση όπου προσμετρήθηκε η δόμηση στο υπόγειο .έγινε το 1984 με ένα απλό διάγραμμα κάλυψης, χωρίς να αναφέρει χρήση.

 

3.Αδεια προσθήκης υπογείου εκτός περιγράμματος μπορώ να εκδόσω;;

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια προσθήκης που ρωτάς είναι γι άλλη περίπτωση? Γιατί εδώ έχουμε υφιστάμενα τα υπόγεια εκτός περιγράμματος.Πάντως ότι είναι εκτός περιγράμματος μετράει σε δόμηση και κάλυψη εκτός από τις περιπτώσεις του ΝΟΚ που θέλουν λιγο ψάξιμο

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κτίριο αφορά, και το σκέπτομαι σαν έσχατη λύση για να καλύψω μια ξεμπαζωμένη πλευρά του κυρίως υπογείου, και παράλληλα θα μου δώσει σωστή αφετηρία μέτρησης υψών για τον υπολογισμό της (δ).

Εχω ένα θέμα με την δ για κάποιες υπερβάσεις στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.