Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνοψη των προβλημάτων στο σύστημα του ΤΕΕ


Recommended Posts

20. Τα xml τα παιρνει ?? σε μενα 1 στα 2 όχι. πρεπει να το περιμενω να το ξαναστειλω και παλι όχι και ξαναπεριμενω και το στελνω και αφου το κανω 4-5φορες το παιρνει

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Aκόμη δεν έχει μπει στο σύστημα ο συμψηφισμός των παλαιότερων προστίμων και του 3843, είτε τα παράβολα είτε η περαιωμένη διαδικασία, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

19. Σε περιπτώσεις μιας και μοναδικής παράβασης με κατ' αποκοπή πρόστιμο (π.χ. 2.000 ευρώ), κι ενώ έχεις πληρώσει το παράβολο (π.χ. 500 ευρώ), ενώ μπορείς να την υπολογίσεις και με άλλο τρόπο (π.χ. υπέρβαση δόμησης) και το συνολικό πρόστιμο να είναι μικρότερο (π.χ. 900 ευρώ) του κατ' αποκοπή προστίμου, για να κάνεις ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ στη δήλωση σε βάζει να δηλώσεις εφ' άπαξ πληρωμή του υπολοίπου (που μόνο αν είσαι βλαξ) το κάνεις!!!

 

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό φίλε μου; Όταν έχεις μια και μοναδική παράβαση με κατ'αποκοπή πρόστιμο η "ταρίφα" είναι 2000, έτσι; Πώς γίνεται να μικρύνεις το πρόστιμο; Ακόμα, όταν παω να κάνω προσωρινή υπαγωγή εμένα δεν μου βγάζει άλλη επιλογή, από την εφάπαξ πληρωμή χωρίς έκπτωση... Κάνω κάτι λάθος ή φταίει το σύστημα του ΤΕΕ;

Edited by Paixtaras86
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο μπορεί να μικρύνει αν βγαίνει λιγότερο από τα "τετραγωνάκια" του φύλλου καταγραφής (π.χ. λόγω λίγων τ.μ.).

Βεβαίως και μπορείς να το κάνεις, αλλά όχι ακόμα!!!!

Δεν είναι έτοιμο το σύστημα του ΤΕΕ. Γι' αυτό και δεν μπορώ να στείλω τη δήλωση γιατί θα μου βγάλει εφάπαξ πληρωμή που δεν θέλω.

Ελπίζω ότι μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα το φτιάξουν.

 

Επίσης ο νόμος αναφέρει ότι το κατ' αποκοπή πρόστιμο πληρώνεται εφάπαξ μέχρι 31.12.2011 (ίσως αλλάξει).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο μπορεί να μικρύνει αν βγαίνει λιγότερο από τα "τετραγωνάκια" του φύλλου καταγραφής (π.χ. λόγω λίγων τ.μ.).

Βεβαίως και μπορείς να το κάνεις, αλλά όχι ακόμα!!!!

Δεν είναι έτοιμο το σύστημα του ΤΕΕ. Γι' αυτό και δεν μπορώ να στείλω τη δήλωση γιατί θα μου βγάλει εφάπαξ πληρωμή που δεν θέλω.

Ελπίζω ότι μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα το φτιάξουν.

 

Επίσης ο νόμος αναφέρει ότι το κατ' αποκοπή πρόστιμο πληρώνεται εφάπαξ μέχρι 31.12.2011 (ίσως αλλάξει).

 

Το "αστείο" είναι ότι λέει εφάπαξ πληρωμή χωρίς έκπτωση... Τι σημαίνει αυτό; Ότι δε θα υπολογιστεί η προβλεπόμενη έκπτωση 20% στην εφάπαξ πληρωμή του κατ'αποκοπή προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως εάν προσθέσεις ένα 2ο φύλλο καταγραφής αυθαιρεσίας το οποίο αφήσεις κενό, θα προσπεράσεις τον σκόπελο του 2χίλιαρου.

Επίσης, είναι απορία μου το εξής: Παράβολα που πληρώθηκαν για υπαγωγή στον 3843/2010 ενώ τελικά οι αλλαγές χρησης θα υπαχθούν στον 4014/2011 (συμφέρει περισσότερο καθώς πρόκεται για σοφίτα και υπόγειο) θα μπορέσουν να συμψηφιστούν με τα νέα πρόστιμα ή χάνονται?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως εάν προσθέσεις ένα 2ο φύλλο καταγραφής αυθαιρεσίας το οποίο αφήσεις κενό, θα προσπεράσεις τον σκόπελο του 2χίλιαρου.

Επίσης, είναι απορία μου το εξής: Παράβολα που πληρώθηκαν για υπαγωγή στον 3843/2010 ενώ τελικά οι αλλαγές χρησης θα υπαχθούν στον 4014/2011 (συμφέρει περισσότερο καθώς πρόκεται για σοφίτα και υπόγειο) θα μπορέσουν να συμψηφιστούν με τα νέα πρόστιμα ή χάνονται?

 

Λες να γίνεται έτσι; Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε...

Δεν είναι δουλειά όμως αυτό. Δεν μπορούμε να μυρίζουμε κάθε φορά να νύχια μας για να δούμε πως θα κάνουμε κάτι.

 

Όσον αφορά στον συμψηφισμό με τα παράβολα του 3843 έχουν πει πως ΝΑΙ θα γίνεται. Όμως δεν το έχουν φτιάξει ακόμα.

 

Συνάδελφε, το έκανα έτσι ακριβώς όπως μου είπες. Πρόσθεσα νέο κενό φύλλο καταγραφής και την έστειλα. Μειώθηκε το πρόστιμο, βγήκαν κανονικά οι 28 δόσεις και άλλαξε κατάσταση η δήλωση. Άρα γίνεται. Σε ευχαριστώ!!!

Edited by ss_sk
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως εάν προσθέσεις ένα 2ο φύλλο καταγραφής αυθαιρεσίας το οποίο αφήσεις κενό, θα προσπεράσεις τον σκόπελο του 2χίλιαρου.

Επίσης, είναι απορία μου το εξής: Παράβολα που πληρώθηκαν για υπαγωγή στον 3843/2010 ενώ τελικά οι αλλαγές χρησης θα υπαχθούν στον 4014/2011 (συμφέρει περισσότερο καθώς πρόκεται για σοφίτα και υπόγειο) θα μπορέσουν να συμψηφιστούν με τα νέα πρόστιμα ή χάνονται?

 

Για το 2ο σκέλος νομίζω αναμένουμε αναβάθμιση του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.