Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση (μεγάλου) φωταγωγού.


Recommended Posts

ΚΑΝΑ, αναφέρεσαι στο νήμα που είπες (αλλά και στο παρόν) σε έκδοση άδειας Τι άδεια θα είναι αυτή; Άδεια νομιμοποίησης;

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι εδώ

http://www.michaniko...post__p__394656

 

άδεια δεν μπορείς να βγάλεις, έτσι όπως είναι η περίπτωσή σου

 

Όταν μιλούσα για άδεια, αναφερόμουν σε άλλες περιπτώσεις

π.χ μπήκε το διαμέρισμα μέσα στην σκάλα ή αντίθετα η σκάλα

μέσα στο διαμέρισμα (χωρίς αλλαγή του περιγράμματος της οικοδομής

και στις 2 αυτές περιπτώσεις)

 

Οπότε σ' αυτές, δεν υπάρχει λόγος να πας για τακτοποίηση με το Ν4014

που ισχύει μόνο για 30 χρόνια και εξ αιτίας αυτού (των 30 χρ) δεν μπορείς να

κάνεις αλλαγή της σύστασης

 

σε αυτές τις περιπτώσεις πηγαίνεις με τροπ/ση της ο.α (αν η άδεια ισχύει) ή νομ/ση

και συγχρόνως και σε τροπ/ση της σύστασης (αν και αυτή δεν συνάδει με τ

ην πραγματικότητα) με δεδομένη τη συμβ/κή συγκατάθεση των συν/τών

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση αίθριου (Για αερισμό WC) διάστασης 1,20Χ1,20 όπου όλοι οι ιδιοκτήτες καθ' ύψος τον έχουν κλείσει τι γίνετε ??

Link to comment
Share on other sites

Αν συμφωνούν όλοι να τακτοποιηθούν οι συγκεκριμένοι χώροι, ο καθένας κάνει χωριστή αίτηση υπαγωγής στον ν.4014. Είναι ευκολότερη περίπτωση από αυτήν του παρόντος νήματος, διότι (εξ ορισμού) συμφωνούν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια περίπτωση λίγο μπερδεμένη, νομίζω:

 

Ιδιοκτήτης υπογειου διαμερίσματος σε πολυκατοικία με 5 ορόφους θέλει τώρα να το πουλήσει σαν διαμέρισμα, όπως και έχει διαμορφωθεί εδώ και καιρό. Έτσι αποφάσισε να ρυθμίσει τις αυθαιρεσίες.

 

Υπάρχουν όμως τα εξής θέματα:

 

1. Στα σχέδια ισχύουν τα εξής:

Στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας υπήρχε ακάλυπτος χώρος με πρόσβαση μόνο από το υπόγειο, που βρισκόταν στην ίδια στάθμη με αυτό (το διαμέρισμα του ισογείου έβλεπε στον ακάλυπτο μέσω ενός μπαλκονιού, όπως και τα διαμερίσματα των υπολοίπων ορόφων)

 

Πραγματικότητα:

Ο χώρος του ακάλυπτου που βρισκόταν στη στάθμη του υπογείου, έχει όλος κλειστεί σαν διαμέρισμα και έχει προστεθεί στο υπόγειο και έτσι έχει δημιουργηθεί ακάλυπτος χώρος στο επίπεδο του ισογείου, όπου πλέον από το διαμέρισμα του ισογείου, έχεις μοναδική πρόσβαση στον ακάλυπτο χώρο.

 

2. Στα συμβόλαια παρουσιάζεται η ιδεατή κατάσταση των σχεδιών και όχι η πραγματική, έτσι στον ιδιοκτήτη του ισογείου πουθενά μέσα στα συμβόλαια δεν αναφέρεται ο ακάλυπτος αλλά ένα μπαλκόνι.

Στα συμβόλαια του ιδιοκτήτη του υπογείου επίσης ισχύει το ίδιο πράγμα.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Οκ... δίνουν την συγκατάθεσή τους οι συνιδιοκτήτες για τον ιδιοκτήτη του υπογείου για τον ακάλυπτο χώρο και ρυθμίζει τις παραβάσεις του:

α. αλλαγή χρήσης

β. ΥΔΒΧ (με πιθανή υπέρβαση κάλυψης και παραβίαση Δ, και λέω πιθανή γιατί αναφέρεται σε υπόγειο και δεν έχω ψάξει αν μπαίνουν οι συντελεστές αυτοί στα υπόγεια ακόμα)

 

Α. Μετά από τη ρύθμιση αυτή ο ιδιοκτήτης του ισογείου κατα πόσο χρειάζεται να ρυθμίσει αυτός κατι?? θα είναι καλυμμένος (θυμίζω από μπαλκόνι, έχει πλέον μοναδική πρόσβαση στον ακάλυπτο!)

