Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία ή ψιλή κυριότητα?


Recommended Posts

Σε περίπτωση ύπαρξης διαφορετικού προσώπου ως επικαρπωτή (έναντι άλλου ως ψιλού κύριου) το "κύρια και μοναδική" εξετάζεται για τον επικαρπωτή και μόνον.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δήλωση θα γίνει στο όνομα του Ψ.Κ., θα παρουσιασθεί το Ε9 του Ψ.Κ. και ο έλεγχος κύριας κλπ κατοικίας θα γίνει για τον επικαρπωτή ή όλα θα είναι του επικαρπωτή;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως σε θέματα πασιφανή της βλακείας τους δεν είναι ανάγκη να τηρήσουμε το γράμμα του νόμου. Ο 3843 έπαιρνε Α' κατοικία για τον Ψ.Κ. Το ίδιο και δω.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως συνήθως ο ΨΚ δεν έχει εκεί την κατοικία του, οπότε αν υπάρχει επικαρπία πάει περίπατο η κύρια και μοναδική κατοικία....

Link to comment
Share on other sites

...το γράμμα του νόμου...

Aν ήταν του νόμου το ξανασυζητάγαμε. Εδώ πρόκειται όμως για ερ/ση. Προσωπικά, διαλέγω τον συγκύριο που τηρεί τις καλύτερες προϋποθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! φφφφ! αλλά αυτό το δεύτερο είναι ακόμα καλύτερο! αφού το λέει και ερ/ση.

Στη δική μου περίπτωση ο Ψ.Κ. μένει κιόλας και στο όνομά του εγινε και η τακτοποίηση του 3843 ως Α' κατοικία. Και εδώ θα συμπεριλάβω το μειωτικό συντελεστή! Το θεωρώ χαζό να μη ληφθεί υπ' όψιν. Η ερ/ση είναι άκυρη όπως και οι μισές σχεδόν.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η δήλωση θα γίνει στο όνομα του Ψ.Κ., ΣΩΣΤΟ θα παρουσιασθεί το Ε9 του Ψ.Κ. ΣΩΣΤΟ και ο έλεγχος κύριας κλπ κατοικίας θα γίνει για τον επικαρπωτή ΣΩΣΤΟ ή όλα θα είναι του επικαρπωτή ΑΚΥΡΟ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως εγώ μία τέτοια περίπτωση που είχα ρώτησα στο ΤΕΕ, ρώτησα σε δικηγόρο, ρώτησα σε συμβολαιογράφο, ακόμα και στο συμβολαιογραφικό σύλλογο έφτασα. Όλοι μου είπαν πως ο επικαρπωτής έχει το έννομο δικαίωμα και πως κανονικά σ' αυτόν πρέπει να μπει. Και το έβαλα και γω σ' αυτόν. Δεν ξέρω αν υπάρξει πρόβλημα σε πιθανό συμβόλαιο. Αν ρωτήσεις 15 μηχανικούς θα σου πουν 15 διαφορετικές γνώμες. Δε νομίζω οι συμβολαιογράφοι να μη δέχονται την τακτοποίηση από τον επικαρπωτή. Αν συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να χουν πρόβλημα πάρα πολλές τακτοποιήσεις. Πιστεύω ότι ο έχων δικαίωμα στο ακίνητο μπορεί να τακτοποιήσει και να πληρώσει. Από κει και έπειτα το κτίριο δεν έχει αυθαιρεσίες, άρα μπορεί να μεταβιβαστεί. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Το σωστό βεβαίως είναι η δήλωση να γίνεται από τον ψιλό κύριο.

Σε κάθε περίπτωση όμως το "....η δήλωση υποβάλλεται από τον φερόμενο ιδιοκτήτη" λύνει το θέμα.

Θεωρείς ότι, ο επικαρπωτής είναι ο ....φερόμενος ιδιοκτήτης και ...τέλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα τη βοήθειά σας!

Σε ακίνητο που τακτοποιώ έχω:

κύρια κατοικία αλλά όχι μοναδική για τον Ψ.Κ

κύρια και μοναδική κατοικία για τον επικαρπωτή

Έχω κάνει τη δήλωση στο όνομα του Ψ.Κ και έχω πάρει τον μειωτικό συμτελεστή λόγω του επικαρπωτή.

Σκέφτομαι να στείλω:

1) E9 του επικαρπωτή (για να αποδείξω το μοναδική)

2) Ε9 του Ψ.Κ (για να αποδείξω το ''φερόμενος ιδιοκτήτης'')

3) Ε1 του επικαρπωτή (για να αποδείξω το κύρια κατοικία)

4) Χρειάζεται να στείλω και το Ε1 του Ψ.Κ ;;;;;

Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.