Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η υποβάθμιση της Ανώτατης εκπαίδευσης


pariah7

Recommended Posts

Eσύ δεν ζητάς τα δικαιώματα που αναλογούν στη σχολή σου αλλά ακριβώς τα ίδια με των μηχανικών.

Έαν δεχτώ τα ίδια δικαιώματα με έναν απόφοιτο του Τ.Ε.Ι. γιατί μετά να μη δεχτώ τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και με έναν απόφοιτο από ένα επαγγελματικό εργαστήρι ή Τ.Ε.Ε. με κατασκευαστική κατεύθυνση.

Όχι ειλικρινά δεν τους θεωρώ όλους ισάξιους όπως δε θεωρώ και όλους τους μηχανικούς Π.Ε. το ίδιο ικανούς.Καλύτερα να με θεωρείς ψώνιο παρά να γίνω μετριόφρων.

Ούτως ή άλλως η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους.

 

Να το πω για εκατομμυριαστή φορά ? Να το πω. θα το βάλω και σε bold για να το θυμόμαστε.

 

Εγω ζητάω οι μηχανικοί ΤΕΙ να έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα που δικαιούνται και έχουν οι ΙΣΟΤΙΜΟΙ προς αυτούς απόφοιτοι των ΙΣΟΤΙΜΩΝ με τα ΤΕΙ ιδρυμάτων των χωρών μελών της Ε.Ε. Αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο για τα ελληνικά ιδρύματα. Και λέω επίσης πως είναι απαράδεκτο ένας πτυχιουχος μηχανικός ΤΕΙ ανώτατου ιδρύματος να μην μπορεί ποτέ να επεκτείνει τα επ. δικαιώματα εφόσον το αξίζει. Δικαιώματα που κάποιοι τα έχουν απεριόριστα αμέσως μόλις πάρουν το πτυχίο τους Αυτό λεω.

 

Επίσης θεωρώ πως ότι ήταν να πω το είπα και απο ένα σημείο και μετά επαναλαμβάνομαστε. Γιαυτό, με την τελευταία μου αυτή τοποθέτηση, λέω να μην συνεχίσω άλλο αυτη τη κουβέντα που είναι βέβαιο ότι θα ανοίξει ξανά στο μέλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λέω όμως ότι τέλειωσα ένα τριτοβαθμιο ελληνικό ίδρυμα και δεν μπορεί ποτέ να μην μπορώ να αποκτήσω στοιχειώδη επ. δικαιώματα επειδή αυτό δεν αρέσει στη κλίκα του ΤΕΕ. Ας τα αποκτήσω μετά απο 5 ή 10 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας.

Όχι , ούτε έτσι . Ποτέ . Εσύ είσαι υπανθρωπος . Είσαι καταδικασμένος για μια ζωή . Πρέπει να σκύβεις το κεφάλι και να κάνεις όπως σου λένε οι υπεράνθρωποι των ΑΕΙ .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Γιαυτό και δεν συνεχίζω. Δυστυχώς για μένα επιβεβαιώνεται πως η όλη επιθετική στάση εναντίον των Τεχνολογικών Ιδρυμάτων δεν περιορίζεται πάντα μόνο στο ρόλο και την αποστολή τους αλλά στη βάση της συναντά κανείς ελιτιστικές ιδέες και κουλτούρες περι πνευματικής ανωτερότητας όπως εξευγενισμένα εκφράστηκαν τελικά και εδώ μέσα από κάποιους (όχι όλους). Πιστεύω πως η πλειοψηφεία των συναδέλφων διπλωματούχων, ως άτομα και επστήμονες, δεν τις ασπάζονται αλλά τις έχει ασπαστεί μια χαρά ο κλαδικός τους φορέας. Άλλωστε το μέγεθος του μένους εναντίων των "ανταγωνιστικών" ΤΕΙ που εκφράζει το ΤΕΕ μόνο στη βάση τέτοιων αντιλήψεων μπορεί να ερμηνευθεί... Αρε Γκεμπελς...

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνετε τελείως.

Σε ποιο κλάδο τα μεταπτυχιακά και το διδακτορικό sου δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα;

Σε κανέναν.

Αν αυτό είναι σωστό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ο αδερφός μου που έχει πτυχίο μαθηματικού και μεταπτυχιακό στους υπολογιστες δεν μπορεί να γραφτεί στην κατηγορία ΠΕ19 - Πληροφορικής (αν θυμάμαι καλά), και πάει μόνο στην ΠΕ03 - Μαθηματικών.

 

Ομοίως Νοσηλευτική ΤΕ + μαστερ δεν ταυτίζεται με Νοσηλευτική ΠΕ.

