Μετάβαση στο περιεχόμενο

αλλαγή θέσης κτιρίου


Recommended Posts

Συμφωνώ, δίνεις κανονικά βεβαίωση.

 

Σε περίπτωση mirror τοποθέτησης κτιρίου τι κάνουμε? θεωρείτε μικρο-παράβαση και το προσπερνάμε ή θέλει τακτοποίηση?

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους.

Εχω μια περιπτωση σε μια κατοικια που ανηκει σε συγκροτημα κατοικιων (η μια διπλα στην αλλη χωρισμενα με μεσοτοιχιες) και εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας οποτε θεωρειται και αυτοτελης κατοικια. Εκτος απο την υπερβαση της δομησης εχει μετακινηθει και η θεση ολου του συγκροτηματος χωρις να παραβιαζονται πλαγιες αποστασεις. Σε αυτη τη περιπτωση θα πληρωθει το παραβολο των 500 ευρω ως μια παραβαση και θα τακτοποιηθει για 30 χρονια βασει 4014 η θα πρεπει να βγει και αδεια επειδη ειναι συνομο με ΓΟΚ?

Το ρωταω γιατι αν ΠΡΕΠΕΙ να βγει αδεια το κοστος απο 500 θα ειναι πολυ παραπανω αφου απαιτειται επισκεψη στη πολεοδομια συρου και σχεδια προς εγκριση?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε μία παρόμοια περίπτωση (με μεγάλη μετακίνηση κτιρίου) το δήλωσα με 4014 και 1 παράβαση. Είναι πάντα επιλογή του ιδιοκτήτη, εμείς ενημερώνουμε και εκείνοι επιλέγουν.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

δείτε και την παρακάτω κουβέντα, για την αλλαγή θέσης κτιρίου έχουν προκύψει κι άλλα δεδομένα...

http://www.michanikos.gr/topic/27912-%ce%9c%ce%b9%ce%ba%cf%81%ce%bf%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%b2%ce%ac%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-4014/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θελω να ρωτήσω κάτι για να δω αν το κατάλαβα καλά.

Σε περίπτωση που έχω αλλες αυθαιρεσίες ΚΑΙ μετακίνηση κτιρίου το δηλώνω ως μικροπαράβαση. Πρέπει να βγάλω και άδεια στην πολεοδομία ή είμαι οκ ΜΟΝΟ με τη δηλωσή του στο 4014?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοια περίπτωση, μικροπαραβάσεις γενικά αυτή την εποχή δεν παίζουν (δεν έχουν συσταθεί ΣΧΟΠ, κλπ). Μπορεί όμως να γίνει αναθεώρηση της άδειας αν είναι σε ισχύ (νέο τοπογραφικό, Δ/Κ, αλλά με τις προδιαγραφές του 4030)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.