Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία ή ψιλή κυριότητα?


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλήμέρα.

Έχω την παρακάτω περίπτωση και θα ήθελα την γνώμη σας.

Δυόροφο κτίριο κατοικιών με υπόγειο σύμφωνα με την ΟΑ.

Στο υπόγειο υπάρχουν δύο ανεξάρτητες αποθήκες. Στο ισόγειο μία ανεξάρτητη κατοικία και μία ανεξάρτητη κατοικία στον όροφο.

Οι αυθαιρεσίες που έχουν γίνει είναι ότι οι αποθήκες του υπογείου έχουν αλλάξει χρήση και έχουν γίνει κατοικίες όπως επίσης ότι και το υπόγειο έχει υπερηψωθεί σε σχέση με την ΟΑ και έχει γίνει ισόγειο.

Όσον αφορά την αλλαγή χρήσης του υπογείου βρίσκεται σε διαδικασία τακτοποίησης με τον 3843 (δόσεις).

Η υπερήψωση πρέπει να πάει με τον 4014.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ την διαδικασία του 3843 την κάνει ο πατέρας ο οποίος είναι ο επικαρπωτής (κακώς αλλά αφού δεν προσκομιζόταν συμβόλαια ......) την υπερύψωση (4014) πρέπει να την κάνουν

τα δύο παιδιά του που έχουν την ψιλή κυριότητα (ένα σε κάθε αποθήκη του υπογείου).

Σύμφωνα με τα παραπάνω μπορεί να γίνει συμψηφισμός των προστίμων που έχουν ήδη πληρωθεί με τον 3843?

Ρωτάω διότι η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και είναι άδικο αφού η τακτοποίηση γίνεται για το ακίνητο, το οποίο είναι το ίδιο, και όχι για τον ιδιοκτήτη.

Συγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να γίνει συμψηφισμός.

Τα πρόστιμα αφορούν στο ακίνητο, κι όχι στους "δηλωμένους" ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε αυτή την περίπτωση η αίτηση στον 4014 πρέπει να γίνει στο όνομα του επικαρπωτή με συναίνεση ττων ψιλών κύριων (παιδιών)?

Γιατί αν πρέπει να γίνει από τα παιδιά τότε πρέπει να γίνουν δύο αιτήσεις αφού πρόκειται για ανεξάρτητες ιδιοκτησίες και επίσης στις αποδέιξεις πληρωμής των δόσεων στην τράπεζα

υπάρχει το όνομα του πατέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ακομα να κανεις την δηλωση στο ονομα του πατερα - επικαρπωτη με την συναινεση των παιδιων -ψιλοι κυριοι για να μην συναντησεις κανενα τυχον προβλημα με τον συμψηφισμο αφου θα ειναι σε διαφορετικα ονοματα - που κανονικα δεν θα επρεπε - αλλα εδω ειναι ελλαδισταν και δεν ξερεις ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια.

Και εγώ νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνει. Νομίζω ότι θα είναι σωστό να ζητήσω και το Ε9 των παιδιών μαζί με την συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

To ορθό είναι να γίνουν 2 δηλώσεις, μια στο κάθε παιδί και αφού βεβαίως περιγράψεις τα δεδομένα στην τεχνική έκθεση και στα σχόλια των δηλώσεων, να αφαιρέσεις τα ανάλογα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σε όλους!

θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου. έχω περίπτωση οικοδομής με ισόγειο και 1ο (κάθε όροφος από δύο διαμερίσματα) και απόληξη κλιμακοστασίου σύμφωνα με άδεια. έχει γίνει όμως παράνομα υπόγειος χώρος λεβητοστασίου και πλυσταριό δίπλα στην απόληξη. όλα σε κοινόχρηστους χώρους. δεν υπάρχει σύσταση για τους κοινόχρηστους χώρους εφόσον είναι αυθαίρετοι. το ιδιοκτησιακό έχει ως εξής: η μητέρα έχει το ένα διαμέρισμα του ορόφου όπως και η μια κόρη, ενώ η άλλη κόρη έχει τα δύο διαμερίσματα του ισογείου. η μητέρα όμως έχει δώσει την ψιλή κυριότητα στην πρώτη κόρη για το διαμέρισμα που έχει η ίδια στον όροφο. επομένως πλεόν έχουν οι δύο κόρες από δύο διαμερίσματα. με προφορική συμφωνία ο χώρος του λεβητοστασίου χρησιμοποιείται από την πρώτη κόρη και το πλυσταριό απότη μητέρα. και τώρα ρωτάω....

1) αν ο ψιλός κύριος είναι ο υπόχρεος να κάνει τη δήλωση για Ν. 4014 ή κάνω λάθος;

2) μπορεί η πρώτη κόρη να τακτοποιήσει και τους δύο αυθαίρετους χώρους σε μια δήλωση εφόσον έχει την ψιλή κυριότητα του διαμερίσματος της μητέρας της αφου πρώτα λάβει τη συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών.

παρακαλώ για τη γνώμη σας το συντομότερο δυνατόν γιατί με πιέζουν οι ιδιοκτήτες να γνωρίζουν...

ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

αφου σε πιεζουν οι ιδιοκτήτες τι ρωτάς τότε εδώ....???? διάβασε και βγάλε τα συμπεράσματα μόνος σου....

 

ή αν σου πω την λύση θα μου δώσεις ποσοστά? (που δεν θέλω)...

 

για να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί οχι στο τι ρωτάμε αλλά στο πώς το ρωτάμε.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε υποθέτω πως θα σου ήταν πολύ δύσκολο να μου πεις τη γνώμη σου και όχι να κάνεις σχόλια τέτοιου τύπου.

όλος ο κόσμος εκφράζει τον προβληματισμό του σε ένα θέμα με όποιον τρόπο μπορέι. δεν νομίζω να έκανα κάτι άλλο εγώ . . .

πάντως σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.