Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμη ή Συμφωνηθείσα αμοιβή σε ΕΤΕ για εισφορές ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ;


Recommended Posts

Αν το κάνεις έτσι, δηλαδή να καταθέσεις στην ΕΤΕ την συμφωνηθείσα 1300€ με τον αριθμό της εντολής πληρωμής για 1600€, ίσως λέω ίσως, οι εισφορές που θα εισπραχούν να είναι πάνω στα 1300€, οπότε πιθανόν να φαίνεται ότι χρωστας στο π@π@ρΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη αν αυτό δεν είναι το πιο κατάλληλο topic για την ερώτησή μου αλλά δεν βρήκα άλλο σχετικό...και επειδή μιλαμε εδώ για αμοιβές, ρωτάω με την ελπίδα να μπορεί κάποιος να απαντήσει εφόσον έχει ολοκληρώσει τη διαδικασία:

 

Προσπαθώ να κάνω εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (έχει πληρωθεί το πρόστιμο εφάπαξ). Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

 

- στην ενότητα "χώροι" επιλέγω Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 και ως εμβαδό δίνω το συνολικό εμβαδό που ζητώ να ρυθμιστεί με τον 4014 δηλ.πρακτικά αυτό που υπολόγισα ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικών και κύριων χώρων?

 

- στην ενότητα "Κύριες Εργασίες" επιλέγω αποτύπωση αρχιτεκτονικών? και μετά στις λεπτομέρειες εργασιών τι "προϋπολογισμό εργασίας" βάζω? που μπαίνουν οι 6,75 ημέρες? Και τι κατηγορία έργου είναι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν αυτό δεν είναι το πιο κατάλληλο topic για την ερώτησή μου αλλά δεν βρήκα άλλο σχετικό...και επειδή μιλαμε εδώ για αμοιβές, ρωτάω με την ελπίδα να μπορεί κάποιος να απαντήσει εφόσον έχει ολοκληρώσει τη διαδικασία:

 

Προσπαθώ να κάνω εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να ολοκληρωθεί η διαδικασία (έχει πληρωθεί το πρόστιμο εφάπαξ). Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

 

- στην ενότητα "χώροι" επιλέγω Ρυθμίσεις Ν. 4014/2011 και ως εμβαδό δίνω το συνολικό εμβαδό που ζητώ να ρυθμιστεί με τον 4014 δηλ.πρακτικά αυτό που υπολόγισα ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικών και κύριων χώρων?

 

- στην ενότητα "Κύριες Εργασίες" επιλέγω αποτύπωση αρχιτεκτονικών? και μετά στις λεπτομέρειες εργασιών τι "προϋπολογισμό εργασίας" βάζω? που μπαίνουν οι 6,75 ημέρες? Και τι κατηγορία έργου είναι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια...

στην ενότητα "Κύριες Εργασίες" επιλέγεις εργασίες Ν.4014 και στην επεξεργασία εργασιών δηλώνεις 6,75. Η αποτύπωση αρχιτεκτονικών είναι δεύτερη κύρια εργασία.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην ενότητα "Κύριες Εργασίες" επιλέγεις εργασίες Ν.4014 και στην επεξεργασία εργασιών δηλώνεις 6,75. Η αποτύπωση αρχιτεκτονικών είναι δεύτερη κύρια εργασία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Είχα κολλήσει.

 

Θεωρείς ότι πρέπει να βάλω και την αποτύπωση, σωστά? εγώπίστευα ότι πρέπει να τη βάλω ως εξής:

 

Τυπος: Αποτύπωση

Κύρια Εργασία: Αρχιτεκτονικά

 

Ομως τότε στην επεξεργασία εργασιών, στις λεπτομέρειες εργασίας τι προϋπολογισμό και τι κατηγορία έργου επιλέγουμε? και τέλος, τολ είναι πολύ παλιό (2009 Δ' τρίμηνο) Αυτό δεν αλλάζει?

 

Επίσης, προσωπικά για το αυθαίρετο έκανα μόνο αποτύπωση και σχέδια, τίποτε άλλο. Μήπως όμως αυτό περιλαμβάνεται στις εργασίες Ν.4014 και τζάμπα παιδεύομαι?

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια καλησπέρα,

δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο τρίμηνο παρά το Δ09. Δεν το έχουν ενημερώσει ακόμα (?) στο ΤΕΕ.

Θέλεις να πληρώνεις περισσότερα σε εισφορές στο ΤΕΕ. Μακάρι να ήταν και παλαιότερο από το Δ09

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια καλησπέρα,

δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο τρίμηνο παρά το Δ09. Δεν το έχουν ενημερώσει ακόμα (?) στο ΤΕΕ.

Θέλεις να πληρώνεις περισσότερα σε εισφορές στο ΤΕΕ. Μακάρι να ήταν και παλαιότερο από το Δ09

 

Καλησπέρα! Χα χα ναι!!! καθόλου δεν θέλω, το "συμπαθές" ΤΕΕ με έχει βγάλει από τα ρούχα μου με το σύστημά του....απλά μου φάνηκε περίεργο σε εποχή αρπαγής να μην έχουν ενημερώσει το λ!!!.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάω έχεις καμιά καλή ιδέα? Δε βγάζω άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Ιφιφένειά μου και εγώ ψάχνομαι σ' αυτό το θέμα. Ελπίζω κάποιος συνάδελφος να γνωρίζει και να βοηθήσει. Και μην βάζεις ιδέες για το λ.

Αρκετά για σήμερα, ώρα για κανένα ποτό. Καλό σου βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ιφιφένειά μου και εγώ ψάχνομαι σ' αυτό το θέμα. Ελπίζω κάποιος συνάδελφος να γνωρίζει και να βοηθήσει. Και μην βάζεις ιδέες για το λ.

Αρκετά για σήμερα, ώρα για κανένα ποτό. Καλό σου βράδυ.

 

Ναι είναι και σαββατόβραδο!!!! Όχι για όλους βέβαια, εγώ μετά από σχεδόν μια εβδομάδα αρρώστιας (και άρα μη εργασίας) τρέχω και δεν προλαβαίνω...

Καλό μας βράδυ λοιπόν, ο καθένας στο πόστο του!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια_17 εδώ θα βρεις οδηγίες για εισαγωγή εργασίας αποτύπωσης στο σύστημα του ΤΕΕ:

http://www.michanikos.gr/topic/24856-%ce%b5%ce%b9%cf%83%ce%b1%ce%b3%cf%89%ce%b3%ce%ae-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%84%cf%8d%cf%80%cf%89%cf%83%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%b9%ce%ba%cf%8c-%cf%84%ce%b5%ce%b5/

Link to comment
Share on other sites

Ιφιγένεια_17 εδώ θα βρεις οδηγίες για εισαγωγή εργασίας αποτύπωσης στο σύστημα του ΤΕΕ:

http://www.michaniko...84%ce%b5%ce%b5/

 

Σ'ευχαριστώ letom,πολύ χρήσιμο το link.

Δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά αλλά δεν την έβαλα ξεχωριστά την αποτύπωση.

Hθελα να κρατήσω χαμηλά τη νόμιμη αμοιβή γιατί είναι για πολύ στενό συγγενή το συγκεκριμένο...

Είδωμεν, όλοι ψιλαφώντας πάμε μου φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.