Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Β. Παραδείγματα μη νόμιμων κατασκευών ΕΝΤΟΣ σχεδίου ή οικισμού περιοχή.

 

Παράδειγμα 2. 

Α κατοικία με οικοδομική άδεια 120 τ.μ. (με μέγιστη αξιοποίηση του επιτρεπόμενου ΣΔ) και ξεμπαζωμένο υπόγειο 80 τ.μ. (που δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια), σε ΤΖ 1500 Ε

 

Ειδικό πρόστιμο:

 

α. Για το υπόγειο :80Χ1500Χ0,15Χ0,4 Χ1,3=9360Ε

β. Για το ξεμπάζωμα : κτ.λ

 

Σύνολο κ.τ.λ

 

Δεν θυμάμαι αυτό το παράδειγμα αν εκδόθηκε μαζί με την εγκύκλιο 13. 

 

Ψάξτο. Όπως και να έχει σε αυτό το παράδειγμα για υπόγειο που δεν υπάρχει στην άδεια δεν βάζει συντελεστή 0,5, αν και είναι σε υπόγεια στάθμη αφού βάζει ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά για υπόγεια που υπάρχουν στην άδεια. Εάν δεν υπάρχουν στην άδεια σύμφωνα με το παράδειγμα εάν είναι ξεμπαζωμένα δεν παίρνουν το 0,5. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως με μεταγενέστερη εγκύκλιο διευκρινίζεται ότι οι χώροι που παραμένουν σε υπόγεια στάθμη παίρνουν τον μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Να είναι μπαζωμένοι όμως σε σχέση με το φυσικό ή τελικά διαμορφωμένο έδαφος. Και να μην φαίνονται στην οικ. άδεια φυσικά. 

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις. Καλύτερα ο πελάτης να πληρώνει λίγο περισσότερο και να γλυτώνει από μελλοντικές σκοτούρες παρά το αντίθετο. Σκέψου. Δουλεύεις για τον πελάτη αν κοιτάξεις να του γλιτώσεις πρόστιμο και να τα πληρώσει πενταπλά στο μέλλον ή αν πληρώσει λίγο περισσότερο σήμερα και να έχει ήσυχο το κεφάλι του. Σε τυχόν γκρίνιες πελατών αν τους εξηγήσουμε ήρεμα από τι φασαρίες τους γλιτώνουμε και θα τα πληρώσουν με ΄΄χαρά΄΄ και νομίζω θα το εκτιμήσουν κιόλας. Αν όχι σήμερα αύριο όταν θα βλέπουν και θα ακούν τι γίνεται τριγύρω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου..

Σε μονοκατοικία με άδεια οικοδομής για ισόγειο κατασκευάστηκε εντός περιγράμματος του ισογείου αυθαίρετος υπόγειος  χώρος.

 Η οροφή του υπογείου δεν υπερβαίνει πουθενά το +1,5 μ από τη στάθμη του εδάφους, το καθαρό εσωτερικό ύψος είναι σε ένα τμημα 2μ και σε ενα άλλο 2,55 μ ενώ η χρήση του είναι βοηθητική (αποθήκες-λεβητοστάσιο).

  Για τον υπολογισμό του προστίμου έλαβα όλο το υπόγειο με συντελεστή 0,5 και υπέρβαση ύψους αφού ανυψώθηκε όλη η κατοικία. Το γεγονός που με προβληματίζει είναι η ύπαρξη w.c. στο τμήμα που έχει 2,55 μ ύψος. Μήπως θα έπρεπε λόγω του w.c. να δηλώσω το κομμάτι αυτό ως Κ.Χ. ? ή να γράψω στην τεχν .έκθεση πως πρόκειται για χώρο Κ.Χ. που μόνο για το πρόστιμο θεωρήθηκε Β.Χ.?  Στην πράξη ο χώρος είναι εσωτερικά κενός εντελώς ..στα μπετά που λένε....

Να σημειώσω πως η άδεια είναι προ του 83. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

To WC είναι ούτως ή άλλως χώρος βοηθητικής χρήσης. Κατά τα άλλα γνώμη μου είναι πως καλά έπραξες. Για το ΚΧ για το WC γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την ίδια άποψη συμμερίζομαι..δεν είναι λουτρό με ντουζιέρα κτλ. Άρα όλο το υπόγειο το λαμβάνω για το πρόστιμο όπως το είχα Β.Χ. με συντελεστή 0,5..

Απλά με μπέρδεψε το γεγονός σχετικά με το ύψος που είναι > 2,40 μ ..και σκέφτηκα (κατα Λεμπέση) μήπως ο χώρος αυτόματα χρειάζεται να δηλωθει Κ.Χ. 

  Φαντάζομαι στα υπόγεια μας ενδιαφέρει η οροφή τους να μην υπερβαίνει το 1,5 μ ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.