Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμη ή Συμφωνηθείσα αμοιβή σε ΕΤΕ για εισφορές ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ;


Recommended Posts

Θεωρώ ότι, ακολουθούμε την εξής διαδικασία:

3. Καταθέτουμε τη συμφωνηθείσα σε έναν οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό μας (αν είναι πάνω από 3.000 ευρώ έως 31.12.2011 ή πάνω από 1.500 ευρώ από 1.1.2012).

για ποιο λόγο αυτό ΙΑΣΟΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει "ΕΝΤΟΛΉ" για όλες τις συναλλαγές όλων εδώ και περίπου ένα χρόνο. Γίνονται μέσω τραπέζης (Υπουργείο Οικονομικών).

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκαιο, και αν ήξερα με βάση ποιο φορολογικό σύστημα θα φορολογηθούμε για το 2011 και με ποιο για το 2012 θα ήταν η απάντηση στο σε ποια χρονιά συμφέρει να φαίνονται τα έσοδα

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα καλημέρα,

αν κάνουμε αυτό δεν θα υπάρχει συμφωνία στο ποσό που έλαβες και στο ΑΠΥ που έκοψες.

Το θέμα είναι φορολογικό ασυμφωνία κατάθεσης με αποδεικτικό είσπραξης ΑΠΥ.

Θα φαίνεται να έχεις εισπράξει με την κατάθεση ΦΠΑ, που δεν θα έχεις αποδώσει με το ΑΠΥ, αφού το ποσό ΦΠΑ του ΑΠΥ θα είναι μικρότερο.

Σκέψου το λίγο και πες μου τη γνώμη σου.

.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντεεε:

 

Μην ξεχνάς όμως ότι, η χρονιά που διανύουμε είναι "φορτωμένη" ήδη με το οποιοδήποτε έσοδο έχουμε (επίσης αφορολόγητο στα 5.000 ευρώ και οι γνωστοί νέοι συντελεστές φορολογίας).

Η νέα χρονιά και ειδικά οι πρώτοι μήνες θα έχουν μεγάλο περιθώριο για εμάς (η φορολογία θα είναι μάλλον η ίδια).

 

Η ΑΠΥ που θα εκδώσουμε θα έχει τα ποσά της συμφωνηθείσας αμοιβής!! Θα είμαστε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΜΙΜΟΙ!!!

 

Απλώς θα έχουμε να κάνουμε με τους "κάφρους" για να μην εκφραστώ διαφορετικά Που θα μας ζητήσουν γραπτές εξηγήσεις γιατί πήραμε λιγότερα (να είσαι σίγουρος ότι, μέσα σε δύο - τρεις το πολύ μήνες θα καταργηθεί και αυτό). Βεβαίως εγώ έχω έτοιμη από τώρα την απάντηση που θα τους δώσω αν με καλέσουν "πειθαρχικό" για λιγότερη από τη νόμιμη αμοιβή.

Edited by ss_sk
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα καταλαβαίνω αυτό που γράφεις, αλλά το θέμα μου είναι ότι στην κίνηση του τραπεζικού λογαριασμού φαίνεται αναλυτικά η αμοιβή, δηλαδή ξεχωριστά το ΦΠΑ με ένδειξη μάλιστα ΦΠΑ.....

 

Το θέμα μου είναι αυτό που έιχα γράψει "Θα φαίνεται να έχεις εισπράξει με την κατάθεση ΦΠΑ, που δεν θα έχεις αποδώσει με το ΑΠΥ, αφού το ποσό ΦΠΑ του ΑΠΥ θα είναι μικρότερο."

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι το πειθαρχικό αυτό θα καταργηθεί όπως λές.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos, στην τράπεζα θα γίνει μια κατάθεση που θα είναι ίση με το συνολικό ποσό της ΑΠΥ. Σαν να σου τα δίνει στο χέρι. Αυτό που κάνει η ΕΤΕ είναι για να μπορέσει να αποδώσει στο ΤΕΕ το μερτικό του από την αμοιβή μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

Η κατάθεση δεν θα γίνει στην ΕΤΕ με την εντολή πληρωμής του ΤΕΕ!!!

Παράδειγμα:

Εντολή πληρωμής ΤΕΕ αμοιβή 5.000 ευρώ και ΦΠΑ π.χ. 1.000 ευρώ. (αντίστοιχες κρατήσεις κ.λπ. 200 ευρώ)

Συμφωνηθείσα αμοιβή με πελάτη μέσω σύμβασης 3.000 ευρώ και ΦΠΑ π.χ. 700 ευρώ.

Κατάθεση σε τράπεζα π.χ. alpha bank (λογαριασμός ταμιευτηρίου) 3.700 ευρώ.

Κρατήσεις 200 ευρώ (όταν μας πουν το που από το ΤΕΕ) ΑΥΤΟΥΣΙΕΣ -ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Ξέχασα το εξής:

 

ΑΠΥ στο παραπάνω παράδειγμα για το ποσό των 3.700 ευρώ συνολικά (στον πελάτη).

ΦΕΜ στη ΔΟΥ 300 ευρώ.

Edited by ss_sk
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πηγαίνουμε ΕΤΕ με την εντολή πληρωμής του ΤΕΕ (=νόμιμη),

θα καταθέτουμε το ποσό του ΑΠΥ (=συμφωνηθείσα)

και το ΤΕΕ θα παίρνει την Βρομήθεια του με βάση την εντολή πληρωμής?

Αν αυτό είναι σίγουρο τότε ΟΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- ΟΧΙ δεν θα πηγαίνουμε στην ΕΤΕ

- ΝΑΙ θα καταθέτουμε το ποσό της ΑΠΥ σε οποιαδήποτε τράπεζα μας αρέσει (όχι στον όψεως της ΕΤΕ).

- ΟΧΙ το ΤΕΕ θ' ανακοινώσει άλλον λογαριασμό ή διαδικασία για την π΄ληρωμή των κρατήσεων κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.