Ομοίως Φυσικός + μαστερ Ηλεκτρονικης δεν ταυτίζεται με ηλεκτρονικό

Ομοίως Ιατρός + μαστερ Μοριακή Βιολογία δεν ταυτίζεται με βιολογο

 

το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων αφορά όχι μόνο τα ΤΕΙ αλλά όλους. Βασικά είναι πάντα θέμα κοροϊδίας ολης της κοινωνίας από την εκάστωτε πολιτική ηγεσία.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το έφερε η κουβέντα σε άλλο πσοτ να αναφέρω οτι όλες οι κατηγορίες μηχανικών (και επιπλέον πολλές άλλες ειδικότητες )με μάστερ στα περιβαλλοντικά μπορούν να πάρουν την κατηγορία μελετών 27

Προφανώς σε αυτή την περίπτωση τα μεταπτυχιακά ΔΙΝΟΥΝ επαγγελματιοκα΄δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Μια και το έφερε η κουβέντα σε άλλο πσοτ να αναφέρω οτι όλες οι κατηγορίες μηχανικών (και επιπλέον πολλές άλλες ειδικότητες )με μάστερ στα περιβαλλοντικά μπορούν να πάρουν την κατηγορία μελετών 27

Προφανώς σε αυτή την περίπτωση τα μεταπτυχιακά ΔΙΝΟΥΝ επαγγελματιοκα΄δικαιώματα

 

Λάθος ΖαΧοΥs , τυπικά μετράει στο βιογραφικό σου , όταν στέλνεις τα χαρτιά σου στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. αλλά στην πράξη ΠΕ 27 παίρνουν και οι βιολόγοι ασχέτως αν δεν έχουν ούτε μεταπτυχιακό,ούτε προπτυχιακό μάθημα γιατί έχουν πάρει άλλη κατεύθυνση (π.χ. ζωολογία , μοριακή βιολογία).

Στην πράξη δεν κάνει έλεγχο το υπουργείο.Τουλάχιστον για την πρώτη κατηγορία.Και για τους μηχανικούς ισχύει αυτό.Απλά να έχεις κλείσει τετραετία.

Το δίκαιο θα ήταν να ζητάνε υπογραφή περιβαντολλόγου μηχανικού και ας μην έχει ΠΕ 27.Το λέω αυτό αν και δε με συμφέρει γιατί είμαι πολιτικός αλλά τη στιγμή που υπάρχει ειδικότητα μηχανικών είναι άδικο να τους παίρνουν άλλοι τη δουλειά.Οι μηχανικοί περιβάλλοντος τι θα κάνουν;

Θα περιμένουν το διορισμό στο δημόσιο;

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια περίπου σε γνωστό μου ηλεκτρολόγο που δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ μάθημα για περιβάλλον ζήτησαν αναλυτική και το πήρε τελικά όταν τελείωσε μαστερ στο περιβάλλον.Γενικότερα όμως ισχύει αυτό που λες στα περι χαλαρότητας ,πρακτικά το δίνοιυν παντού , βέβαια εκεί δεν βλέπω κανέναν μηχανικό άλλης ειδικότητας να παραπονιέται αλλά αντίθετα να εκμεταλλεύεται την υφιστάμενη κατάσταση και το ΤΕΕ να βολεύετει βέβαια

(Αυτή η τοποθέτηση για άλλο τοπικ που κάποιοι λένε οτι υπογράφουν μόνο όσα ξέρουν και όχι όσα έχουν δικαίωμα) αλλά είμαστε εκτός τοπικ

Για να ξαναμπούμε πάντως θα είχε ενδιαφέρον να πούμε τι ποσοστό από τους αποφοίτους (ΑΕΙ/ΤΕΙ ) σήμερα θα πέρναγαν τις αντίστιχες εξετάσεις που διοργάνωνε το ΤΕΕ παλιά αν υπήρχαν σήμερα

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω ότι ζητάνε αναλυτική.Το ανέφερα επειδή έχω ένα πρόσφατο παράδειγμα.Κι εμένα με βολεύει αλλά δε το θεωρώ σωστό.

Θεωρώ απαξίωση των σχολών (Πολυτεχνείων , Πανεπιστημίων.....) να μη δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα.Άλλο θέμα είναι να δίνουν κάποια και μετά το πέρας της 4ετίας και αναλόγως της εμπειρίας κάθε μηχανικού να αναβαθμίζονται όπως γίνεται με τα δημόσια έργα.Αλλά τότε πιστεύεις ότι οι παλιοί θα άφηναν κανένα νέο να υπογράψει ακόμα και αν αυτός έκανε τις μελέτες;

Aν τα Τ.Ε.Ι. και τα Πολυτεχνεία δίνουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα , αυτομάτως θα εξισωθούν.Αυτή τη στιγμή εγώ δε τα θεωρώ ισάξια και νομίζω ότι η απαίτηση των αποφοίτων Τ.Ε.Ι. να έχουν ακριβώς τα ίδια ότι είναι θρασύτατη για πολλούς λόγους που έχω αναφέρει σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου.

Το πιο δίκαιο είναι οι απόφοιτοι των πολυτεχνείων να ξεκινάνε με περισσότερα δικαιώματα.Ανάλογα με την εμπειρία του καθενός (ή με εξετάσεις) να αναβαθμίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα και των δύο.

Έτσι θα υπάρχει περίπτωση απόφοιτος Τ.Ε.Ι. με π.χ. 15 χρόνια προυπηρεσία να έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από έναν νέο άπειρο μηχανικό.

Την απλή εξίσωση - απαξίωση των Πολυτεχνείων δε τη δέχομαι ,ούτε ότι η επιστήμη του μηχανικού είναι του 10 , 14 ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.