Β. και κατά πόσο έχουν πρόβλημα με τα συμβόλαιά τους... (νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης του ισογείου έχει πρόβλημα! Κάνω λάθος?) [ότι έχουν πρόβλημα έχουν όλοι, αλλά εννοώ κατά πόσο μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος...)

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι το γράφω και εδω γιατί δεν πήρα απάντηση..

 

 

"Εχω 1 οικόπεδο που διαιρέθηκε στα 2. Εγιναν 2 οικοδομές η μια δίπλα στην άλλη.

Από τα σχέδια της άδειας οι οικοδομές έπρεπε να έχουν μία κοινή σκάλα η οποια θα ήταν μισό τμήμα στη μια οικοδομή, μισό τμήμα στην άλλη. Ομως επειδη αρχικα οι οικοδομες ανηκαν σε αδερφια κ ενας εκ των δυο, δεν ήθελε η σκάλα να του "τρώει" χώρο, η σκάλα κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου στο χώρο του ενος οικοπέδου χρησιμεύοντας όμως σαν σκάλα και για την άλλη οικοδομή....Μόνο στο ισόγειο, γιατί στους ορόφους η σκάλα εχει κατασκευαστει σωστα...

Ο πελατης μου είναι αυτος που έχει τη σκάλα στο τμημα του. Η σκάλα έχει φωταγωγό ο οποίος εχει κλειστεί από όλα τα διαμερίσματα της οικοδομης του πελάτη μου. Ο γείτονας θέλει να νομιμοποιήσει τις αυθαιρεσίες του και ζητάει από τον πελάτη μου μια υπευθυνη δήλωση οτι δέχεται να παραμείνει κλειστός ο φωταγωγος του κλιμακοστασίου, ο οπόιος έχει κλειστεί από τον συνιδιοκτήτη του οικοπέδου (δηλ το γείτονα)

Σας μπέρδεψα το ξέρω :)

 

1)ο φωταγωγός κλείστηκε κ χρησιμοποιείται από τον πελάτη μου κ όχι από το γείτονα. Ο γείτονας όμως ζητάει την παραπάνω ΥΔ από τον πελάτη μου για να μπορέσει να τακτοποιήσει αυτός!Πως γίνεται αυτό βρε παιδια?Αφου ο κλεισμενος φωταγωγός βρίσκεται και χρησιμοποιείται ΜΕΣΑ στο διαμερισμα του πελάτη μου. Και αντε κ τη δινει ο πελάτης μου τη ΥΔ μετά τη γίνεται?Ειναι καλυμένος ή πρέπει να το δηλώσει κι αυτός τον φωταφωγό γιατι αλλιως θα βρει το μπελά του??

 

2)Με το κλιμακοστάσιο τί κάνουμε?το τακτοποιούμε κανονικά?Ή χρει'αζεται κάποια άλλη διαδικασία εφόσον πλέον δεν είναι μισό μισό αλλά είναι εξ ολοκλήρου στο κομμάτι του πελάτη μου?

Δε χρειάζεται να αναφέρω ότι έχουν γίνει αλλαγες και στα στατικά εξαιτιας του κλιμακοστασίου...

  • 0

Link to comment
Share on other sites

για αυτο υπάρχει η... Σύσταση Οριζοντίου Ιδιοκτησίας & Κανονισμός ......

Δεν κατάλαβα την απάντηση :???: :?

Link to comment
Share on other sites

απο αυτά που περιγράφεις το θέμα σου ειναι το ιδιοκτησιακό και μόνο η συσταση μπορει να το ξεκαθαρίσει

αν δεν υπάρχει τότε τα πράγματα ειναι δύσκολα...

εφοσον υπάρχει μία αδεια γιατί το αντιμετωπίζεις σαν δυο οικόπεδα???

μήπως υπάρχει καθετη σύσταση?

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ξέρω δεν υπάρχει κάθετη σύσταση....

Τα διαμερίσματα είναι ξεχωριστά.

Ο γειτονας θέλει να τακτοποιήσει το φωταγωγό που έκλεισε ο πελάτης μου που βρίσκεται μεσα στην κουζίνα του(του πελάτη μου), αλλά λέγοντας οτι τον έκλεισε αυτός.

Πως θα γίνει αυτό?

Edited by adamantia1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.