Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τζάκι


koser

Recommended Posts

44 λεπτά πριν, Giorgos99 said:

.....και μου απαγορεύει να το ανάβω ......

..... εμένα δεν κάπνιζε ποτέ το τζάκι μου .....

....ώστε να μου απαγορεύει να το ανάβω? .....

....όμως αν του καπνίσει .....

....ποιος πρέπει να αναλάβει το κόστος?...

....Είναι και πολύ επιθετικος....

 

κάπου έχασα την μπάλα (αν και τελική απάντηση είναι να καλέσεις έμπειρο Τζακά...

  • Απαγορεύει > με τι ιδιότητα και δικαίωμα σου απαγορεύει ???
  • τα προηγούμενα χρόνια δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα?
  • ότι του καπνίσει κάνει ?
  • κόστος.... όποιος έχει το πρόβλημα.
  • Επιθετικός.... Δηλαδή θα σε δείρει?? (βάλε και δικηγόρο για απειλές εκ μέρους του να του στείλει χαρτάκι)

Τις επόμενες 3-4 μέρες απ ότι είδα στον δορυφόρο με τα μετεωρολογικά  πέραν την πτώσης θερμοκρασίας οι άνεμοι θα είναι Βοριάδες ....

οπότε προλαβαίνεις να καλέσεις Τζακά.... και αφού ο γείτονας έχει πρόβλημα καπνού χρέωση δική του αλλά επιλογή δική σου Τζακά αφού θα πρέπει να μπει στο σπίτι σου (υποκειμενική άποψη δική μου αυτό χωρίς τεχνική υποστήριξη) 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Giorgos99 said:

του καπνιζει από τις περσιδες όταν έχουμε νότια σχεδόν απνοια,βρίσκομαι στην Νότια πλευρά και αυτός στην βόρεια και οι καμινάδες είναι στο ίδιο ύψος

 

Αν αυτός έχει παράθυρο ανοιχτό στην Βόρεια μεριά, και φυσάει νοτιάς τότε στο σπίτι του πιθανόν σχηματίζεται υποπίεση και ρουφάει αέρα από την πιο εύκολη τρύπα = το τζάκι/καμινάδα του. Ή ίσως έβαλε η γυναίκα του τον απορροφητήρα της κουζίνας σε λειτουργία με κλειστά παράθυρα και για αυτό ρουφάει μέσα από την καμινάδα του.

Το πρώτο λοιπόν που πρέπει να καταλάβει ο λαλάκας γείτονας είναι ότι έχει πρόβλημα ακόμα και όταν δεν ανάβεις εσύ το τζάκι γιατί σίγουρα δεν είναι καλό να παίρνει αέρα το σπίτι του μέσα από την καμινάδα....

Αφού έβαλε ενεργειακό τζάκι λογικά πρέπει να του έχουν βάλει και τάμπερ φρέσκου αέρα, μπορεί να το αφήνει ανοιχτό ώστε να παίρνει από εκεί αέρα το σπίτι αντί από την καμινάδα.

Αν οι καμινάδες σας ακουμπούν και η καμινάδα του ρουφάει είναι λογικό να παίρνει και τον καπνό σου. Αλλά το πρόβλημα είναι δικό του, όχι δικό σου. Εσένα η καμινάδα σου κάνει την δουλειά της, βγάζει τον καπνό έξω. Η δική του καμινάδα ρουφάει αέρα που σίγουρα δεν είναι το κανονικό.

Φέρε κάποιον "ειδικό" να του τα πει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.