Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Πιστεύω πως ναι...

 

 

...πιστευω  να ειναι και μοναδικος ιδιοκτητης...

 

καλημερα ιασονα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...και απο "πανω" τί υπαρχει???

και σε ποιον ανηκει  ???

 

το ερωτω γιατι , αν εχεις άλλα διαμερισματα διαφορετικων ιδιοκτητων,

τοτε εχεις προεκτεινει το υπογειο κατω απο τον κοινοχρηστο ακαλυπτο.

 

Αρα να δεις αν στην κατοψη του συμβολαιου  αγορας του υπογειου "περιεχεται" και  η αυθαίρετη επεκταση...

Αν περιεχεται το τακτοποιούν μονοι τους...

 

άλλως θα χρειαστεις συναίνεση  των υπόλοιπων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θα ήθελα να ξαναρωτήσω κάτι που παλαιότερα δεν μου είχε δοθεί απάντηση....παραθέτω ακριβώς αυτά που είχα γραψει και τότε:

««Έχω την εξής περίπτωση η οποία κατά τη γνώμη μου πάει σίγουρα με αναλυτικό αλλά ο πελάτης που που πήγε στο ΥΠΕΚΑ....του είπαν ότι είναι υπέρβαση δόμησης. Λοιπόν είναι ένα διώροφο εκτός σχεδίου με ο.α. το οποίο λόγω κλίσης είναι ο κάτω όροφος ισόγειο από τη μία πλευρά κ υπόγειο από την άλλη σύμφωνα με την άδεια και οπότε το μισό υπόγειο που δηλωνόταν αποθήκη δε μετρούσε στο συντελεστή ενώ το άλλο μισό που ήταν ισόγειο κ κύριοι χώροι μετρούσε. Η παράβαση είναι ότι κάτω από την εσωτερική σκάλα του "υπογείου" ο πελάτης μου έκανε ένα συμπληρωματικό W.C.. Τι γνώμη έχετε?

Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με εγκύκλιο: η κατασκευή w.c. στο υπόγειο για εξυπηρέτηση συμπληρωματικών λειτουργιών, δεν προσμετράται στο Σ.Δ. (όπως εδώ που είναι το 2ο μπάνιο στην κατοικία.
Αντίστοιχα άλλη εγκύκλιος λέει: Αν αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της κατοικίας τότε κατασκευάζεται w.c. στο υπόγειο αλλά μετράει στο Σ.Δ. και το κλιμακοστάσιο και ο διάδρομος προσπέλασης αυτού.
Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι δεν είναι Υ.Δ. και άρα μπαίνει με αναλυτικό.»»

Θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε μία γνώμη...ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δε νομίζω πως έχεις δίκιο. Οι οδηγίες που αναφέρεις αφενός μεν είναι σωστές αφετέρου δε δεν θα έπρεπε να σ' απασχολούν κατά τον υπολογισμό. Αυτό γιατί...

 

Δυνάμει της Ε/Α θ4 διαπιστώνονται οι υπερβάσεις σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. και όχι με τους όρους δόμησης. 

 

Αυτό σημαίνει πως πρώτον έχεις υπέρβαση και δεύτερον έχεις ένα χώρο που αντιστοιχεί σε επιφάνεια και είναι βοηθητικός δυνάμει του κτιριοδομικού, χωρίς να έχεις υπέρβαση στη  κάλυψη φυσικά.   

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=JR857v0HvDs%3d&tabid=762&language=el-GR

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι συγκρίνω με τους όρους δόμησης απλά δεν είμαι σίγουρη για το πως θα υπολογίσω το πρόστιμο. Με αναλυτικό ή με Υ.Δ.Β.Χ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.